Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wykradziona

Alyxandra Harvey

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2012-12-02
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788362955466
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Kraina Faery


Niegdyś elfy były obecne w naszych rozmowach, opowiadano dzieciom o ich zwyczajach czy krainie, którą zamieszkują. Te wywodzące się z mitologii germańskiej stworzenia pierwotnie przedstawiane były jako bożki natury oraz płodności, a następnie jako duszki leśne bądź wodne. Mówi się, że są nieśmiertelne, mają piękne, przezroczyste skrzydła, a ktokolwiek skosztuje zaserwowanych przez nich dań, na zawsze pozostanie w ich świecie.


Jakie tak naprawdę są elfy? Tego właśnie próbuje dowiedzieć się Alyxandra Harvey, znana zapewne wszystkim wielbicielom gatunku z takiej bestsellerowej serii, jak Kroniki Roku Drake`ów. Teraz ze świata wampirów przenosimy się w świat elfów, Leszczynowych Bab i bogunów, czyli wilkołaków maczających kapelusze w ludzkiej krwi. Powieść Wykradziona, opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press, to fascynująca podróż do krainy Faery, zamieszkałej przez elfy - i to elfy nie zawsze przyjaźnie nastawione do człowieka. To miła odmiana po ociekających krwią i namiętnością książkach, choć i tutaj napięcie rośnie, a niejeden raz robi się naprawdę gorąco…


Poznajemy siedemnastoletnią Eloise, mieszkankę małego miasteczka Rowan. Wychowywana przez ekscentryczną matkę, jest typową nastolatką, posiadającą dwójkę oddanych przyjaciół – Jo i Davina oraz szaloną ciotkę Antonię, szalone dziecko Hartów, mieszkające w przyczepie i wciąż podróżujące w nieznane. Kiedy jednak pewnego dnia u jej stóp klęka przystojny chłopak, odziany w wyszywaną złotem opończę, z mieczem przypasanym do spodni, zwracając się do niej: „Jaśnie panienko”, El przeczuwa kłopoty.


I rzeczywiście – już wkrótce zostaje porwana i trafia do podziemnej twierdzy szalonego króla elfów, lorda Strahana, który na dodatek okazuje się… mężem jej ciotki. Strahan za wszelką cenę próbuje zwabić żonę do podziemnego królestwa, posługując się w tym celu jej siostrzenicą. Nie przebiera w środkach, jest znany ze swojego okrucieństwa i chciwości. Teraz planuje podbić całe królestwo elfów, bowiem dotąd, na mocy czaru, musiał dzielić się władzą z Antonią.


Całe szczęście, że Eloise ma taką przyjaciółkę jak Jo, która mimo fascynacji nowym chłopakiem, spieszy jej na pomoc, angażując w to nie tylko Devina, ale również spotkanego przystojniaka Eldrica. Nie wie jednak, że chłopiec, któremu oddała swoje serce, tak naprawdę jest…


No właśnie – kim jest Eldric i dlaczego pojawia się w życiu Jo, w ludzkim świecie, tuż przed zbliżającym się świętem Samhain? Czemu służyć ma naszyjnik z żelaza podarowany przez rycerskiego (i wiekowego – chłopak liczy sobie sto osiemdziesiąt siedem lat) Lucasa? Skąd taka nienawiść pomiędzy lordem a Antonią i czym różnią się Elfy Letnie od Elfów Zimowych? Czy związek pomiędzy Eleoise a Lucasem jest możliwy? Tego dowiemy się z lektury pasjonującej powieści o chciwości, pożądaniu i zdradzie, która porywa nas do świata elfów, a na dodatek sprawia, że wcale nie chcemy tego miejsca opuszczać. 


Wykradziona stanowi doskonały dowód na niezmierzoną fantazję autorki, Alyxandry Harvey, która przedstawia nam całą plejadę wyraźnie zarysowanych indywidualności, budując przy tym skomplikowany świat elfów, powiązań pomiędzy klanami i poszczególnymi rodzinami. Mamy tu budzącą się do życia naturę – tańczące drzewa, które wcale nie są drzewami, burzę z huraganem, która okazuje się hordą rozpędzonych rumaków, mamy także rozkoszna maleńką wróżkę Izadorę, niegdyś dzielną władczynię warowni, ofiarę miłości do dziewiętnastowiecznego poety. Kraina, do której wkraczamy, uwodzi nas swoją magią, prosty i plastyczny przekaz autorki rozbudza wyobraźnię i skłania do fantazjowania. Choć książki do wyjątkowo oryginalnych nie można zaliczyć, to jednak nie ma chyba osoby, która nie będzie do lektury wracała, by szarość dnia codziennego rozproszyć odrobiną magii.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Tamarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
super książka polecam!!!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów