Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wołanie grobu

Simon Beckett

Ocena ( 29 osób )
5.0
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-05-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-241-3964-4
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Jeden. Dwa. Osiem. Nic nie pozostaje ukryte na zawsze.


Na chwilę przenosimy się osiem lat wstecz. Dartmoor, skała Black Tor, wrzosowiska. Przypadkiem zostaje tam odnaleziony grób dziewczyny lub młodej kobiety. Dr David Hunter, antropolog sądowy, zostaje wezwany do pomocy w identyfikacji zwłok. Wszyscy sądzą, że zmarła to jedna z ofiar Jerome Monka, gwałciciela i seryjnego mordercy, którego obarcza się zarzutem zabójstwa co najmniej czterech kobiet. Pomiędzy zaangażowanymi w sprawę osobami nieustannie dochodzi do starć. Jedni chcą wykorzystać sytuację do szybkiego rozwoju kariery zawodowej. Inni rozgrywki personalne traktują ambicjonalnie. Ich ego musi dominować, a reputację pragną zdobyć lub zachować, nie licząc się z kosztami i nie bacząc na stosowane metody. Wizja lokalna z udziałem Monka omal nie kończy się kompromitacją policji. Liczne niejasności związane z jego zeznaniami i zachowaniem nie są brane na korzyść oskarżonego, który zostaje skazany na ciężkie więzienie.

Powrót do teraźniejszości. Jerome Monk ucieka z więzienia. Automatycznie odżywają sprawy sprzed lat, a drogi tych, którzy kiedyś brali udział w śledztwie, znowu się przecinają. Nie wszystko, co kiedyś wydawało się w miarę proste i jasne, ciągle na takie wygląda. Im więcej nowych faktów wychodzi na jaw, tym bardziej pierwotny osąd musi ulec zmianie. Monk okazuje się kimś innym niż tylko kolejnym seryjnym zabójcą o zwichrowanym umyśle.

W kolejnej powieści z udziałem doktora Davida Huntera Simon Beckett znów pilnie przygląda się ludziom. Kładzie wyraźny nacisk na stosunki międzyludzkie, na wzajemne relacje postaci oraz emocje często decydujące o ocenie innych osób i konkretnych sytuacji. Jego styl pisarski jest przyjemny, jasny i zrozumiały. Książkę czyta się szybko i bez zgrzytów. Nie ma w niej zbyt wiele zagmatwanej psychologii, pomiędzy dialogami i opisami istnieje odpowiednia, przyjemna równowaga. Jak często bywa w powieściach kryminalnych, bohaterowie książki - dość schematycznie - niosą z sobą bagaż trudnych, często traumatycznych doświadczeń. Czasami wydają się one nawet ważniejsze od bieżących wydarzeń. Niektórych może szokować, zwłaszcza w pierwszej części  książki, kontrast między rozmowami oraz atmosferą w czasie badania miejsc i ofiar zbrodni a samymi opisami pomordowanych, szczegółami dotyczącymi szczątków. Beckett po raz kolejny uświadamia nam, że do wszystkiego można się w jakiś sposób przyzwyczaić, a na najgorsze "obrazki" można się w dużym stopniu uodpornić.

Intryga powieści jest dobrze przemyślana, a rozwiązanie zagadki większość czytelników powinno zaskoczyć. Napięcie rośnie falami, zaś sama końcówka jest emocjonująca i nie pozwala oderwać się od lektury. Niektóre „szczęśliwe” zbiegi okoliczności wydają się dość naciągane, ale drobne niedociągnięcia logiki autor umiejętnie tuszuje, manipulując emocjami czytelników. Cennym przesłaniem książki jest uświadomienie nam, że pozory w ocenie winy mogą mylić, a chęć szybkiego i jednoznacznego rozwiązania bulwersującej sprawy może opierać się na domysłach, wyobraźni i ignorowaniu innych możliwości. Beckett pokazuje, jak oczekiwania opinii publicznej, mediów i zbyt ambitnych ludzi mogą zmieniać bieg wydarzeń i utrudniać odkrycie prawdy. Czasami bowiem szybkie zakończenie sprawy wydaje się zakończeniem najlepszym.

Postacią negatywną od początku jest Jerome Monk. I to jego ocena ulega w trakcie lektury największej zmianie. „Monk urodził się okaleczony, jako dziwadło - ale nie potwór. Dopiero my go nim uczyniliśmy.” Krótko podsumowując: "Wołanie grobu" to sprawnie napisany thriller z kilkoma ciekawymi wątkami. Po prostu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Pharea plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Jako ostatnia (do tej pory) książka z serii nie była zbyt porywająca. Można się było domyślić, kto jest zabójcą i nie trzeba się było do tego zbytnio wysilać. Książka dobra, chociaż pierwsza była moim zdaniem najlepsza
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
w porównaniu z częścią pierwszą lepiej ( choć i część pierwsza bardzo mi się podobała ) nadal pałam ogromną sympatią do głównego bohatera, nie da się go nie lubić. Historia nieco makabryczna, ale chyba o to właśnie chodziło, i po raz kolejny autor świetnie igra z emocjami czytelnika, wzmaga w nim strach i uczucie grozy. Zakończenie, cóż, niejednoznaczne, zaskakujące, ciekawe.
joanna1908 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Mimo, że wciąż się świetnie czyta - niestety odrobinę słabsza w porównaniu do poprzednich. Aczkolwiek na uwagę zasługuje fakt, że tylko w tej części nie domyśliłam się, kto jest głównym mordercą. Więc trzymająca w całkowitej niepewności do samego końca, robiąca burzę mózgów "kto zabija????" . Tym samym znów warta polecenia :)
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-12, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Najmniej zaskakująca ze wszystkich powieści z serii o Davidzie Hunterze, jednak nie mniej ciekawa i wciągająca. Tym razem mamy do czynienia z dwiema odsłonami tej samej sprawy. Odsłoną sprzed 8 lat, gdy David był młodym patologiem sądowym, miał rodzinę i wiódł szczęśliwe życie oraz wydarzeniami teraźniejszymi. David nie jest już optymistycznym młodzieńcem, ale doświadczonym cierpieniem ekspertem w swojej dziedzinie. Powraca na wrzosowiska by odkryć prawdę o brutalnych morderstwach młodych dziewcząt z okolicy oraz ująć prawdziwego sprawcę, unikając w między czasie śmierci z rąk domniemanego sprawcy.
Po raz kolejny z dr Hunterem zanurzamy się w tajemniczą atmosferę małych angielskich miejscowości, wrzosowisk, pól i bezdroży. Znów mozolnie szukamy poszlak i odkrywamy prawdę o zadawnionych zbrodniach. Jak zawsze u Becketta książka wciąga od pierwszych stron, a groza i stan zagrożenia towarzyszą czytelnikowi na każdej stronie.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Uwielbiam mroczne klimaty i dokładne opisy S. Beckett'a. Tym razem również mnie nie zawiódł. Nasz słynny antropolog sądowy rozwiązuje zagadkę z przeszłości. Towarzyszą mu bolesne wspomnienia i stare znajomości. Zarówno te dobre jak i te złe. Bardzo dobrze ukryte ciała ofiar jak i osobowość mordercy.
Booko24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,Mam,
,,Wołanie grobu" to idealna kontynuacja historii Huntera, która znakomicie wkomponowała się w serię o antropologu. W końcu dowiadujemy się szczegółów związanych ze śmiercią jego żony i córki oraz poznajemy bliżej początki jego kariery. Książkę czyta się z niezmierną ciekawością kolejnych wydarzeń, stale mając na uwadze fakt, iż jest to aktualnie ostatnia książka przygód Huntera. Beckett ponownie do samego końca wyczekuje z wyjaśnieniem zagadki, co w trakcie czytania stawia przed nami coraz więcej pytań niż odpowiedzi. Tym razem jednak zakończenie prowadzi do dodatkowych refleksji, których nie mieliśmy okazji ,,spotkać" w poprzednich częściach. Aż chcę się powiedzieć: ,,Good job Mr Beckett!" i pozostaje tylko czekać na kolejną pozycję z przygodami Huntera.
ppolzi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Książka rewelacyjna :). Mimo zastosowanej retrospekcji - czyta się jednym tchem. Autor na początku ukazuje nam "młodego" dr Huntera podczas odnajdowania jednego z 4 grobów w Black Tor "8 lat wcześniej". Podczas przeszukiwań torfowego wrzosowiska głównym podejrzanym jest Monk, który w śledztwie został skazany za morderstwo jednej z dziewczyn. Udział w poszukiwaniach bierze też doradca behawioralny panna Sophie Keller. Twierdzi ona, że za pomocą punktów orientacyjnych w ułożeniu terenu jesteśmy w stanie odnaleźć groby jeżeli tylko skazany będzie chciał sobie "coś" przypomnieć. Monk tym razem współpracuje z policją, co dla niektórych wydaje się dziwne. Po przybyciu na wrzosowiska prowadzi wszystkich w kierunku, w którym prawdopodobnie zakopane są zwłoki sióstr Benett. Niestety podczas rozeznania dochodzi do próby ucieczki więźnia. Zostaje on złapany i odprowadzony do więzienia. Jest też przykre wydarzenie w życiu dr. Huntera. Traci ukochaną żonę i córeczkę. Potem następuje przeskok w książce. Wydarzenia dzieją się osiem lat później. Monk ucieka z więzienia. Panna Keller czy tez panna Trask wraca do Dartmoor, kupuje mały domek z piecem do wypalania gliny. Po nieudanej próbie odnalezienia grobów porzuca behawiorystkę i zajmuje się garncarstwem. Splot zdarzeń jest jednak nieprzewidywalny. A co było dalej przeczytajcie sami. Książka warta przeczytania !!! Polecam.
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,x 52 ksiażki 2014,
Czwarta część przygód doktora Huntera. Tak jak poprzednie świetnie napisana, czyta się błyskawicznie. Tym razem nie ma zaskakującego zakończenia, ale mimo to wielbicielom dobrego kryminału polecam!
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
David Hunter jak feniks z popiołów znów wraca do akcji. W jego życiu spotkało go aż nazbyt wiele koszmarnych sytuacji. Być może przeszłość depcze mu po piętach jednak nie przeszkadza mu to znów zaangażować się w sprawę będącą kontynuacją wydarzeń wcześniejszych. Tym razem znów przechadza się po wrzosowiskach i torfowiskach a nawet w tunelach pod nimi aby znów przekonać się jak zaskakujące może być rozwiewanie tajemnic. Jak zwykle w toku wydarzeń ucierpiało wiele osób jednak i to mnie nie zniechęca to książek Becketta. Czyta się je po prostu gładko. Nie ma tu zbytnich ozdobników czy męczących opisów przyrody. Jest za to akcja, która wciąga.
ryznarekk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Wołanie grobu", podobnie jak trzy poprzednie części trylogii mojego kochanego Simona Becketta, czytałam z zapartym tchem. Jednak nie da się nie zauważyć małego spadku formy... Nie wiem, może wcześniejsze części zrobiły ze mnie wymagającą osobę, ale brakowało mi tutaj tych całkiem niespodziewanych zwrotów akcji. Ostatecznie winnym okazała się osoba, którą przez długi czas podejrzewałam... Małe zaskoczenie było tylko w sprawie Sophie Keller. Liczyłam także, że może pojawi się w tej części nauczycielka (na imię jej chyba było Jenny), z którą doktor David Hunter był w pierwszej i drugiej części, ale niestety tak się nie stało. Jednak tradycyjnie urzekają już znane powszechnie opisy rozkładu i tak dalej, a na dodatek szybka akcja, no i lekko się czyta.
Dlaczego ocena 5? Może to za dużo, ale mimo wszystko 4 to znów za mało. Do tego mam ochotę na kolejną część... Ale takowej nie ma.
MrsVision plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Niestety, to już ostatnia część serii o doktorze Davidzie Hunterze. Cofamy się o 8 lat. Śledztwo dotyczące Jerome'a Monka - bezdusznego potwora, gwałciciela i mordercy. Czy aby na pewno? Niewątpliwym walorem jest pokazanie, że na pozór nieczułe monstrum może okazać się zagubionym chłopcem, który nie może sobie znaleźć miejsca, odrzucony przez społeczeństwo przez swoją ułomność i niechcianą agresję. Ponadto dowiadujemy się wreszcie, co dokładnie stało się z Karą i Alice, smaczku dodaje też delikatnie poprowadzony wątek miłosny między Hunterem a Sophie.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jest to trzecia książka Becketta, którą przeczytałam. I jak dla mnie najlepsza. Poprzednie były sprawnie napisane, dobrze się je czytało. Czegoś mi jednak w nich brakowało (napięcia, tempa). Problemy doktora Huntera wciągnęły mnie bardziej. nie będę ukrywać, że kiedy chcę się odstresować, to czytam kryminały. A ten sprawił mi dużo frajdy.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
malutkaska Linia koment
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),Posiadam,Przeczytane,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eirene Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Moja biblioteczka sensacja i kryminal,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Na półkach: Czytam,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
hagaki Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ilonar2301 Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
maciexx Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
amalka Linia koment
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
jolajka Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gabigor Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mucholapka Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Madlene Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
TakeItIzzy Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Minevra Linia koment
Przeczytane:2013-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violet_89 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Wołanie grobu Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Wołanie grobu Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Wołanie grobu Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Wołanie grobu Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Wołanie grobu Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów