Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wyszedł z domu

Marja-Leena Tiainen

Ocena ( 1 osoba )
2.0
Wydawnictwo: Ezop
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788389133489
Liczba stron: 242
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Szesnastoletni chłopiec wychodzi z domu i nie wraca. Co się stało - czy został zamordowany? Porwany? Miał wypadek? A może sam zdecydował, że jego obecne życie dobiegło końca? Na miejscu pozostaje rodzina i pogrążeni w niepewności ludzi wpatrujący się w okno czy słuchawkę telefonu, szeptem wypowiadający magiczne zaklęcie „wróć”.
Maria-Leena Tiainen niezwykle sugestywnie oddaje ból, niedowierzanie, nadzieje osób, które miesiącami, a czasami nawet latami czekają na jakiekolwiek informacje o zaginionych. Przejmująca książka „Wyszedł z domu” jest psychologicznym portretem rodziny Hiltunen, naznaczonej utratą syna. Tiainen przedstawia nam zagadkę zniknięcia szesnastolatka, Mikko Matiasa Hiltunena, po czym z iście detektywistycznym zacięciem odtwarza logiczny ciąg zdarzeń, prowadzący do ostatecznego rozwiązania.
Mikko, introwertyczny, uzdolniony chłopiec, syn byłego sportowca, wyszedł z domu w Tattan, w gminie Kuura około wpół do piątej po południu. Nieco po północy próbował skontaktować się bezskutecznie z ojcem, po czym jego telefon zamilkł na zawsze. Gdzie był przed zniknięciem? Konduktor potwierdził, że jechał pociągiem do miasta, po czym wrócił z dziewczyną. Gdzie trafili z dworca i czemu, pomimo desperackiego błagania rodziny i apelu mediów, owa dziewczyna nie zgłosiła się na policję?
Artykuły w prasie budzą niezdrową sensację i prowokują różnych, szaleńców i dręczycieli. Tak jak tego mężczyznę, który wyszeptał do słuchawki „w tym jeziorze się znajdzie”. Czy to jednak faktycznie był złośliwy telefon bezdusznego nieznajomego?
Poszukiwania chłopca co rusz zamierają, brakuje nowych tropów, a potencjalni świadkowie podają sprzeczne wersje. Czy to możliwe, żeby Pekka Liimatta, taksówkarz widział go na Lapinpellontie, skoro kierowca pługu utrzymywał, że samotnego piechura spotkał o wiele dalej?
Jak w takiej atmosferze niepewności można prowadzić normalne życie? Rodzinna udręka może ciągnąć się bez końca, kolejne dni a nawet miesiące czy lata mogą upłynąć w trwaniu w stanie czuwania, a bezsenne noce, zlewać się z porankami. W rodzinie Mikko każdy inaczej radzi sobie ze strata. Ojciec zamyka się w sobie i ucieka od rodziny przed tym wszechobecnym smutkiem. Matka pogrąża się w apatii, z której wyrywa ją dopiero kontakt z inną kobietą, która także w niewyjaśnionych okolicznościach straciła kilka lat temu córkę. 5-letnia Lotta jest jeszcze za mała by poddać się fali obezwładniającego bólu i wie tylko że brata wciąż nie ma. Zaś Hanna, osiemnastoletnia siostra próbuje żyć dalej, uczyć się, planować, a nawet… kochać.

 

Autorce udało się nie tylko pokazać kolejne stadia szoku po tak przejmującej stracie, ale i stworzyć znakomitą powieść od której grzechem jest się oderwać. Maria-Leena Tiainen jest specjalistką od tragedii a uczucia, o których pisze, przelewa również na nas. Pozostaje jedynie połączyć się w cierpieniu z bohaterami i zaintonować żałobną pieśń.

„Dziecię wędruje po ciemnym bezludziu

Anioł mu wskaże drogę do domu

Podróż jest długa, domu nie widać

I tylko anioł obok na straży.” 


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aisling Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wyszedł z domu Być jak Tygrys
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
Okładka - Wyszedł z domu Piętnaście kroków
Grzegorz Gortat
Okładka - Wyszedł z domu Głos
Michał Bogdanowicz, Julia Cybis
Okładka - Wyszedł z domu Miasteczko Ostatnich Westchnień
Grzegorz Gortat
Okładka - Wyszedł z domu Uśmiech dla żabki
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów