Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zapach perfum

Cristina Caboni

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-06-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7999-714-5
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Pachnące czymś innym niż papier, farba i kurz książki to rzadkość. Ta zaś - faktycznie pachnie. Wodą różaną. Wystarczy potrzeć wewnętrzną stronę okładki. Na okładce smutna twarz kobiety z lekko rozchylonymi ustami. Do tego spadające płatki kwiatów. Można spodziewać się zatem historii przepełnionej aromatami. I tak jest w rzeczy samej. Zapach perfum to powieść o poszukiwaniu zapachu doskonałego, takiego, który leczy rany, zapewnia miłość i powodzenie. Zapachu, dopasowanego idealnie do skóry, unoszącego się lekką mgiełką i kojącego zmysły. Bez wątpienia Cristina Caboni posiada niezrównany dar opisywania zapachów, dzięki czemu wkraczamy w świat zmysłu rzadko obecnego w literaturze. Tytułów, w których zapach odgrywał decydującą rolę, jest niewiele, ale za to wyjątkowo pobudzają one wyobraźnię.

 

Powieść Cristiny Caboni stara się wpisać w ten nurt. Jej bohaterka jest młodą kobietą, która właśnie rozstała się z narzeczonym. Na szczęście ma energiczną przyjaciółkę, która stara się wyciągnąć ją z depresji, a czyni to poprzez przypomnienie Elenie, co jest jej prawdziwą pasją, pasją, której powinna się na powrót oddać. Otóż Elena Rossini pochodzi z rodu perfumiarek. Wszystkie kobiety w jej rodzinie zajmowały się tworzeniem zapachów. Jak mawiała jej babcia, będąca mentorką dziewczynki: Nuta zapachowa jest emocją, którą musisz zamienić w perfumy. Od dziecka Elena uczyła się rozpoznawania nut zapachowych, tworzenia esencji, ekstraktów, a - wreszcie - absolutu. Jednak, paradoksalnie, perfumy kojarzyły się jej z nieszczęśliwym dzieciństwem. Jej matka bowiem zostawiła ją na wychowanie u babci, a sama związała się z mężczyzną, którego Elena nie mogła znieść. Perfumy stały się dla dziewczynki symbolem odtrącenia, były ważniejsze od niej samej. Dlatego już jako dorosła kobieta Elena odrzuciła swoje dziedzictwo.

 

Ale czym byłaby książka dla kobiet, gdyby nie było w niej miłości i powrotu do tego, co stanowi życiową traumę? Elena musi zatem zmierzyć się z przeszłością, pogodzić z matką i związać z kimś godnym jej samej. Czyta się więc powieść Cristiny Caboni szybko i z przyjemnością, głównie za sprawą wątków związanych z zapachami czy perfumami. Zapach perfum odkrywa też przed czytelniczkami tajniki tworzenia esencji. Gdyby jeszcze każda strona mogła pachnieć jak opisywane na niej perfumy...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marta79 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Wicia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów