Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wojna w blasku dnia. Księga II

Peter V. Brett

Ocena ( 10 osób )
5.2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2013-06-24
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375748543
Liczba stron: 600
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: LaraNotsil

Część pierwsza "Wojny w blasku dnia" nie przypadła mi do gustu. Nic się w niej nie działo, ot taka  "Dynastia" w innej scenerii. Ktoś kto umieścił tą książkę w kategorii fantasy powinien zostać skazany na porządną chłostę.  Jednak druga część, tzn. Księga II zawładnęła mym sercem... no może w większej części.

Brak Inevery wyszedł na ogromny plus całej opowieści (przypomnę, że 3/4 "Księgi I" było o niej!). Nagle okazało się, że wojna w blasku dnia faktycznie jest z gatunku fantasy! Cała historia nagle nabrała tępa (Boziuniu po 677 stronicach czułam się jakbym otrzymała te 72 dziewice). Jako, że nie omijają nas opisy zwykłego życia, zauważyłam pewną zależność. Im masz mniej żon tym lepiej, no chyba że owe żony nie wiedzą jak rzucać kośćmi, to miej ich nawet tysiąc. Otóż jak któraś z pań wie jak to robić, to lepiej jej unikać. Nic tak mnie nie irytowało jak wścibskość tych kobiet, ich chęć posiadania władzy, arogancja, bezczelność i pyszałkowatość. Miałam ochotę odwiedzić pana Bratta i zagrozić mu, że jak nie wywali z książek tych babsztyli to podpalę cały świat. No ale skupmy się na tych superlatywach.

Do 326 strony czytanie tej książki to była rozkosz. Było niewiele intryg, niewiele życia codziennego, za to cały ogrom walk, demonów, run i magii. Dowiadujemy się więcej o demonach, skutkach używania "magii" i działaniu run. Owszem znajdują się tam rzeczy, które jakoś specjalnie nie powalają:

"Nawet rośliny zdradzały mu sekrety. Wystarczyło, by wchłonął magiczny prąd przechodzący przez drzewo, a potrafił opisać jego żywot lepiej niż drwal liczący słoje. Wiedział, kiedy nastąpiła susza, a kiedy doszło do powodzi. Wiedział o pożarach i ostrych mrozach. Znał gatunki demonów, które żłobiły korę pazurami. Poznawał życie rośliny od chwili wykiełkowania."
no ale dla każdego coś miłego. Taki dar raczej by mnie nie ucieszył, ale botanika? Raj na ziemi! Ja za to zaklepuję możliwość teleportacji. Spokojnie, to nie wszystko. Macie jeszcze do wyboru całą gamę zdolności od rzucania piorunami do przywracania wzroku. Jak pisałam wcześniej, każdy znajdzie coś dla siebie.
Niestety moja radość została ścięta w oka mgnieniu. Pojawiła się Inevera. Takim właśnie sposobem z cudownej krainy czarów, Alicja powróciła do rzeczywistości. Co mnie obchodzi kto z kim sypia? Babka ma ponad 70. dzieciaków. Ja się cieszę, że ta kobieta odróżnia swoje dzieci od potencjalnych panów, z którymi może się przespać aby jej mąż miał więcej władzy, ewentualnie nie wysłała jeszcze którejś ze swych córek do łóżka swojego męża, z nadzieją, że któraś sprawi... że jej mąż będzie miał więcej władzy! Nie interesuje mnie kto włada jakimi ziemiami, kto piastuje jakie stanowisko. Interesuje mnie wojna z demonami! To o tym miały być te Księgi! Znowu jak przez bagna brodzę w tej paplaninie. Znowu czytam o rzeczach, które są nieistotne, które nic nie wnoszą i są nudne jak flaki z olejem. Zaczynam podejrzewać, że autor ma rozdwojenie jaźni. Jak to możliwe, że z tak fantastycznego opowiadania w ułamku sekundy przechodzi do takiej chały?

Nadszedł czas na zakończenie. Starcie pomiędzy dwoma rywalami (choć z tego co pamiętam miała być wielka bitwa z demonami... ale nie będę się czepiać szczegółów.) Koniec Księgi II sprawił, że czar prysł. Już nie chodzi o to, że nie zostały wyjaśnione tysiące spraw, że nie wiadomo kto wygrał starcie i że nie widzę sensu aby przedłużać swa agonię kupując kolejne części tej historii. Chodzi o to, że te dwie książki, jako całokształt, sprawiają wrażenie powieści religijnych a nie powieści fantasy.

Reasumując:
Łącznie stron: 1201
Ilość stron, która wciąga: 498

Ilość stron, która zabija głupotą, infantylnością i nudą: 703

Czy warto zapoznać się z historią o walce z demonami, która zamknęła się może w 100 stronach? Zdecydujcie sami.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Na pewno ciekawsza aniżeli poprzednia część. Tyle mogę przyznać,choć szczerze powiedziawszy to już nie ten sam klimat co wcześniej.Zaczyna się nudnawo, mnie te zaślubiny jakoś nie przekonały. Dalej jest goręcej, najpierw oglądamy walkę mieszkańców Zakątka później natomiast potyczkę Jardira w oby przypadkach oczywiście z armią demonów. No koniec wisienka na torcie i potyczka Arlena z Jardirem. Co z tego wyniknie ? No właśnie na to pytanie jeszcze tutaj odpowiedzi nie znajdziemy.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Walka rozgorzała na dobre Zakątek Wybawiciela i Rizon zajęte przez Krasjan stawia opór zmasowanemu atakowi Otchłańców. Demony umysłu budując gigantyczne runy chcą pozbawić ludzkości siły nagromadzonej magii, wysysając ją przy ich pomocy. Obrońcy zwyciężają. Arlen żeni się z Renną. W Rizon odkrywają złoża elektrum, najlepszego przewodnika magii alagai.
Arlen postanawia wyrównać stare rachunki z Jardirem, wyzywając go do walki. Kto zwycięży? Czy ludzkość nie będzie największym przegranym?
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,przygoda,
Nad zielonymi krainami niedługo nastanie nów. Obie części: północna i południowa szykują się do walki z demonami. Dodatkowo dzieje się kilka ciekawych rzeczy w całej książce, ale jak zawsze autor nie zawiedzie czytelników :)
Ivor123 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam wszystkim miłośnikom Fantasty
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sonia24444 Linia koment
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2015-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Posiadam,Wypożyczone (2015),
hegemo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 r.,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wojna w blasku dnia. Księga II Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Wojna w blasku dnia. Księga II Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Wojna w blasku dnia. Księga II Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Wojna w blasku dnia. Księga II Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Wojna w blasku dnia. Księga II Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów