Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wszystko wolność

Joanna Haręża

Ocena ( 2 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7163-438-3
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Od „Wszystko wolności” Joanny Haręży trudno się oderwać, bo opis – lekko ironiczny i trochę prowokujący – przypadkowych okruchów życia w stolicy Francji urzeka. Urzeka przede wszystkim sceptycyzmem, złośliwością autorki i jej spostrzegawczością. Obala Haręża mity dotyczące egzystencji paryskiej – a może po prostu tylko podkreśla wszystko to, co dla polskich czytelników będzie zastanawiające.

 

„Wszystko wolność” to zbiór krótkich felietonów czy minireportaży dotyczących paryskiej codzienności, a dla nas – niecodzienności, bo większość przedstawianych tutaj wydarzeń zbulwersowałaby niemal każdego Polaka. Jest przy tym tom Haręży ostrzeżeniem, do czego prowadzić może źle rozumiana polityczna poprawność. „Zacznę od tego, że żyję w mieście, w którym wszyscy pieprzą wszystkich” – rozpoczyna autorka, nawet nie po to, by zyskać rozgłos czy zapewnić sobie dodatkową reklamę z posmaczkiem skandalu. Ten lekceważący ton będzie charakterystyczny dla całej książki, głęboko wnikającej w struktury niespójnego wewnętrznie Paryża. Jest autorka jednocześnie uczestniczką i obserwatorką zwykłego życia. Jako osobie z zewnątrz łatwiej jej dostrzec kolejne absurdy rzeczywistości, jako osobie, która stara się wtopić w wielokulturową społeczność Paryża, trudniej jest z nimi walczyć.

 

Głównym tematem „Wszystko wolności” są różnice kulturowe mieszkańców stolicy Francji. Ze zdumieniem notuje Haręża „nie wiedziałam, że mieszkać będę właściwie w Afryce, a do szkoły chodzić właściwie w Azji”, komentując w ten sposób ilość imigrantów i ich różnorodność. W tak nietypowym otoczeniu nietrudno o konflikty: Haręża wspomina między innymi awanturę, jaką musiała urządzić na ulicy, kiedy pewien muzułmanin otarł się przypadkiem o jej psa i oskarżył zwierzę o to, że umyślnie go dotknęło. Ubolewa nad losem dwunastoletnich dziewczynek wywożonych przez rodziców z Francji, by w duchu islamu poślubiły wybranych im przez rodziny mężczyzn oraz nad dziewczynkami brutalnie okaleczanymi. Przedstawia obrazki szokujące czytelników – dzieci plujące w twarz swoim matkom, przemoc i ciągłe oskarżenia o rasizm. Porusza tematy, które są trudne dla samych Francuzów – kwestie analfabetyzmu, zamieszek na przedmieściach Paryża, ograniczeń i stereotypów.

 

Niekiedy odwołuje się Haręża do historii kraju, w którym zamieszkała, wyszukując co ciekawsze informacje. Nie obywa się oczywiście bez poruszania zagadnień związanych ze słówkami francuskimi: zawiłości gramatyki obcego języka stanowią też motyw przewodni kilku tekstów. Zatrzymuje się Haręża nad problemem bidy i tym, czego poza samą autorką nikt wokół zdaje się nie zauważać – choćby śmierciami ukrywających się w podwoziach samolotów „czarnych”. Zastanawia się też nad mentalnością paryżan – jak choćby sąsiada, który g… na wycieraczce najpierw neutralizuje kilkoma dezodorantami, a potem spokojnie nad nim przechodzi.

 

Felietony Haręży są krótkie, a przy tym wyraziste. Interesujące – bo choć czasem odwołują się do spraw powszechnie znanych, prezentują zwykle nowe spojrzenie pozbawione natrętnych komentarzy, oddziałujące silnie na czytelników. Haręża ma retoryczny styl pisania, pełen powtórzeń, sugestywnych obrazów i celnych puent. Czasami język jej felietonów odzwierciedla hałaśliwą i gwarną ulicę, innym razem przez elipsy i niedomówienia staje się wyciszony, by tym silniejsze wywołać wzruszenia. Jest „Wszystkowolność” niezgodą i buntem, jest relacją, której głównym atutem staje się prezentacja Paryża nieznanego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kocik83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka nie przypadła mi do gustu.Mało ciekawa,opowiada o spostrzeżeniach młodej dziewczyny mieszkającej w Paryżu na temat ludzi,miasta i kultury.Dla mnie była po prostu nudna.
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52/2016,Mam,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wszystko wolność Światy, zaświaty. O tradycji świętowań w Polsce
Anna Zadrożyńska
Okładka - Wszystko wolność Anna Dymna - ona to ja
Elźbieta Baniewicz
Okładka - Wszystko wolność Jedźmy, wracajmy i inne opowiadania
Włodzimierz Odojewski
Okładka - Wszystko wolność Głodna kotka
Kosmowska Barbara
Okładka - Wszystko wolność Mikroświaty
Jan Jakub Kolski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów