Recenzja książki: Wszystko wolność

Recenzuje: mrowka

Od „Wszystko wolności” Joanny Haręży trudno się oderwać, bo opis – lekko ironiczny i trochę prowokujący – przypadkowych okruchów życia w stolicy Francji urzeka. Urzeka przede wszystkim sceptycyzmem, złośliwością autorki i jej spostrzegawczością. Obala Haręża mity dotyczące egzystencji paryskiej – a może po prostu tylko podkreśla wszystko to, co dla polskich czytelników będzie zastanawiające.

 

„Wszystko wolność” to zbiór krótkich felietonów czy minireportaży dotyczących paryskiej codzienności, a dla nas – niecodzienności, bo większość przedstawianych tutaj wydarzeń zbulwersowałaby niemal każdego Polaka. Jest przy tym tom Haręży ostrzeżeniem, do czego prowadzić może źle rozumiana polityczna poprawność. „Zacznę od tego, że żyję w mieście, w którym wszyscy pieprzą wszystkich” – rozpoczyna autorka, nawet nie po to, by zyskać rozgłos czy zapewnić sobie dodatkową reklamę z posmaczkiem skandalu. Ten lekceważący ton będzie charakterystyczny dla całej książki, głęboko wnikającej w struktury niespójnego wewnętrznie Paryża. Jest autorka jednocześnie uczestniczką i obserwatorką zwykłego życia. Jako osobie z zewnątrz łatwiej jej dostrzec kolejne absurdy rzeczywistości, jako osobie, która stara się wtopić w wielokulturową społeczność Paryża, trudniej jest z nimi walczyć.

 

Głównym tematem „Wszystko wolności” są różnice kulturowe mieszkańców stolicy Francji. Ze zdumieniem notuje Haręża „nie wiedziałam, że mieszkać będę właściwie w Afryce, a do szkoły chodzić właściwie w Azji”, komentując w ten sposób ilość imigrantów i ich różnorodność. W tak nietypowym otoczeniu nietrudno o konflikty: Haręża wspomina między innymi awanturę, jaką musiała urządzić na ulicy, kiedy pewien muzułmanin otarł się przypadkiem o jej psa i oskarżył zwierzę o to, że umyślnie go dotknęło. Ubolewa nad losem dwunastoletnich dziewczynek wywożonych przez rodziców z Francji, by w duchu islamu poślubiły wybranych im przez rodziny mężczyzn oraz nad dziewczynkami brutalnie okaleczanymi. Przedstawia obrazki szokujące czytelników – dzieci plujące w twarz swoim matkom, przemoc i ciągłe oskarżenia o rasizm. Porusza tematy, które są trudne dla samych Francuzów – kwestie analfabetyzmu, zamieszek na przedmieściach Paryża, ograniczeń i stereotypów.

 

Niekiedy odwołuje się Haręża do historii kraju, w którym zamieszkała, wyszukując co ciekawsze informacje. Nie obywa się oczywiście bez poruszania zagadnień związanych ze słówkami francuskimi: zawiłości gramatyki obcego języka stanowią też motyw przewodni kilku tekstów. Zatrzymuje się Haręża nad problemem bidy i tym, czego poza samą autorką nikt wokół zdaje się nie zauważać – choćby śmierciami ukrywających się w podwoziach samolotów „czarnych”. Zastanawia się też nad mentalnością paryżan – jak choćby sąsiada, który g… na wycieraczce najpierw neutralizuje kilkoma dezodorantami, a potem spokojnie nad nim przechodzi.

 

Felietony Haręży są krótkie, a przy tym wyraziste. Interesujące – bo choć czasem odwołują się do spraw powszechnie znanych, prezentują zwykle nowe spojrzenie pozbawione natrętnych komentarzy, oddziałujące silnie na czytelników. Haręża ma retoryczny styl pisania, pełen powtórzeń, sugestywnych obrazów i celnych puent. Czasami język jej felietonów odzwierciedla hałaśliwą i gwarną ulicę, innym razem przez elipsy i niedomówienia staje się wyciszony, by tym silniejsze wywołać wzruszenia. Jest „Wszystkowolność” niezgodą i buntem, jest relacją, której głównym atutem staje się prezentacja Paryża nieznanego.

Kup książkę Wszystko wolność

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wszystko wolność
Książka
Wszystko wolność
Joanna Haręża
Inne książki autora
Kruk między innymi
Joanna Haręża0
Okładka ksiązki - Kruk między innymi

Dziesięć pogodnych opowiastek, których bohaterem jest tytułowy Kruk - bliski krewny Kubusia Puchatka, próbujący oswoić otaczający go świat. To nie tylko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy