Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wściekły pies. Polscy policjanci jakich nie znacie!

Robert Ziółkowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-10-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377852743
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kjakksiazka

Znając idealnie realia pracy polskiej policji, można pozwolić sobie na stworzenie powieści, która będzie przybliżać czytelnikowi działania naszych służb dochodzeniowych. Świetnym tego przykładem jest Robert Ziółkowski, autor książki Wściekły Pies. Szesnaście lat w służbach mundurowych przyczyniło się do poznania realiów i etapów kariery policjanta. Rozpoczynając od "krawężnika", poprzez dochodzeniówkę, kończąc na wydziale kryminalnym. 

 

Wściekły Pies to głównie postać nadkomisarza Sebastiana Zimnego "KOSA", oskarżonego o popełnienie morderstwa na ulicach Poznania. Policjant próbuje udowodnić swą niewinność. Prokuratura, bandyci, politycy - to właśnie oni starają się pogrążyć KOSA. Na jego drodze pojawiają się żołnierze GROMU-u, którzy oferują mu wsparcie psychiczne. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę? Kto okaże się przyjacielem, a kto wrogiem?

 

Ziółkowski opisuje w swojej książce prawdziwych polskich "twardzieli". Bohaterowie są doświadczeni przez życie. Wieloletnie trudy zawodowe ukształtowały ich osobowość oraz umiejętność radzenia sobie w ekstremalnych warunkach, ale również i w życiu osobistym. Właśnie ta codzienność, kolokwialne dialogi oraz wydarzenia sprawiają, że powieściowe realia wydają się tak bardzo nam bliskie. Ziółkowski zmusza do zastanowienia się nad szacunkiem do siebie przy przekraczaniu tzw. "granic człowieczeństwa". Tytuł  książki jest jak najbardziej trafiony, idealnie odzwierciedla charakter fabuły. Autor zadbał o precyzyjnie zaplanowane akcje ratunkowe z dokładnymi opisami broni, nie pozwalające na choćby krótką przerwę w czytaniu. Literatura wysokiego kalibru, po którą sięgnąć mogą również kobiety, ale przede wszystkim skierowana do mężczyzn, szukających mocnych wrażeń na rynku czytelniczym.

 

Obraz piramidy władzy, rozpoczynającej się od polityków, kończącej zaś na policji. Widowiskowe poszukiwanie "kozła ofiarnego". Powieść Roberta Ziółkowskiego to lektura jak najbardziej warta uwagi, zasługująca na wszelkie pochwały.

kjakskiazka.blogspot.com

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,

"Wściekły pies", czyli policjant w opałach


"Wściekły pies" Roberta Ziółkowskiego to świetna powieść kryminalna ukazująca różne oblicza policjantów, którzy dla dobra sprawy potrafią nagiąć regulamin.


Głównym bohaterem jest Sebastian Zimny zwany Kosą, nadkomisarz z wielkopolskiego Zespołu Poszukiwań Celowych. Jest ceniony w środowisku, ma nawet kilka orderów i odznaczeń za akcje, w których uczestniczył. Praca jest dla niego najważniejsza, przez co jego małżeństwo się rozpada. Wkrótce jego zawodowa passa również się kończy. Zimny znajduje się w złym miejscu i czasie, przez co zostaje posądzony o zabójstwo. Staje się zwierzyną, wściekłym psem, którego najlepiej uśpić. Akt oskarżenia i medialny proces to tylko kwestia czasu. Jest kozioł ofiarny, więc po co szukać dalej?

Kosa jednak nie zamierza się poddać i chce walczyć o swoje dobre imię. I choć jest policjantem z zasadami, będzie je musiał nagiąć niejeden raz. Na szczęście może liczyć na przyjaciół oraz byłych żołnierzy GROM-u, którzy znają się na swoim fachu...

Zauważyłam, że pojęcie glino-pisarz jest ostatnio modne. Najpierw na rynku wydawniczym pojawił się Aleksander Sowa, którego "Era Wodnika" - powieść kryminalną i thriller w jednym przypadła mi do gustu. Dwa lata później w jego ślady poszedł Robert Ziółkowski. I to właśnie jego "Wściekły pies" utwierdził mnie w przekonaniu, że policjanci radzą sobie lepiej z pisaniem kryminałów niż niejeden pisarz. To kwestia doświadczenia i większej wyobraźni, gdyż na co dzień stykają się z tego typu sprawami. Robert Ziółkowski przez 16 lat służył w policji. Przez ostatnie lata w wielkopolskim Zespole Poszukiwań Celowych, o którym pisze w swojej powieści. Jego zespół zajmował się poszukiwaniem ukrywających się zabójców, bandytów, gangsterów, handlarzy narkotyków oraz porywaczy dzieci.

Robert Ziółkowski jest świetnym obserwatorem, potrafi z dystansem opisać swoje środowisko. Autor świetnie scharakteryzował swoje postacie, opisał ich, często tragiczne, historie. Z kolei przy opisie rzeczywistości, zmienia tylko niektóre szczegóły. I tak matka Madzi, która zamordowała swoje dziecko, staje się matką Krzysia, a w śledztwo zaangażowany jest nie Krzysztof Rutkowski, tylko Marcin Dydkowski. Z kolei Nasza klasa zamienia się w Naszą szkołą. Ale i tak wiadomo, o co chodzi.

Autor wprowadza także zabawne nazwiska i ksywki bohaterów - m.in. Sebastian Zimny "Kosa", Sławomir Kościuk "Chudy", Andrzej "Gruby", Miron Skupiony, Krzysztof Mieczysław Jarecki, Maksymilian Wolant (jak w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa) oraz Mirek Dalekoszewski. To tylko przykłady, jest ich znacznie więcej.

"Wściekły pies" jest jedną z lepszych polskich powieść kryminalnych, jakie czytałam. Jest pełna nagłych i zaskakujących zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Dodatkowym plusem jest wiarygodność opisywanych wydarzeń.

Powieść czyta się szybko, jest napisana lekkim, ale nie pozbawionym szorstkości i wulgaryzmów, językiem. Ale skoro ma to być wiarygodna historia o "polskich policjantach, jakich nie znacie", jak głosi slogan na okładce, to nie może być inaczej. Nie brakuje także mocnych, brutalnych opisów tortur podczas przesłuchań - zdecydowanie nie dla wrażliwych czytelników. Ja jednak do nich nie należę, więc były one dużym walorem tej lektury. Zakończenie jest zaskakujące, choć pozostawia czytelnikowi pole manewru. Musi on sam dośpiewać sobie dalszą część. Wolałabym zakończenie zamknięte, a nie takie zawieszenie, z którym pozostawia nas autor.

Powieść polecam miłośnikom powieści kryminalnych, glino-pisarzy oraz Roberta Ziółkowskiego. Teraz chciałabym przeczytać jego debiut - "Łowcy głów" i porównać z tą książką.

Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów