Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Zabawy logopedyczne na cztery pory roku
Kup Teraz

Zabawy logopedyczne na cztery pory roku

D. Krupa, J. Pszczółka

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2009
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-016-9
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

NAUKA WYMOWY DLA PRZEDSZKOLAKÓW


O tym, jak trudny jest nasz ojczysty język przekonujemy się dopiero wtedy, gdy próbujemy nauczyć nasze pociechy poprawnej wymowy. Wiele polskich słów składa się z trudnych do wymówienia głosek. Dla uczących się języka dzieci bywa to czasem prawdziwe wyzwanie, stąd dziecięce przekręcanie wyrazów i zabawne słowotwórstwo. Z drugiej strony – dziecko mówiące w sposób poprawny napawa swoich rodziców dumą, świadczyć może o wysokiej inteligencji dziecka, na co rodzice są bardzo wyczuleni…


Książka wydana przez wydawnictwo Impuls „Zabawy logopedyczne na cztery pory roku” Doroty Krupy i Jolanty Pszczółki jest podręcznikiem do nauki prawidłowej wymowy dla przedszkolaków, przeznaczonym głównie dla logopedów, ale także dla rodziców, pragnących wzbogacić słownictwo swoich pociech.


Publikacja zawiera ćwiczenia w naśladowaniu dźwięków z otoczenia, sprzyjające prawidłowej realizacji samogłosek i spółgłosek, ćwiczenia oddechowe, które ułatwiają takie wyćwiczenie aparatu mowy, by wypowiedzenie najtrudniejszych zbitek głosek nie stanowiło dla dziecka problemu. Całość została pomyślana w formie zabaw podporządkowanych tematyce związanej z czterema porami roku. Rozpoznając przedmioty na rysunkach, ucząc się krótkich wierszyków, wykonując ćwiczenia ruchowe, dzieci zgłębiają tajniki polskiej mowy. Dobrze by było, by podręcznik ten wykorzystywali sami rodzice w swoich zabawach z dziećmi. Z pewnością pomogłoby to ich pociechom. Wiadomo jednak, że takie „zadania” rodzice zwykle pozostawiają odpowiednim placówkom i pracującym w nich specjalistą. Będzie to zatem świetna pomoc dla przedszkolnych logopedów  i wychowawców. Książka uczy poprzez zabawę, rozwija percepcję słuchową, wzrokową, zwraca uwagę na rzeczy, których my, dorośli, już nie dostrzegamy, a dla dziecka stanowią one wielkie odkrycie na drodze poznawania świata.


Publikacja podzielona została na „cztery pory roku”. W każdym z działów znajdują się scenariusze zajęć, związane z daną porą roku. Są tu zadania ruchowe, taneczne, rysunkowe, manualne, ćwiczenia artykulacyjne, liczne ilustracje, a także wierszyki i opowieści związane z aurą za oknem. Dzieci uczą się nowych rzeczy podczas wspólnej zabawy. Zajęcia prowadzone zgodnie z zaleceniami podręcznika wzbogacają słownictwo i wiedzę o świecie, gdyż wiążą ściśle obie sfery. A przy tym podsuwają rodzicom i wychowawcom wiele ciekawych pomysłów na wspólne zabawy. Celem zajęć jest także integracja maluchów, wspólne poznawanie zasad rządzących światem oraz reguł zachowania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów