Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wychowanie w duchu wielokulturowości

Bogdan Stańkowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007-12-19
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7505-086-8
Liczba stron: 132
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

WYCHOWANIE WIELOKULTUROWE

 

Europa się jednoczy, świat stale maleje, ludzie przenoszą się z miejsca na miejsce. A w Polsce trwa zażarty spór o ocenę z religii. I nikt nie pomyśli, że religii jest więcej niż jedna. Dzieci Żydów, muzułmanów, prawosławnych też przecież uczęszczają do polskich szkół. Tymczasem w naszej edukacji brak jest miejsca dla tych „innych”. Praktycznie nie istnieje model wychowania wielokulturowego. Przeciętny uczeń słabo orientuje się w zawiłościach kultury europejskiej, nie wspominając o innych kontynentach. Niewiedza sprzyja z pewnością zachowaniom wrogim, można rzecz – zaściankowym.

 

Ks. dr Bogdan Stańkowski pisze na temat konfrontacji problemów imigracji z polską oświatą. Okazuje się, że nasze szkolnictwo w ogóle nie jest przygotowane na przyjęcie obcokrajowców zamierzających u nas mieszkać i pracować. Najbardziej popularna tendencja polegać ma na pełnej asymilacji: chcesz u nas żyć, naucz się naszego języka, przyjmij nasze obyczaje, przychodź w niedzielę do kościoła.

 

Jak pisze Autor, za właściwą integrację i wymianę interkulturową odpowiedzialna jest otwartość w przyjmowaniu nowych przyjezdnych, koncentracja na nauce języka ojczystego i języków obcych, przekazywanie treści wychowania wielokulturowego oraz nastawienie typowe dla mentalności społeczeństwa wielokulturowego. Czynniki te sprawią, że Inny zacznie być lepiej postrzegany w naszym społeczeństwie, nie będzie wykluczany z podstawowych sfer życia i włączy się w sposób twórczy poprzez wniesienie własnych wartości, charakterystycznych dla swoich obyczajów i kultury. Powinno to prowadzić ku wzajemnej wymianie i wzbogacaniu doświadczeń. Wiele w tej dziedzinie zależy właśnie od wychowania i wykształcenia młodych pokoleń. Od nich przecież zależy przyszły wizerunek naszego kraju nie tylko w zjednoczonej Europie, ale i świecie. Szkoła musi więc zacząć uczyć jak żyć w społeczeństwie wielokulturowym, wielojęzykowym i wieloreligijnym. Jest to niewątpliwie wynik współczesnych tendencji społeczno-politycznych, których nie sposób już cofnąć, by znów zamknąć się we własnych granicach.

 

Badania, które przeprowadził Autor wśród uczniów i nauczycieli wyraźnie wskazują, jak bardzo konieczne jest znalezienie takich rozwiązań organizacyjnych i dydaktycznych, które wpłyną na zmianę mentalności uczniów, pomagając im w integracji z młodymi ludźmi pochodzącymi z innych kultur i narodowości. Bogdan Stańkowski przytoczył aktualny stan badań w zakresie problemu wychowania wobec wielokulturowości, przedstawił prawny status imigracji w Polsce, omówił programy nauczania, treść podręczników oraz zbadał poziom świadomości nauczycieli i wychowawców. Wszystko to w sposób rzetelny, przy pomocy naukowych metod badawczych. Jest to zatem książka dla studentów i badaczy zajmujących się tą właśnie problematyką, gdyż odsłania sposoby przeprowadzania badań, a nawet treść samych ankiet.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wychowanie w duchu wielokulturowości Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Wychowanie w duchu wielokulturowości Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Wychowanie w duchu wielokulturowości Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Wychowanie w duchu wielokulturowości Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Wychowanie w duchu wielokulturowości O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów