Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci

Marta Galewska-Kustra

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 9788310129079
Liczba stron: 48
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Ćwiczenie aparatu mowy z sympatyczną muchą Fefe  

Świetny pomysł i doskonałe wykonanie! Książeczka Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci jest z rodzaju tych niebanalnych, zasługujących na uwagę już chociażby ze względu na samą jakość wydania. To zaproszenie do zabawy, której celem jest poprawa sprawności aparatu artykulacyjnego dziecka poprzez wykonywanie przydatnych ćwiczeń logopedycznych. Chodzi zatem o dążenie do jak najbardziej poważnego celu poprzez czynność dużo mniej poważną - poprzez zabawę. Zabawę związaną ze śmiesznymi historyjkami o sympatycznej i rezolutnej muszce Fefe, która jest główną bohaterką omawianej książki.

Większość rodziców wie, że małe dzieci lubią się uczyć. Przeważnie jednak nie lubią siedzieć nad książkami i „wkuwać”. Wolą uczyć się "przy okazji", mimochodem. Wolą uczyć się w trakcie intrygującej zabawy, która klasycznej nauki nie przypomina. Tę właśnie metodę wykorzystała Marta Galewska-Kustra, autorka książki Z muchą na luzie ćwiczymy buzie. Nie ma tu rozbudowanej teorii, są krótkie, zabawne historyjki i związane z nimi proste zadania do wykonania. Proste, acz poprzez systematyczne wykonywanie prowadzące do osiągnięcia konkretnego celu.

Dziecko znajdzie w książeczce zrozumiały dla niego tekst, pełne ciepłego humoru kolorowe ilustracje, ciekawą i nowoczesną, atrakcyjną formę połączenia słów i obrazków. Dorośli znajdą krótkie, zrozumiałe dla każdego określenie celu danego ćwiczenia. W przypadku ćwiczeń logopedycznych rola samodzielnej pracy w domu jest nieoceniona. Specjalista ma za zadanie pomagać i ukierunkowywać, jednak bez systematycznej pracy dziecka nie należy się spodziewać pozytywnych efektów tych wysiłków. Coś o tym wiem jako, że sami doświadczyliśmy niewielkich problemów z wymową u naszego dziecka. Ćwiczeniami zaproponowanymi przez logopedę udało się je całkowicie usunąć. Korzystaliśmy z kilku przydatnych książek, ale nie były one tak ciekawie, estetycznie wydane i kolorowe jak Z muchą na luzie ćwiczymy buzie. Ta książka jednak nie tyle ma służyć pracy nad ściśle określonymi wadami, co pomóc w prawidłowym rozwoju aparatu mowy. Swoistym efektem ubocznym może być uczenie dziecka miłości do książek, do czytania, do odczuwania przyjemności z ciekawej lektury oraz kształcenie jej wrażliwości estetycznej. W końcu lektura tej książki nieść może przyjemność płynącą ze wspólnego spędzania czasu i rozmawiania ze sobą. To dla dziecka równie ważne jak zdobywanie wiedzy. Pomaga mu również szybciej i lepiej opanować podstawowe narzędzie porozumiewania się, jakim jest język, wzmacnia wzajemne więzy i pozytywnie wpływa na kształtowanie jego osobowości.

To już druga po Wierszykach ćwiczących języki książka z serii Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać. To pozycja niezbędna dla rodziców dbających o prawidłowy rozwój swoich pociech.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
luimig plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,książki dla dzieci 2016,
To pozycja obowiązkowa - książka -elementarz. Idealna do ćwiczeń buzi dla małych i dużych.
Kto jest rodzicem dokładnie wie, jaki trud trzeba włożyć by nasze pociechy mówiły poprawnie, elegancko, a ich słownictwo było rozbudowane. Przez 3,5 roku dbałam by moja córeczka nie sepleniła, nie zdrabniała po dziecięcemu, mówiąc do niej w sposób naturalny. Wszystko się zmieniło po zderzeniu z przedszkolem.. przyszła i zaczęła naśladować inne maluchy. Od tego momentu nie krytykując jej musiałam wkroczyć radykalnie do akcji! Z pomocą przyszła mi właśnie ta niepozorna książeczka. Mówienie, wypowiadanie się i opowiadanie wraz z Muchą FeFe stało się nie tylko "lekarstwem" ale i wspaniałą zabawą. Czytanie tej książeczki po raz pierwszy to niesamowita przygoda w świecie z perspektywy śmiesznego owada. Moja mała uwielbia ćwiczyć z Muchą ciągle od nowa i nigdy się nie nudzi, a przez to nie zauważa jak wiele dobrego robi to dla jej prawidłowej wymowy. Mój język też ostro musi się postarać i nawyginać by przetrwać całą książkową akcję. Pożary, randki, szybkie samochody, lot samolotem, operowe śpiewy i wiele innych niespodzianek daje nieskończone możliwości ćwiczeń przez wspaniałą zabawę z dzieckiem. Czytanie staje się nie tylko ciekawe i rozwijające wyobraźnię ale także interaktywne i lecznicze. I chociaż moja córeczka nie ma żadnych logopedycznych problemów to muszę przyznać, że po gimnastykowaniu buzi wraz z Fefe słychać poprawę artykulacji. Tak jakby układ mowy dojrzewał szybciej, a o to przecież chodzi. Poza tym książka ma to na co obie z córką zawsze zwracamy uwagę - wyjątkowe, bajkowe ilustracje. To one są podstawą książek dla dzieci, bo bez obrazków nawet najlepszy tekst się nie obroni dla dzieci w przedziale 0-6 liczą się rysunki. Wiele uśmiechów, zabawy i miło spędzony wspólnie z dzieckiem czas gwarantowany.
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Muszka to takie wdzięczne stworzenie, które potrafi być jednocześnie wredne i pocieszne. Wiemy, że stworzonko to nie żyje zbyt długo i jest czasami niesamowicie uciążliwe. Ale można je przedstawić w bardziej uroczej formie - jako żyjątka, które uczy dzieci poprawnej wymowy dzięki zabawnym wierszykom. Muszka Fefe jest nietypowa - nosi muchę i ma wielkie pokłady cierpliwości dla ludzkich dzieci!


Razem ze swoim dzieckiem przenieście się do magicznego życia muszki Fefe. Dowiecie się, czy jeździ samochodem, czy rowerem oraz czemu idealnie nadaje się na strażaka. Zobaczycie, co jest w stanie zmęczyć muchę z muchą i jak dzięki temu można ćwiczyć wymowę Waszych podopiecznych. Z nieukrywanym zdziwieniem odkryjecie, że mucha genialnie biega w maratonach i też pragnie mieć wakacje.


Książka ,,Z muchą na luzie ćwiczymy buzie" Marty Galewskiej-Kustry to świetna zabawa dla rodziców i dzieci. Ćwiczenia logopedyczne są dodatkowo urozmaicone sympatycznymi rysunkami, których oczywiście głównym bohaterem jest muszka. Ilustracje narysowane kreską Joanny Kłos zapewnią dużą dawkę rozrywki dla maluchów i jednocześnie mogą zainspirować ciut starsze dzieci do próby rysowania muszki w ramach własnych umiejętności kreślarskich.


W serii "Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać" wyszły do tej pory dwie książeczki, ,,Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci" oraz nasza książeczka o muszce Fefe. Autorką obydwu książeczek jest Marta Galewska-Kustra, a ilustracje tworzy Joanna Kłos i mam nadzieję, że tę pracę będą kontynuować - to bardzo dobra okazja do ćwiczenia wymowy dzieci i zapewnienia im jednocześnie świetnej zabawy (już 23 września w sprzedaży będzie książeczka ,,Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci"). Dr Galewska-Kustra to nie tylko logopeda, ale także pedagog dziecięcy, co miało pewnie ogromny wpływ na jakość książeczki i to, że nie jest jedynie suchą nauką poprawnej wymowy. 


 

mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
sw3112 Linia koment
Przeczytane:2015-09-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
agea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów