Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wyklęta. Czas wygnania. Księga 1

Rachel Caine

Ocena ( 7 osób )
4.4
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-08-05
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788324137220
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul


Dżinn z butelki?

Dżinn jawi się nam jako sympatyczny duszek wyskakujący z lampy i spełniający życzenia. Tę bajkową wizję duchowej istoty obala Rachel Caine, w oczach której dżinny to lśniące wiry egzystujące w Eterze, sferze światła  i energii, żaru i ognia. Jednym z najstarszych wśród starych dżinnów jest Ashan – brat, ojciec, bóstwo, łącznik Matki Ziemi z dżinnami. Istota, która nie ma nic wspólnego z sympatycznym grubaskiem obdarzonym mocami. Dżinny są bezwzględne, samolubne i toczą nieustanną walkę ze Strażnikami zamieszkującymi Ziemię, ludzi natomiast mają w pogardzie.  

O ile Ashan jest dżinnem najpotężniejszym, o tyle niejaka Cassiel jest najbardziej wrednym i krnąbrnym. Jej przeciwstawienie się „przełożonemu” miało fatalne skutki. Ashan zerwał połączenie Cassiel z eterycznością, a przede wszystkim z wszechpotężnym i nieodgadnionym bogiem, zamykając ją w pułapce ciała. „Wyklęta” Rachel Caine to znakomita, paranormalna powieść o walce, władzy, ludzkich słabościach oraz zaletach i wadach, a także o możliwej zagładzie świata.

Cassiel będzie musiała zmierzyć się nie tylko z wykluczeniem, ale i kruchą cielesną powłoką oraz rodzącymi się w niej uczuciami. Słabą i bezbronną dziewczynę przygarnia Strażniczka Pogody, należąca do najbardziej poważanych ludzi żyjących na planecie - i zarazem najbardziej znienawidzonych. Jest to ogromne ryzyko, gdyż teraz Cassiel, odcięta od sfery ezoterycznej, zyskuje styczność z nią wyłącznie podczas kontaktu z człowiekiem. Potrzebuje zatem Strażników, by mogła czerpać energię do przeżycia - tyle tylko, że w przypadku utraty kontroli nad przepływem mocy mogłaby stać się ifrytem, który poluje na ludzi, korzystając ze Strażników niczym z pokarmu.

I tak Cassiel, niegdyś znana wśród dżinnów z surowości , zaciętości i arogancji, po odejściu od eteru musi nauczyć się zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu. Decyzją Lewisa, przywódcy Strażników, zostaje przydzielona pod kuratelę Manny`ego Rocha, któremu ma pomagać w pracy w zamian za regularny dostęp do sfery eterycznej.

Cassiel powoli poznaje zasady i reguły panujące na Ziemi oraz uczucia, jakimi kieruje się człowiek. W otoczeniu rodziny Manny`ego Rocha: żony Angeli i uroczej córeczki Isabel przekonuje się o wyższości ciepła i miłości płynącej z serca nad oschłością i ambicjami dżinnów. Osaczonej przez człowieczeństwo Cassiel przyjdzie zmierzyć się jednak z czymś  o wiele potężniejszym niż łzy, uczucie głodu i zmęczenie. Znajduje się w środku potężnej afery i będzie zmuszona walczyć zarówno na Ziemi, jak i w sferze eteru, skorzysta z pomocy Wyroczni, a także intuicji. Kiedy Manny i jego żona zostają zamordowani, a ich córka - porwana, Cassiel wraz z bratem Manny`ego Luisem przekroczy wszelki reguły i granice, by znaleźć dziecko i dowiedzieć się, czym jest Ranczo. A przyjdzie jej zmierzyć się z czymś o wiele potężniejszym niż moc Strażnika czy Ashana, staje bowiem do walki z oszalałym dżinnem, z Perłą…

„Wyklęta” to powieść, która przenosi nas płynnie z Ziemi w sferę eteru i z powrotem, otwierając przed nami świat tajemnych mocy i zjawisk paranormalnych. Dużo emocjonujących wydarzeń, zawirowań energii i cennych spostrzeżeń na temat człowieczeństwa powoduje, że książkę czyta się z zapartym tchem. I nawet, jeśli po przeczytaniu planujemy o niej zapomnieć, to planowana kolejna część znów sprowadzi nas do świata Cassiel. Świata, w którym nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto - wrogiem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasia19268 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna seria fantasy, tym razem o dżinach. A konkretniej o dżinie, który został wygnany ze swojego świata i musi się przystosować by żyć w świecie ludzi. Jakby tego nie było dość, inny dżin - Perła postanawia zniszczyć świat i zaprowadzić swój nowy porządek. Miłość, próba odnalezienia się i walka o przetrwanie w postapokaliptycznym świecie. Nie wiem jak dla innych, ale to typ książek, który lubię.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lekka, dynamiczna, dość przyjemna w lekturze powieść typu urban fantasy. Z elementami świata paranormalnego. Czysta, lekkostrawna rozrywka, dobra w swoim rodzaju choć bez większych ambicji literackich.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zUaPanienka Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Domowa Papierowa Biblioteka,
maleenstwoo Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
sitt20 Linia koment
Przeczytane:2010-12-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-07-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,Rachel Caine - Czas wygnania,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,
break
Okładka - Wyklęta. Czas wygnania. Księga 1 Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Wyklęta. Czas wygnania. Księga 1 Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Wyklęta. Czas wygnania. Księga 1 Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Wyklęta. Czas wygnania. Księga 1 Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Wyklęta. Czas wygnania. Księga 1 Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów