Recenzja książki: Współczesne teorie i nurty wychowania

Recenzuje: Justyna Gul

Wychowanie – dokąd zmierzamy?

Społeczność akademicka stoi obecnie przed problemem otwarcia się na nowe paradygmaty w naukach o wychowaniu społeczeństw pluralistycznych. System, w którym nie dąży się do ujednolicenia elementów struktury społecznej, Johan Galtung nazywa liberalnym. Tolerowana jest wówczas różnorodność ideologicznych i normatywnych orientacji i działań, zakładająca ciągły wybór między alternatywnymi możliwościami.
O systemie tym oraz o konieczności przeprowadzania badań metateoretycznych i komparatystycznych pisze Bogusław Śliwerski, badacz współczesnej myśli pedagogicznej, teorii wychowania, polityki oświatowej i edukacji alternatywnej na świecie. Jego kolejna książka wydana przez Oficynę Wydawniczą „Impuls”, „Współczesne teorie i nurty wychowania”, stanowi rekonstrukcje tych teorii i nurtów od Karola Kotłowskiego (wedle przekonań którego pedagogika wywodzi się z filozofii, dlatego też żaden z jej kierunków nie może tego lekceważyć) począwszy.
Czytelnik w kolejnych rozdziałach książki będzie miał możliwość zapoznania się z chrześcijańską pedagogiką personalno-egzystencjalną (i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu w Polsce ks. profesorem Januszem Tarnowskim, zwanym „Korczakiem w sutannie”), pedagogiką społeczno-personalistyczną A. Kamińskiego, której podstawowym walorem jest określenie kierunku pożądanych zmian osobowościowych i społecznych, stanowiących o swoistej przemianie humanistycznej jednostki, żyjącej w określonym środowisku bądź też pełniącej rolę jakiejś instytucji.
Śliwerski przybliża nam również zagadnienia pedagogiki serca, której animatorką była dr Maria Łopatkowa, wprowadzająca w miejsce władzy rodzicielskiej kategorię pieczy rodzicielskiej oraz duchową pedagogikę miłości, tj. niezwykle optymistyczną pedagogikę A. Brühlmeiera. W książce została również omówiona pedagogika niedyrektywna, znana częściowo w Polsce pod nazwą wychowania niekierowanego, a także pedagogika nieautorytarna Thomasa Gordona, opierająca się na teorii równoważnych stosunków interpersonalnych między ludźmi, określana powszechnie mianem wychowania bez zwycięzców i bez pokonanych.
Śliwerski zapozna nas ponadto z pedagogiką Gestalt i wychowania integralnego; pedagogiką autorytarną i innymi, zwracając również uwagę na perspektywę dla teorii wychowania i edukacji w postmodernizmie. Właśnie ta postmodernistyczna perspektywa pedagogiki może być traktowana jako wizja przyszłości. Jednocześnie autor podaje jako wartą rozważenia kwestię, czy postmodernizm jako nowe zjawisko u progu XXI wieku, które zrodził kryzys kultury cywilizacji otwiera pedagogikę na coś przewidywalnego w przyszłości, czy też stanie się dla jej dokonań perspektywą dziejową, oceniającą.
Niezależnie od sporów paradygmatycznych dotyczących celowości zmian edukacyjnych, pojawia się problem ich istoty, zakresu i jakości. W procesie reformowania pedagogii dostrzegalny jest bowiem konflikt pomiędzy dążeniem do jednoznaczności a charakterystyczną dla obecnych czasów wieloznacznością sytuacji pedagogicznych. Dlatego też tak ważna jest świadomość pedagogicznych idei, ich korzeni oraz przebiegu ewolucji, a nabycie jej ułatwić może książka taka jak „Współczesne teorie i nurty wychowania” Bogusława Śliwerskiego. Pozycja, adresowana przede wszystkim po pedagogów, socjologów i studentów, jest zbiorem otwartych teorii i nurtów, czekającym tylko na ich uzupełnienie.

Kup książkę Współczesne teorie i nurty wychowania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Współczesne teorie i nurty wychowania
Książka
Współczesne teorie i nurty wychowania
Prof. Bogusław Śliwerski
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy