Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zabójcza podróż

Kathy Reichs

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788360504505
Liczba stron: 560
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Zabójcza podróż” Kathy Reichs musi wywołać kontrowersje. To książka, która przynajmniej w pierwszej fazie obezwładnia czytelników, prezentując się jako mocny thriller, by potem przejść w stypizowany kryminał. I właśnie ta chwiejność gatunkowa wpłynąć może na końcową ocenę powieści. Bo w pewnym momencie Kathy Reichs traci grunt pod nogami, ratuje się dość banalną akcją i dąży tylko do zakończenia książki – a pod koniec znowu wprowadza element grozy. Tyle że chyba trochę za późno. W skrócie można by powiedzieć: atrakcyjny początek i koniec, środek mocno nudnawy.

 

Doktor Temperance Brennan to pracownica DMORT, antropolog, która na terenie wypadku ma zajmować się zmarłymi. Przyjeżdża na miejsce katastrofy samolotu – a kiedy poszukuje ludzkich szczątków, natyka się na kojoty, szarpiące ludzką stopę. Przekonana, że to fragment zwłok pasażera pechowego samolotu Tempe odbiera zwierzętom znalezisko. Ale stopa nie pasuje do żadnego z ciał. Przypadkiem Tempe odkrywa ślad jakiejś bez wątpienia straszliwej mrocznej tajemnicy. Komuś zależy jednak, by kobieta nie dokonywała dalszych odkryć. Zaczyna się znowu robić niewesoło. Najpierw nieświadomość co do losów córki, potem seria wypadków, opuszczony dom… Ktoś chce odsunąć Tempe od śledztwa, składając na nią skargi. Niełatwo walczyć z nieznanym przeciwnikiem.

 

„Zabójcza podróż” napisana została jeszcze przed atakami z 11 września, potem rzeczywistość okazała się groźniejsza niż fikcja. Tempe na swoim fachu zna się jak mało kto, i w poszukiwaniach oraz identyfikacji ciał jest niezastąpiona. Kathy Reichs, antropolog sądowy, obdarzyła bohaterkę swoim zawodem, wiedzą i umiejętnościami. Zaryzykuję stwierdzenie, że właśnie w tym zestawieniu tkwi przyczyna negowania wartości tej książki i źródło pochwał. Bo kiedy w powieści przychodzi do identyfikacji zwłok, to Kathy Reichs sytuacje odtwarza perfekcyjnie.

 

Widać tu profesjonalizm, który oddala turpistyczne opisy, widać pasję, widać pewien rodzaj fascynacji pracą i zaangażowanie, ogromne, pozwalające stworzyć kawałki niezłej prozy. Tak jest, kiedy na scenie pojawiają się fragmenty ciał. Ale już w pozostałych sytuacjach, tych zwyczajnych i codziennych, Reichs nie jest w stanie realistycznie oddać rzeczywistości. Rewelacyjnie przedstawia proces identyfikacji ciał, ale kiedy jej bohaterka zjada kanapkę, to jest to zwyczajne jedzenie kanapki – a nie wciągający tekst. Upraszczam, ale ów brak wiarygodności w opisach zwykłego monotonnego życia w zestawieniu z ekstatycznym zajęciem rozpoznawania zwłok daje w efekcie niezamierzony jak przypuszczam kontrast. Rozdźwięk między dwiema partiami opowieści jest zbyt wyraźny, by uznać go za przypadek a nie za brak warsztatowej sprawności Reichs.

 

Często bywa, że zafascynowani jakimś zajęciem ludzie nie potrafią zdobyć się na obiektywizm, nie chcą zrezygnować z uzewnętrzniania pasji i wtedy może się okazać, jak w „Zabójczej podróży”, że brakuje im tej iskry w pozostałych, obojętnych opisach. Reichs potrafi budzić w czytelnikach strach – lecz czyni to za pomocą dość typowych środków. W realizacji fabuły zbyt często stawia na suche dialogi, które w połączeniu z nie dość sugestywnymi opisami przestają być dobrze umotywowane. Zabrakło tu czegoś, żeby móc mówić o świetnym kryminale czy thrillerze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Dotychczas przeczytałam dwie książki tej autorki: "Nagie kości" oraz "Okruchy śmierci". Obie nie były rewelacyjne, a raczej nudne. Ta, jest zdecydowanie lepsza, ale sporo jej brakuje.

W lasach na terenie Karoliny Północnej rozbija się samolot, w środku jest mnóstwo ludzi. Na miejsce zostaje wezwana doktor Temperance Brennan. Jak zwykle kobieta bardzo angażuje się w sprawę i za wszelką cenę chcę odkryć prawdę. Pewnego dnia Tempe znajduję stopę i jest pewna, że nie należy ona do nikogo z pokładu samolotu. Wkrótce nasza antropolog zostaje oskarżona o utrudnianie śledztwa i odsunięta od sprawy...

To zdecydowanie najlepsza część jaką do tej pory czytałam. Oczywiście nie jest idealna, bo pisana jest według schematu, a przez to można się wielu spraw domyślić. Ponadto autorka zbyt wiele czasu poświęca na rozterki miłosne Tempe, a to już zaczęło mnie nudzić.

W porównaniu z "Okruchami śmierci"i i "Nagimi kości" w "Zabójczej podróży" dużo się dzieje, akcja jest dosyć szybka. Był nawet taki moment, który mógłby się znaleźć w horrorze. Moja wyobraźnia zaczęła pracować, a serce szybciej bić.

Sama nie wiem, czy sięgnę po jeszcze jakieś książki tej autorki. Może kiedyś, bo na dzień dzisiejszy raczej nie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2009-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zabójcza podróż Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Zabójcza podróż Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Zabójcza podróż Ritus
Markus Heitz
Okładka - Zabójcza podróż Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Zabójcza podróż Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów