Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wszystko za Everest

Jon Krakauer

Ocena ( 8 osób )
5.5
Wydawnictwo: Mayfly
Data wydania: 2012-03-05
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-62827-04-6
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

Dopiero ostatecznie okazało się, że była to kolejna z serii pozornie małych rzeczy, które niedostrzegalnie kumulowały się w powolny i systematyczny sposób, żeby w końcu przekroczyć punkt krytyczny i doprowadzić do katastrofy.

 

Większość ludzi na świecie zupełnie nie potrafi zrozumieć szaleńców, którzy ryzykują własnym życiem po to tylko, by zdobywać zaśnieżone szczyty ośmiotysięczników. Nie ma tam widoków - a nawet gdyby były, powietrze jest tak rozrzedzone, że ludzki mózg nie potrafiłby się na nich skupić. Jedyne, co zapiera tam dech w piersiach, to… brak tlenu. A jednak jest jakaś magia w przekraczaniu granic możliwości i rozsądku. Jest coś pierwotnego w pragnieniu zobaczenia dachu świata. Jest wreszcie coś z boskiego tchnienia w tym miejscu, w którym liczą się już tylko podstawowe instynkty, w którym świat na dole traci na znaczeniu, w którym wszystko ulega niesamowitemu przewartościowaniu. Z miejsca, gdzie liczy się tylko przetrwanie, nikt nie wraca taki sam jak przedtem. Jeśli wraca.

 

Na szczycie Everestu życie straciło grubo ponad 200 alpinistów. Od 1985 roku organizuje się tam komercyjne wyprawy dla majętnych klientów, którzy pragną spróbować swoich sił. Everest, zatłoczony i zaśmiecony, ze świętej góry przeobraził się w atrakcję turystyczną dla bogaczy. Jednym z tragiczniejszych okazał się sezon 1996, kiedy straciło życie 12 osób, w tym 8 klientów firmy Roba Halla Adventure Consultants. Zapewne szersza publiczność już dawno zapomniałaby o tej tragedii, gdyby nie to, że w tej wyprawie uczestniczył Jon Krakauer, dziennikarz magazynu “Outside”, który po wyprawie opublikował mrożącą krew w żyłach relację z drogi alpinistów na dach świata. I na pewną śmierć.

 

 

Aż trudno uwierzyć, że tak wiele mogło pójść źle, że tak wiele pozornie nieistotnych wypadków i decyzji mogło doprowadzić do tragedii. Niemal wszyscy uczestnicy wyprawy zdobyli szczyt i nawet pogoda zdawała się im sprzyjać. A jednak coś poszło nie tak i lawina wydarzeń przetoczyła się po zboczach mitycznej niemal Czomolungmy. Wszystko za Everest Krakauera to przejmujący obraz wydarzeń, który wchodzi czytelnikowi w mózg i płuca niczym rozrzedzone powietrze. Autor, początkowo butny i pełen dziennikarskiego zacięcia, które brało górę nad człowieczeństwem, nie szczędzi krytyki sobie i pozostałym uczestnikom wyprawy. Nie unika kwestii trudnych i całości nadaje właściwe proporcje. Bo oto okazuje się, że pobyt na samym dachu świata nie jest ani wydarzeniem fascynującym, ani istotnym, liczy się bowiem tylko droga na szczyt i z powrotem - szczególnie ta druga. W walce z żywiołem wszyscy mają równe szanse i nawet najsilniejszy może okazać się najsłabszym ogniwem. Tego wcześniej nie wiadomo. W chwili zagrożenia nawet doświadczenie i zdrowie mogą okazać się wyłącznie zbędnym balastem. To góra i tak zawsze wygrywa.

 

 

Czwórka moich kolegów zginęła nie dlatego, że system Roba Halla był wadliwy. Tak naprawdę nikt nie miał lepszego. Zginęli dlatego, że na Evereście, zderzeniu z rzeczywistością, nawet najlepsze systemy ulegają totalnemu załamaniu, mszcząc się na swoich autorach.

 

Książka Krakauera nie jest lekturą łatwą - szczególnie, że z jej oryginalnym wydaniem wiąże się mnóstwo nieprzyjemnych okoliczności. Relacje autora książki Wszystko za Everest oraz innych uczestników wyprawy są żywym dowodem na to, co z człowiekiem i jego percepcją potrafią zrobić przyroda, strach i instynkty. Jeśli kiedykolwiek przez głowę przemknęła mi myśl o Evereście, uważam się za wyleczoną. Czomolungma przestała mnie wzywać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
W książce tej nie chodzi o trzymającą w napięciu historię, bo od pierwszych stron wiadomo o co chodzi (myślę, że fani wspinaczy, alpinizmu, po prostu miłośnicy gór i tak znają historię, ale ja jestem górska ignorantką), o tragedię na szczycie Mont Everestu. Książka ta to wspomnienia, oddanie hołdu wspaniałym wspinaczom, którzy zginęli tam w 1996r. Opowieść niesamowita, chwytająca za serce, przerażająca, wręcz niewyobrażalna. Nam, zwykłym ludziom, trudno sobie wyobrazić moc żywiołu na ponad 8000 metrach, warunki bez tlenu i walkę o każdy krok, o swoje życie, o życie współtowarzyszy. Opowieść o pasji, o miłości do gór i o niewytłumaczalnej fascynacji wspinaczką na "Górę Świata" mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Książka stawia mnóstwo pytań czytelnikowi i pozwala samemu ocenić kto zawinił, kto odpowiada za śmierć tyłu osób.
poszukujaca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Biografie,
Fantastyczna to mało powiedziane. Po obejrzeniu filmu sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się. Dostałam się chyba pod przemożny wpływ największej góry świata!
Velstruna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
10 maja 1996 r.- najczarniejszy dzień w dziejach himalaizmu. Trzy wyprawy atakują szczyt Mount Everestu, wchodząc granią południowo- wschodnią. Dla wielu to cel przerastający ludzkie możliwości. Dla wybrańców- marzenie, które prześladuje, męczy i nie daje spokojnie spać, póki nie podejmiesz wyzwania. Autor był uczestnikiem tego tragicznego wydarzenia i jednym z tych, którym góra pozwoliła wrócić. Podobno napisał "Wszystko za Everest" w 5 tygodni po powrocie z "Trzeciego Bieguna Ziemi". I zrobił to świetnie! Całość wciągająca, przejmująca do szpiku kości, przedstawiająca kolejne etapy wyprawy, jej organizację, sylwetki wszystkich uczestników, respekt dla natury i próbująca rozważyć z różnych punktów widzenia, czy nie dało się uniknąć tragedii. Czytelnik stawia sobie pytanie: czy warto porywać się z przysłowiową motyką na słońce? Bo wszystkie zagrożenia, wyrzeczenia, walka z własnym ciałem są tylko dla kilku minut na szczycie i świadomości (jak przeżyjesz zejście), że pokonałeś Czomolungmę- Sagarmathę- Boginię Niebios i stanąłeś na "Dachu Świata". Ta książka powstała z myślą o tych, którzy tam zostali i o tych, którzy mieli wielkie szczęście wrócić. Polecam! Obowiązkowa lektura dla ludzi kochających góry.
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Do bólu prawdziwa opowieść o tragedii, której uczestnikiem był autor. To nie tylko relacja z wyprawy na najwyższą górę świata. To bardzo przemawiający do wyobraźni opis warunków, które planują w miejscu dostępnym tylko nielicznym. To próba opisu charakteru, predyspozycji psychicznych, które pchają niektórych do zrobienia czegoś, co jest poza wszelkimi normami racjonalnego zachowania. W himalsistach jest coś, co każe im działać wbrew wrodzonemu instynktowi samozachowawczemu. Ponadto interesujący jest element skomercjalizaowania wypraw wysokogórskich, a co za tym idzie zaśmiecenia Himalajów -miejsca świętego dla wielu ludów. Książka zostawia czytelnika z pytaniem: "Jak ja zachowałabym się w chwili, kiedy w ekstremalnych warunkach stanęłabym przed wyborem: ratować swoje życie czy pospieszyć z pomocą komuś, kto umiera? Czy naraziłabym swoje życie, żeby sprowadzić z góry zwłoki towarzysza wuprawy, na które na dole czeka jego rodzina?". Nie wiem.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wdowa86 Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015 ,Mam,Podróżnicze,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Faraons Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wszystko za Everest Z Krakowa i Wielkopolski
Krzysztof Morawski
Okładka - Wszystko za Everest O zabijaniu
Grossman Dave
Okładka - Wszystko za Everest Eiger wyśniony
Jon Krakauer
Okładka - Wszystko za Everest Po omacku
James M. Tabor
Okładka - Wszystko za Everest Strzelec
Hunter Stephen
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów