Recenzja książki: Zabawa z bajkami

Recenzuje: Kalakirya

Biorąc pod uwagę liczbę książeczek dla dzieci, jakie aktualnie znajdują się na naszym rynku, wybranie tej odpowiedniej dla naszych pociech stanowi nie lada wyzwanie. W grę wchodzi wiele czynników – ilustracje, treść czy przesłanie, które ma czegoś nauczyć dziecko. Książką, która łączy w sobie wszystkie te elementy, jest publikacja „Zabawy z bajkami” wydawnictwa Święty Wojciech.

Książka ta to zbiór najsłynniejszych bajek, których autorami są m.in.. Ezop czy La Fontaine. Zebrane w tomie opowieści to zazwyczaj krótkie historyjki niosące z sobą przesłanie. Bardzo często ich bohaterami są zwierzęta, którym przypisuje się ludzkie cechy… Lis jest chytry; lew - odważny; osioł - uparty; owca - niewinna, koń - pracowity... To właśnie zwierzęta mają obrazować nasze zachowania w danych sytuacjach, a przez to uczyć najmłodszych tego, jak zachować się i czego unikać. Nie inaczej jest w przypadku książki wydawnictwa Berty Garcii Sabates, która postanowiła połączyć pożyteczne z przyjemnym – bajki, które znalazły się w publikacji i rozważania z nich płynące przepleciono projektami prac ręcznych i zabaw, które umilają czas spędzony na lekturze.

Muszę przyznać, że jest to połączenie, które idealnie trafia do najmłodszych. Dzieciaki nie lubią skupiać się zbyt długo na jednej rzeczy, są ruchliwe i szybko się nudzą. Specjalne zadania, projekty prac, przepisy, gry i zabawy, takie jak „Ciuciubabka”, „Kto jest kim?” czy „Polowanie na zająca” to świetna odskocznia i urozmaicenie lektury, która tak szybko nie znudzi się naszym pociechom. Wielkim plusem jest morał znajdujący się na końcu każdej historyjki – autorzy najwidoczniej wzięli sobie do serca fakt, że dziecko nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego, co przeczyta bądź co zostanie mu przeczytane przez rodziców albo opiekunów.

Na uwagę zasługuje sposób, w jaki wydana została książka „Zabawy z bajkami” - duży format, gruby, kredowy papier, duże litery w tekście sprawiają, że dziecko sięga po książkę z ochotą, a nie z przymusu. Do tego dochodzą oryginalne ilustracje, które przykuwają uwagę. To właśnie ilustracje najbardziej spodobały się mojej trzyletniej bratanicy... Gdy pierwszy raz dostała książeczkę w swoje rączki, raz po raz wertowała ją, wskazując na poszczególne zwierzaki, które były bohaterami historyjek w niej zawartych.

"Zabawy z bajkami" warto polecić tym, którzy chcą, aby ich pociechy nie tylko spędziły miło czas, ale też by wyniosły coś więcej z lektury.

Kup książkę Zabawa z bajkami

Zobacz opinie o książce Zabawa z bajkami
Zabawa z bajkami
Berta Garcia Sabatés