Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm

Jacek Mikołajczyk

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2011
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788326209932
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ankhxxl

Terroryzm to jedno z kluczowych haseł wywoławczych we współczesnym dyskursie socjopolitycznym. Co rusz przywoływane przez media, funkcjonuje jako zjawisko paraliżujące egzystencję krajów najbardziej narażonych na jego oddziaływanie, rozwiniętych cywilizacyjnie. Jeśli groza i niebezpieczeństwo, jaką z sobą niesie jego fala, wpływa na całokształt naszego życia, to również dotyka ono dziedziny, wydawać by się mogło, najmniej z nim związanej – sztuki. Jacek Mikołajczyk, autor książki Zabójczy flirt – literatura i terroryzm udowadnia, że wspólnym mianownikiem tych dwóch pojęć jest nie tylko tematyka, ale i kontekst kulturowo-dziejowy.

 

Penetrując owo zagadnienie, twórca cofa się do czasów antyku, biorąc na wokandę dzieła największych greckich dramaturgów: Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. Efektownie wśród tych rozważań jawią się zwłaszcza te interpretacje, które ostentacyjnie, z nutą prowokacji odchodzą od tradycyjnych odczytań m.in. tak „oklepanej” Antygony.

 

Przez analizę dzieł Szekspira, Dostojewskiego, Mickiewicza i Camusa dochodzimy do współczesności, gdzie tematyczny prym wiodą pesymistyczny Rok 1984 Orwella, kontrowersyjne Szatańskie wersety Rushdiego czy niezwykle popularny wśród miłośników literatury sensacyjno-szpiegowskiej Dzień szakala Forsytha, nazywany przez autora podręcznikiem terrorysty. W przypadku dzieła twórcy Haruna i morza opowieści doświadczamy niecodziennej korelacji terroryzmu i literatury, gdyż przenosi się ona poza fikcję literacką na grunt rzeczywistości. Taka, a nie inna interpretacja jego prozy, dokonana przez przedstawicieli ortodoksyjnego odłamu islamu, sprowadziła na Rushdiego realną groźbę niebezpieczeństwa, a nawet widmo utraty życia.

 

Przegląd zagadnieniowy, jaki proponuje odbiorcy Mikołajczyk, choć niezwykle ciekawy, posiada jedną wadę, a mianowicie: język. Kompendium wiedzy na temat powiązań między terroryzmem a ewokującą go literaturą tworzy dla czytelnika nie będącego rasowym filologiem barierę w rozumieniu znaczenia tekstu. Hermetyczne słownictwo powoduje zatem nie tylko uszczerbek w odbiorze lektury, ale może stać się również źródłem zniechęcenia w dalszych czytelniczych eksploracjach.

 

Trzeba przyznać, że temat, który podejmuje w swoich rozważaniach autor, nie tylko brzmi nietuzinkowo, ale i nader oryginalnie, gdyż do tej pory z rzadka ktoś poruszał się na orbicie tych zagadnień. Jeśli zatem niestraszny komuś zawiły miejscami styl i język wypowiedzi, pozycję tę zagorzałym humanistom gorąco polecam.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm Bez strach. Jak umiera człowiek
Magdalena Rigamonti
Okładka - Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm Fizyka. Daj się uwieść!
Christoph Drösser
Okładka - Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm Matematyka Daj się uwieść!
Christoph Drosser
Okładka - Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm Poznajemy Sparka Błyskawiczna analiza danych
Holden Karau, Konwinski Andy, Wendel Patrick, Zaharia Matei
Okładka - Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm Wordpress i Bootstrap. Bezpłatnie i elastycznie
Dawid Mazur
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów