Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-06-15
ISBN: 978-83-7999-714-5
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Pachnące czymś innym niż papier, farba i kurz książki to rzadkość. Ta zaś - faktycznie pachnie. Wodą różaną. Wystarczy potrzeć wewnętrzną stronę okładki. Na okładce smutna twarz kobiety z lekko rozchylonymi ustami. Do tego spadające płatki kwiatów. Można spodziewać się zatem historii przepełnionej aromatami. I tak jest w rzeczy samej. Zapach perfum to powieść o poszukiwaniu zapachu doskonałego, takiego, który leczy rany, zapewnia miłość i powodzenie. Zapachu, dopasowanego idealnie do skóry, unoszącego się lekką mgiełką i kojącego zmysły. Bez wątpienia Cristina Caboni posiada niezrównany dar opisywania zapachów, dzięki czemu wkraczamy w świat zmysłu rzadko obecnego w literaturze. Tytułów, w których zapach odgrywał decydującą rolę, jest niewiele, ale za to wyjątkowo pobudzają one wyobraźnię.

Powieść Cristiny Caboni stara się wpisać w ten nurt. Jej bohaterka jest młodą kobietą, która właśnie rozstała się z narzeczonym. Na szczęście ma energiczną przyjaciółkę, która stara się wyciągnąć ją z depresji, a czyni to poprzez przypomnienie Elenie, co jest jej prawdziwą pasją, pasją, której powinna się na powrót oddać. Otóż Elena Rossini pochodzi z rodu perfumiarek. Wszystkie kobiety w jej rodzinie zajmowały się tworzeniem zapachów. Jak mawiała jej babcia, będąca mentorką dziewczynki: Nuta zapachowa jest emocją, którą musisz zamienić w perfumy. Od dziecka Elena uczyła się rozpoznawania nut zapachowych, tworzenia esencji, ekstraktów, a - wreszcie - absolutu. Jednak, paradoksalnie, perfumy kojarzyły się jej z nieszczęśliwym dzieciństwem. Jej matka bowiem zostawiła ją na wychowanie u babci, a sama związała się z mężczyzną, którego Elena nie mogła znieść. Perfumy stały się dla dziewczynki symbolem odtrącenia, były ważniejsze od niej samej. Dlatego już jako dorosła kobieta Elena odrzuciła swoje dziedzictwo.

Ale czym byłaby książka dla kobiet, gdyby nie było w niej miłości i powrotu do tego, co stanowi życiową traumę? Elena musi zatem zmierzyć się z przeszłością, pogodzić z matką i związać z kimś godnym jej samej. Czyta się więc powieść Cristiny Caboni szybko i z przyjemnością, głównie za sprawą wątków związanych z zapachami czy perfumami. Zapach perfum odkrywa też przed czytelniczkami tajniki tworzenia esencji. Gdyby jeszcze każda strona mogła pachnieć jak opisywane na niej perfumy...

CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - książki na jesień 2016,
"Nuta zapachowa jest emocją, jest ideą, którą musisz zamienić w perfumy [...] I właśnie to robimy, to jest nasze zadanie [...], to jest nasz obowiązek, ale i przywilej.[...] Zapach jest naszym językiem, za pomocą niego się porozumiewamy [...] zapach jest prawdą, jedyną, która ma znaczenie, nie można go okłamać, jest tym czym jesteśmy faktycznie, jest rzeczywistą esencją nas." - cytat z kiążki, wypowiedź Lucii Rossini, babci Eleny.

Dla mnie Elena i jej babcia są niczym czarownice, których zaklęciami na odpędzenie nieszczęścia a przyciągnięcie innych emocji są zapachy. One je tworzą, a babcia traktuje przekazywanie wiedzy swojej następczyni ze zbyt dużą, w moim odczuciu, powagą, raniąc swoją uczennicę. Dziewczyna wkraczając w dorosłość już nie praktykuje nauk babci, nawet o nich nie myśli. Przez lata wypierała z pamięci czas swojego dzieciństwa. Starała się zapomnieć o urazach, których doznała. Dopiero w momencie po rozstaniu z ukochanym, namówiona do działania przez przyjaciółkę, powraca do tego, co było tak ważne choć bolesne w jej dzieciństwie. Spotyka na swej drodze nowe wyzwania. "Podbój" Paryża, oczarowanie swoimi umiejętnościami tworzenia zapachów i miłość. A wszystko to za pomocą opisów tego co nasz nos mógłby poczuć.
Książka jest wypełniona opisami, które mają wzbudzić w nas uczucia trudne do osiągnięcia. Bo jak celnie opisać zmysłami węchu emocje? Przy tym autorka chce sprawić czytelnikowi przyjemność. To bardzo trudne i w odbiorze, przeze mnie. Mogę powiedzieć, że taki rodzaj prozy jest poetycki. Książka jest jakby zamglona, nieuchwytna dla mnie. Przykro mi, ale nie udało mi się wyobrazić tych zapachów, emocji. Dla mnie ta książka jest też "za mgłą", bo wzbudza we mnie smutek, nostalgię. Może dla mnie najważniejszymi zmysłami są wzrok i słuch?
W każdej książce po za postaciami, scenerią musi być to co wypełnia przestrzeń, co nadaje fabule rysów realizmu. Pojawiają się więc muzyka, szum drzew, śpiew ptaków, pełne opisy obrazujące to co się widzi, z rzadka w formie pierwszoosobowej bohater przekazuje nam jakiego rodzaju fakturę ma to czego dotyka i zapach. Woń, która odrzuca, przyciąga, maluje emocje. W tej książce dla mnie, w moim odczuciu brak równowagi. Nie odczuwam świata jedynie zmysłem powonienia. Za dużo dla mnie tych opisów kojarzących się ze wszystkim, dla mnie...
Mam również wrażenie, że autorka chciała stworzyć jedynie książkę oryginalną, opartą na przechyle w stronę jednego z naszych zmysłów, a fabuła jest do tego dopasowana. Konstrukcja książki jest bez zarzutów. Narracja trzecioosobowa, sprawna, narrator skupia się na dziewczynie Elenie, enigmatycznej, wrażliwej romantyczce. Język i styl poprawny, gładki, zrozumiały. Jednak trudno było mi wyobrazić sobie te emocje za pomocą opisu zapachów.

Książka jest wyjątkowa również pod względem... zapachu:-). Pachnie, wygląda jak małe dzieło sztuki. Wielka radość dla zmysłów, piękny pomysł na prezent dla ukochanej osoby, romantyczki ( najlepiej).
gosia45 Linia koment
marta79 Linia koment