Recenzja książki: Z ortografią na ty

Recenzuje: Justyna Gul

Ortografia nie tylko dla mistrzów

Jesteś pasjonatem ortografii? Niestraszne Ci wszystkie zasady, reguły i wyjątki występujące w pisowni wyrazów w języku polskim? Jeśli na te pytania udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej, z pewnością jesteś idealnym kandydatem, by wyruszyć w podróż do wiedzy, posiłkując się odpowiednim przewodnikiem.

„Z ortografią na ty, czyli przewodnik nie tylko dla mistrzów poprawnego pisania” autorstwa Grażyny Jańczyk to wspaniała pomoc dla wszystkich tych, którzy chcą móc posługiwać się chlubnym mianem mistrza ortografii. Adresowany zarówno do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jak i do dorosłych przewodnik pozwoli na wdrożenie się w świat ortografii niemal niepostrzeżenie i bezboleśnie.

Na rozgrzewkę i pobudzenie szarych komórek Jańczyk proponuje szereg łamigłówek, a stopniowo zwiększa się stopień trudności ćwiczeń, pozwalając rozwijać się wraz z kolejnymi stronami. Przy okazji można przypomnieć sobie postaci mitologiczne i istoty z baśni, a wielbiciele zwierząt mogą upewnić się co do pisowni ich nazw. Kiedy już „wół”, „jastrząb”, i „wąż” zapadną w pamięć, możemy poszerzyć znajomość nazwisk malarzy, z Degasem i Rubensem na czele.

Kandydaci na ortograficznych specjalistów zmierzą się też z pewną historią o Niechcicu i będą musieli dokonać rekonstrukcji tekstu, stosując się do właściwych zasad interpunkcji oraz pisowni łącznej i rozdzielnej. Jesteśmy już prawie na podium, możemy zatem zacząć przymiarki do zwycięstwa i zbierania punktów. W tym boju uzupełnimy luki literami i dopiszemy wyrazy o identycznych brzmieniach, lecz odmiennych znaczeniach oraz złamiemy kod i rozwiążemy rebusy. Ten chrzest bojowy pozwoli na osiągnięcie celu, czyli bezbłędne rozwiązanie załączonych do przewodnika testów z zakresu ortografii i interpunkcji oraz perfekcyjne napisanie dyktanda.

I kto powiedział, że ortografia jest zbyt skomplikowana, by ją pojąć? Autor tego pesymistycznego stwierdzenia nie poznał nigdy prawdziwej ortografii, z jej fascynującym, zabawnym wydźwiękiem, ukazanym przez Grażynę Jańczyk. Przewodnik „Z ortografią na ty, czyli przewodnik nie tylko dla mistrzów poprawnego pisania” to prawdziwe pole bitwy, na którym możemy staczać potyczki lub wielkie turnieje, oddając się „łamaniu główki nad rz i ż” - samodzielnie, bądź też w doborowym towarzystwie. To także „ściąga” dla nauczycieli i wspaniały materiał pomagający tyleż zachęcić ucznia do nauki, co zbadać jego wiedzę.

Jako uzupełnienie wcześniejszych propozycji autorki z serii „Polubić ortografię…”, niniejsza pozycja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych stanowi swoisty sprawdzian naszych umiejętności i zapału do nauki. To, czy dowiemy się, jak to Hipolit dysortografik, zmagający się z gżegżółkami i kszykami sobie poradził, zależy tylko od nas. Zatem ruszajmy do boju z półdziewicami w szeregach, czekając na harce, hulanki i hece!

Kup książkę Z ortografią na ty

Zobacz opinie o książce Z ortografią na ty
Z ortografią na ty
Grażyna Jańczyk
Polubić ortografię
Grażyna Jańczyk0
Okładka ksiązki - Polubić ortografię

Książka może być wykorzystywana przez uczniów w pracy na lekcjach języka polskiego, ale jest także doskonałym samouczkiem. Zawiera wiele interesujących...