Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zagubiony Bim Bam

Ewa Marcinkowska-Schmidt

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Klucze
Data wydania: 2008-03-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-925739-8-2
Liczba stron: 70
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Dzieci uwielbiają słuchać historyjek, w których świat fantastyczny przeplata się z ich rzeczywistością – dlatego tak wielkim powodzeniem wśród maluchów cieszą się opowieści łączące te dwie płaszczyzny. Do takich należy bajka Ewy Marcinkowskiej-Schmidt, „Zagubiony Bim Bam”.

 

Kończą się wakacje. Dla rodzeństwa – Misi i Karola – ostatnia sierpniowa niedziela oznacza powrót do szkoły i – co tu ukrywać – nudę. Tak przynajmniej przypuszczają dzieci – do póki na swej drodze nie spotkają pana Bim Bama – czarodzieja z mnóstwem kolorowych kulek. Każda kulka umożliwia spełnianie nawet najbardziej wymyślnych życzeń. Darmowe wesołe miasteczko w parku miejskim? Odwiedziny u średniowiecznej królewny? Żaden problem, jeśli ma się tak niezwykłego przyjaciela. Pan Bim Bam pomaga też rodzeństwu w sprzątaniu domu i odrabianiu lekcji. Troszczy się o małych klientów restauracji, podając szefowi doskonały pomysł na uatrakcyjnienie meny. Pewne jest, że z przybyciem Bim Bama nuda ucieka bezpowrotnie i nawet rutynowe zajęcia będą przyjemnością. Tylko pan Bim Bam nie może być do końca szczęśliwy. Opisany zaledwie jednym zdaniem przez nieutalentowanego literata, nie posiada swojej bajki, w której mógłby zamieszkać. Czy dzieci zdołają mu się odwdzięczyć za wszystkie czary i zabawy?

 

Historię Marcinkowskiej-Schmidt dałoby się najłatwiej określić jako zwyczajną. Bez fajerwerków narracyjnych, brzmi tak, jak opowiadana przez średnio zaangażowanego rodzica relacja z normalnego życia przeciętnej rodziny. Nawet pojawienie się czarodzieja nie zmniejsza poziomu „zwykłości”. Nie ma tu żartów i przewrotek, autorka sprawia wrażenie jakby chciała uzyskać pełną przezroczystość tekstu. To się jej udaje, opowieść brzmi naturalnie, a styl opisu nie odciąga uwagi od wydarzeń. Bajka zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jest stonowana i wyciszająca, w sam raz do czytania na dobranoc.

 

Autorka ciekawie uzasadnia pojawienie się w rzeczywistym świecie czarodzieja, dba o szczegóły, by niewiarygodna historyjka brzmiała jak najbardziej prawdopodobnie. Stara się wpłynąć na maluchy, pokazać im siłę czerpaną z wyobraźni, udowodnić, jak interesujące postacie można stworzyć przy odrobinie inwencji. Uczy i wrażliwości na krzywdę innych, rozwija w maluchach skłonność do empatii. Udowadnia, że odrobina fantazji może pomóc w ożywianiu nudnej codzienności.

 

Ilustracje Artura Gołębiowskiego wymagają wysiłku ze strony czytelników. Akwarelowe nierównomierne plamy kolorów zamiast dać efekt wypukłości i gry świateł, zamazują rzeczywiste kształty, wydają się niestaranne i niedopracowane. Taki styl malowania trzeba zaakceptować i polubić – z pewnością szybkie przekartkowanie książki nie sprzyjałoby odbiorowi rysunków.

 

Historia o zagubionym Bim Bamie pozwala też dzieciom zrozumieć istnienie dwóch oddzielnych światów – sfery fantazji i rzeczywistości. Dla małych czytelników stanie się dowodem na fakt, że autorzy książek najlepiej rozumieją magię nierzeczywistości i potrafią wykreować cudownych bohaterów. Z powodzeniem można zaczarowane kulki Bim Bama ustawić choćby koło kredki i błękitnego koralika Karolci z historii Marii Kruger. „Zagubiony Bim Bam” to jedna z tych opowieści, w których czary przeplatają się ze zwyczajnością, a wszystko razem przyciąga młodych odbiorców do lektury.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Zagubiony Bim Bam Myszka Rozrabiara
Ewa Marcinkowska-Schmidt
Okładka - Zagubiony Bim Bam Smok pod beszamelem
Małgorzata Staszczak - Ciałowicz
Okładka - Zagubiony Bim Bam Lawendowy pył
Ewa Marcinkowska-Schmidt, Danuta Marcinkowska, Klaudyna Schmidt
Okładka - Zagubiony Bim Bam Trudne słowa
Agata Chmielewska
Okładka - Zagubiony Bim Bam Skrzydła Serafinów
Oskar Miller
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów