Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wschód

Andrzej Stasiuk

Ocena ( 6 osób )
5.2
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-10-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7536-559-7
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Adrianna Michalewska

Wschód, czyli w poszukiwaniu straconego czasu według Andrzeja Stasiuka

 

Czy można odnaleźć utraconą przeszłość? Przywrócić zaginiony czas, minione zapachy, uczucia, doznania? Wrócić do dzieciństwa, do psa z krótkimi łapami, do zapachu błota nad rzeką, do nieustannego braku wszystkiego i jednocześnie do nadmiaru tego, co do życia niezbędne? Czy poszukiwania utraconego czasu mają jakikolwiek sens?

 

Nie po to się ucieka ze wsi, żeby żyć w zaroślach i wieczorami nasłuchiwać.

 

A jednak Stasiuk uparcie rusza w podróż, choć sam nie wie, co pragnie odnaleźć. Śledzi tropy potomków Czyngis-chana, którzy wypasali trzody na stepach, coraz bliżej naszych granic, coraz bardziej cywilizowani, aż w końcu zeszli z tych małych koników i zamieszkali w domach. Swoich, choć dawniej cudzych, tych, których wiatr historii wygnał dalej, w inne strony, gdzie znowu coś komuś zabrali albo po prostu zasiedlili. Po tych, którzy ulecieli z dymem, w górę, w lepszy świat. A potem zacierali ślady po swych poprzednikach, desperacko rzucając się w nowe, lepsze, jeszcze nie oswojone, ale nie cudze, nie odziedziczone, nie ukradzione.

 

Widać to ściszone życie drugiego planu. Zaułki ludzkich dni. Schludną biedę z plastikowymi, udającymi mosiądz lampami nad wejściem. Wszystko przycięte, ułożone, wykorzystane. Albo wyjęte po nowemu, z tą smętną ostentacją zacierającą ślady dawnych dni.

 

Podskórna tęsknota za minionym, choćby było niekonkurencyjne, szare, siermiężne i bez połysku gna na wschód, gdzie jeszcze jest nadzieja, że czas się spóźnił, że można odnaleźć to, co było, co zatraciło swoją prawdziwość i zaczęło podrabiać, jakże nieudolnie, nowe, lepsze, bardziej błyszczące okazuje się pułapką, bo świat nie stoi w miejscu, nieustannie przelewa się jak gorąca magma, szukając nowych miejsc, które można zapełnić, odmienić i oszukiwać pozorną przemianą.

 

Chińska tandeta przywodzi na myśl jarmarki w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale oto w Gorlicach już chińska sprzedawczyni w chińskim sklepiku dwadzieścia cztery godziny na dobę niestrudzenie odpowiada: Dzień dobry, jak złoty kotek, który macha łapką do każdego, kto gotów jest wejść i spojrzeć mu w wymalowane farbką oczy.

 

Po co szukać, po co jeździć, to musi być męka, jak mówi matka, która nie chce ruszać, drepcze po swoim obejściu, nie szuka świata, on wszak sam przyjdzie do jej progu i tylko szaleniec pędzi przed siebie, aby pytać o czas przeszły tych, którzy znają jedynie przyszłość, odmienianą we wszystkich przypadkach słowach o postępie, zmianie, nowym.

 

To oczekiwanie umarłych za wsią, w cieniu wysokich drzew, za metalową furtką wydawało mi się całkiem naturalnie. Cmentarz przylegał do życia jak skóra do ciała.

 

Bo kiedyś ludzie nie bali się śmierci. Urodziłeś się, zatem umrzesz, łzy bliskich i modlitwa odprowadzą cię na tamten świat, a potem wstaniesz z martwych i wrócisz. Porządek świata jest wieczny, a więc nie ma się czego bać. A dziadek - przywódca duchowy, jak Mojżesz przeprowadzi lud przez Morze Czerwone komunizmu i powiedzie w lepszą przyszłość, choć sam jej nie doczeka. Będzie za to żył wiecznie w ciałach swoich dzieci i wnuków, którzy zapragną nowego, lepszego świata. A jeśli któryś z nich zechce ruszyć pod prąd, wrócić do wschodnich krain, gdzie wszystko się zaczęło, to odnajdzie swoje myśli i zapachy, ale nic poza tym. Bo nic więcej tam nie ma, gdyż wszystko, co istnieje, jest w nas i na próżno tego szukać w dalekich stepach. Nie wrócą, zagubione i przydeptane czasem, jak grób Czyngis-chana zadeptany przez stado koni.

 

Stasiuk uwodzi i czaruje. Ciągnie nas w przaśną, choć magiczną otchłań przeszłości i każe jej próbować wraz z minionymi zapachami i smakami - choćby chleba ze śmietaną i cukrem. To podróż skazana na niepowodzenie, bo nie można odnaleźć minionego czasu, proustowskich magdalenek rozpuszczanych w filiżance herbaty. Można tylko próbować nazwać tę przeszłość i swoje zachwyty, niepojęte dla tych, którzy ich nie doświadczyli, i tych, którzy wolą o nich zapomnieć. To bez wątpienia się we Wschodzie udało.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
Stasiuk przeplata wspomnienia z dzieciństwa ze współczesnymi doświadczeniami. Książka wymaga skupienia, którego mi brakowało w trakcie czytania, więc musiałam ją kilkukrotnie odkładać i do niej wracać. Wiele ważnych zdań i przemyśleń wartych zapamiętania i rozważenia.
danonk plusminus Linia koment
Stasiuk, po raz kolejny przekonałam się, że on pisze dla mnie. Pisze o miejscach, które również na mnie robią wielkie wrażenie, swym spokojem, swojskością, brakiem blichtru i polerki.Opowiada o szeroko pojętym wschodzie, czyli miejscach położonych na wschód od Warszawy, przy drogach trzy numerowych, gdzie życie płynie wolno, bez wyścigu. Pisze o Rosji, do której nie chciał jechać.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Po udanym początku nastały monotonne i ciut natchnione rozważania na tematy różne, od historii rodzinnych po nieprzebrane piękno krajobrazu. Mało wyraźiście i po łebkach, bez bliżej sprecyzowanego celu. Ot garść refleksji i widoków z podróży. Zabrakło miąższu, kolorytu i soczystości, wejścia głębiej. Luźna i niewymagająca lektura, większość poruszonych wątków zaledwie muśnięta.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
katibe Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 r.,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AnnaP Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AdelaMi Linia koment
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dj77 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Wschód Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Wschód Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Wschód Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Wschód Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Wschód Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów