Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zaginiony ocean. Koloruj, ozdabiaj, znajdź ukryte skarby

Johanna Basford

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Hobby
ISBN: 9788310130310
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Moda na kolorowanki dla dorosłych na dobre zagościła już na księgarskich półkach, ale także skutecznie zaangażowała wszystkich entuzjastów tego sposobu na odpoczynek i relaks. Kolorowankowych tytułów pojawia się na rynku księgarskim coraz więcej. Większość stanowi zbiór ilustracji – czarnych konturów, które wedle uznania, chęci i pomysłu należy pokolorować, nadając tym samym rysunkowi nowego charakteru i ofiarowując mu niejako „nowe życie”. Seria kolorowanek autorstwa Johanny Basford zrywa ze stereotypem jedynie relaksującego „zabijania czasu” z kredką w dłoni.

 

Zaginiony ocean to kolejna po Tajemnym ogrodzie i Zaczarowanym lesie publikacja zachęcająca do wytężenia wzroku i poszukiwania zagubionych skarbów - tym razem pośród wodorostów, zatopionych statków czy też na dnie wielkich wód. Już na samym początku książki zaprezentowano czytelnikowi, jakich skarbów powinien w publikacji szukać. Są to zaś diamenty, korony, perły, flakoniki z magicznym napojem, naszyjniki z pereł czy też listy w butelce. Zagubionych skarbów jest w kolorowance zdecydowanie więcej, jest też czego wśród zawiłych konturów szukać, bo łączna liczba ukrytych elementów przekracza dwieście.

 

Na każdej kolejnej stronie Zaginionego oceanu znajduje się skomplikowany wzór – symetryczny bądź też nie – kipiący wręcz od szczegółów. Wzory, których kształty przypominają koła, kwadraty, okręgi czy też stanowią ilustrowane historie z głębin morskich, składają się z malutkich elementów: ryb, syren, raków, krabów, muszli, morskich kwiatów i wodorostów oraz pirackich atrybutów: trupich czaszek, kotwic i statków. Każda kolorowanka (czy raczej konturowy, tworzący ją wzór) wykonana jest z ogromną dbałością o szczegóły. Miniaturowe elementy składające się na te większe, które z kolei tworzą duże, regularne wzory, dopracowane są w najdrobniejszym szczególe. Dzięki temu bez trudu można rozpoznać, co w danym momencie oglądamy, a także starannie pokolorować obrazek.

 

Szukać skarbów można kolorując kolejne wzory – co zajmie zdecydowanie więcej czasu – bądź uważnie przeglądając kolejne ilustracje. Jeżeli jednak mimo lupy i pełnych skupienia godzin spędzonych nad rysunkami nie uda się czytelnikowi ich wszystkich wytropić, będzie on mógł skorzystać z zamieszczonych na końcu publikacji podpowiedzi. Na końcu książki czeka też na czytelnika niespodzianka – rozkładana kolorowanka o formacie zdecydowanie większym niż format książki Johanny Bosford.

 

Już samo przeglądanie książki – czy to w poszukiwaniu zagubionych skarbów czy też w celu zapoznania się z zamieszczonymi w publikacji kolorowankami – sprawi, że czytelnik zacznie rozglądać się za kolorowymi kredkami, by spróbować ożywić wzory i nadać im niepowtarzalny charakter. Podkreślić trzeba, że na pokolorowanie danego wzoru – w zależności od liczby elementów i stopnia złożoności – należy poświęcić sporo czasu. Może się okazać, że na kilku wieczorach – trzeba jednak zadbać o dobre oświetlenie – się nie skończy. A jeśli ma to czytelnika zrelaksować, obudzić jego artystyczną duszę czy drzemiące głęboko pokłady kreatywności – tym lepiej!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ZATONĄĆ W OCEANIE KOLOROWANEK

Johanna Basford to jedna z ciekawszych i oryginalniejszych autorek kolorowanek dla dorosłych. Jej najnowsza pozycja z tego gatunku, ,,Zaginiony ocean", który już 17 lutego ukaże się nakładem wydawnictwa ,,Nasza księgarnia", wykracza poza ramy zabawy tylko kolorami. Co autorka oferuje tym razem? Interaktywną zabawę i kilka niestandardowych ilustracji, które potrafią uwieść.

Jak wskazuje na to tytuł, w najnowszej książce Basford zabiera czytelników/kolorystów na dno oceanu, gdzie czekają na nich ławice ryb, splątane wodne rośliny, muszle, bajkowe zamki a nawet syreny. A pośród tego wszystkiego, wśród koralowców i wraków dawno zapomnianych statków, czają się prawdziwe skarby. Czy znajdziecie je wszystkie i przekonacie się, jakie tajemnice skrywa ocean?

Skomplikowanie grafik w tym wypadku znajduje się na całkiem wysokim poziomie. Są oczywiście prostsze rysunki, w sam raz dla początkujących, nie mniej to właśnie stali ,,koloryści" stanowią grupę docelową niniejszej publikacji. Ludzie, którzy uwielbiają z kredkami czy mazakami zanurzyć się w świat kolorów i doskonale wiedzą już co i jak robić. Znaczna część ilustracji, jakie do zaoferowania ma ,,Ocean..." to plansze zajmujące po dwie strony książki. Kiedy spojrzeć na ich miniaturki zamieszczone na końcu książki, pod wieloma względami przypominają fraktalne struktury. Skomplikowane, powtarzalne, a jednak zróżnicowane. Niektóre zajmują mniej miejsca na stronie, jakby zachęcając by czytelnik dodał w nich coś od siebie, są też takie, które szczelnie wypełniają swoje plansze, wymagając dużej uwagi i dużo czasu. Na dodatek jest tu także dwustronna rozkładówka, dla wszystkich tych, dla których nawet największe wcześniejsze obrazki były za małe. I dla tych, których pokolorowane już ilustracje rozbudziły apetyt na coś większego.

Jeśli ktoś więc lubi antystresowe, pobudzające artystyczną duszę i uwagę, jakże modne i rozchwytywane pozycje, ,,Oceanem..." będzie zachwycony. Czeka tu na niego zabawa na wiele dni i o to właśnie w tym chodzi. A że na dodatek mamy też sporą porcję szukania szczegółów, jest się tylko z czego cieszyć.

Polecam.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/02/11/zaginiony-ocean-koloruj-ozdabiaj-znajdz-ukryte-skarby-johanna-basford/
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2016-02-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów