Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zabójca z cesarskiego grodu

Colette Lovinger-Richard

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7469-584-8
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

Co, poza plotkami, skandalami, informacjami o pogodzie i pracy interesuje najbardziej czytelników gazet? Tak jest. Kronika kryminalna. Nic innego nie wywoła przecież takiego dreszczyku emocji, takiego poczucia niepewności czy zagrożenia jak wieść o rabunku w nieodległym sklepie spożywczym. Lubimy się bać, a jakże! Lubimy też domniemywać. Że ten na pewno zrobił to i to, a tamten nie, bo etatowa informatorka z bloku, która siedzi w oknie od rana do wieczora, doskonalsza od kamer na dworcach i w sklepach, dała już znać, że między 12 a 17 była u niego kochanka. Czyli nie on. Czyli tamten. A może… kochanka? Wygląda przecież na taką famme fatale.

 

Cóż za sensacja! Tyle u nas na osiedlu, a co się dzieje dalej? Na północy Francji, w malowniczej Pikardii leży niewielkie miasto – Compiègne. Istnieje ono od kilkuset lat, nikogo więc nie powinno dziwić to, że poza historiami przezacnymi i niezwykle chwalebnymi, doszukać się można w nim również i ciemnych, tragicznych wręcz, kart. Początek wieku XIX. Po miasteczku grasuje morderca. Trzy osoby giną z jego rąk zasztyletowane. Żeby nie było wątpliwości co do tego, że oprawcą jest jeden i ten sam człowiek, nakłada on ofiarom na głowę płócienny worek jako znak rozpoznawczy, zwłoki chowając jednocześnie w niedbały sposób – tak, by można było je łatwo znaleźć. Żandarmeria nie ujmuje sprawcy tych makabrycznych zbrodni, a sprawa z czasem zostaje zawieszona. Po trzech latach z tym większą mocą wracają do Compiègne wspomnienia paraliżujące strachem mieszkańców miasteczka – zabójca powraca, przypominając o sobie kolejnym morderstwem. Rozpoczyna się śledztwo.

 

Co się podoba? Po pierwsze, wartka akcja z licznymi jej zwrotami i całkowicie niespodziewanym zakończeniem. Po drugie, ciekawy pomysł, osadzenie treści w realiach nie dzisiejszych, ale historycznych, pamiętających czasy Napoleona, zdecydowanie dodają powieści uroku. Tajemniczości też, bo i ogrody z drzewami i murem porośniętymi bluszczem tam znajdziemy, i las, mroczny, będący miejscem jednej ze zbrodni. Po trzecie, bohaterowie różni, niejednoznaczni w swym zachowaniu, co przyciąga i drażni, bo do końca nie wiadomo, kto jest dobry, a kto okaże się tym złym. Co się nie podoba? Spostrzeżeń brak. „Zabójca z cesarskiego grodu” to tylko jedna z książek kryminalnych z cyklu o Compiègne autorstwa Colette Lovinger – Richard. Autorka, rzec można, specjalizuje się w pisaniu powieści w oparciu o topografię i historię miasteczka Chciałoby się powiedzieć – kryminał jak kryminał. Ale nie wypada, bo stwierdzenie to umniejszyłoby jej wartości. Powieść jest znakomitym czytadłem, które pochłania się od pierwszej do ostatniej strony bez odchodzenia po kanapkę.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów