Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich

Marie Heaney

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-03-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2166-6
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Dziennikarka Marie Heaney umiejętnie ożywia chwałę starożytnych irlandzkich podań w tym kompleksowym woluminie od wielkich przedchrześcijańskich sekwencji po współczesne opowieści o trzech patronach Patryku, Brygidzie i Colmcille.


Legendy są ze sobą powiązane epizodami mitologicznymi prehistorycznej Irlandii. To swoista kronika zmagań bohaterów, pełna nadprzyrodzonych mocy, magii i namiętności. Rdzeń narracji kultury irlandzkiej (obejmuje dzieci Lira, podróż Brana, życie Cuchulainna, Deirdre, Finna i Oisina) jest tutaj ożywiony poprzez gamę ludzkich uczuć: miłość, lojalność, smutek, dumę i zazdrość. Krótkie historie Patryka, Brygidy i Columcille są dodane na końcu. Obfituje w nich przemoc, ale młody wojownik musi być zaznajomiony z poezją jak z bronią. Również kobiety odgrywają tu ważną rolę jako przywódczynie, poetki, wojowniczki i uzdrowicielki.


Chociaż zostało wydanych już wcześniej wiele książek o mitach irlandzkich (np. "Mity celtyckie" autorstwa Mirandy Green) jest jeszcze miejsce dla jednej, tak dokładnej jak ta. Historie podzielone są na 3 cykle: mitologiczny, ulsterski i feniański. Autorka dodała do nich jeszcze opowieść o Trzech Świętych Irlandii (Patryka, Brygidy i Columcille). W trakcie lektury poznajemy bliżej bohaterów i zaprzyjaźniamy się z nimi. Prawie płakałam po przeczytaniu "Dzieci Lira".


Autorka stworzyła nieco mityczną atmosferę, dobierając odpowiedni rodzaj dialogów i słownictwo. Ogromnym walorem tej publikacji jest również dołączona na końcu wymowa irlandzkich imion i nazw. Jest to bardzo pomocne. Dobre narzędzie do poszerzania wiedzy. Język przystępny. Łatwa w odbiorze. Doskonała książka do czytania w deszczowe popołudnie.


"Za dziewiątą falą" to nowoczesne i świeże odtworzenie klasycznych irlandzkich mitów. Po jej przeczytaniu tak wiele niewiadomych szczegółów związanych z Irlandią wyjaśniło się. Orzeźwiająca. To doskonały wstęp do tych, którzy nie znają irlandzkich legend, a chcieliby zapoznać się z nimi. To zbiór podań o legendarnych bohaterach starej Irlandii. Myślę, że ta książka może służyć jako dobry wstęp do irlandzkiej mitologii. Przygotuj się na to, że zostaniesz oczarowany gawędami.

Marie Heaney urodził się w hrabstwie Tyrone w Irlandii Północnej. Jest z wykształcenia nauczycielką. Wdowa, ma troje dzieci. Obecnie mieszka w Dublinie, gdzie pracuje jako niezależny pisarz. Współpracuje z także z prasą i telewizją. Była żoną noblisty - Seamusa Heaneya i zdecydowanie podziela jego zainteresowanie mitologią irlandzką.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: 52 książki w 2014r,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów