Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zapasy z życiem

Eric-Emmanuel Schmitt

Ocena ( 13 osób )
5.3
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-07-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-1384-5
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Kiedy wydawało się już, że powieści Erica-Emmanuela Schmitta zmierzają w niespecjalnie ciekawe obszary i nieprzyjazne rejony oraz zmieniają się raczej w poradniki dotyczące leczenia odwiecznych bolączek ludzkości i niesprawiedliwości tego świata, autor serwuje swoim czytelnikom króciutką, pełną optymizmu opowieść o dojrzewaniu i odnajdywaniu własnej roli w świecie. „Zapasy z życiem” czytelników nie rozczarują, co więcej, są dowodem na to, że Schmitt posiada jeszcze spory zapas dobrych, literackich pomysłów, bez obaw można by nawet rzec, że na miarę bestsellerowego „Oskara i Pani Róży”.

Jun jest nastoletnim chłopcem, który postanowił porzucić szkołę i rodzinę. Utrzymuje się ze sprzedaży tanich, tandetnych, plastikowych gadżetów na jednej z głównych ulic Tokio. Od pewnego czasu jego uwagę zwraca dziwny staruszek, który wita chłopca słowami: „widzę w tobie grubego gościa!”. Zirytowany chłopak każdego dnia kieruje w stronę mężczyzny serię wyzwisk, bowiem nie rozumie, jak w osobie wychudzonego kloszarda ktoś może zobaczyć otyłego człowieka. Jak się okazuje, dziadek prowadzi szkołę sumo i pewnego dnia zaprasza Juna do obejrzenia rozgrywanych zawodów. Chłopiec broni się przed tego rodzaju rozrywką, będącą jego zdaniem w bardzo złym guście, jednak seria niespodziewanych i raczej niesprzyjających zdarzeń zmusza chłopca do nieplanowanego pojawienia się na zawodach. Turniej radykalnie zmienia sposób postrzegania przez Juna zawodników sumo oraz dostrzega filozofię ukrytą w tej japońskiej gałęzi sportu. O tego momentu chłopiec myśli już tylko o jednym – pragnie wstąpić w szeregi uczniów mistrza Shomintsu.

„Zapasy z życiem” – tak samo, jak wcześniejsze powieści Erica-Emmanuela Schmitta – niosą z sobą widoczne na pierwszy rzut oka przesłanie, a także obfitują w zbiór mądrości oraz życiowych rad. Autor pod przykrywką lekkiej opowieści chce przekazać czytelnikowi kilka ważnych spostrzeżeń. Na pierwszy plan wyłania się rada, by bez przerwy stawiać sobie cele, do których będzie się w trakcie własnego życia dążyło. Życie bez wytyczonych konkretnych zadań staje się puste i jałowe, to pokonywanie przeszkód nadaje życiu tempa i pozwala delektować się odniesionym sukcesem. By jednak uzyskać dobre wyniki w podejmowanych przez siebie działaniach, należy korzystać z wiedzy i doświadczenia starszych od siebie osób. Bezsensowne, jak się okazuje, jest odwracanie się od rodziny, bowiem nigdy nie uzyska się dobrego owocu, jeśli wcześniej odetnie się korzenie. Eric-Emmanuel Schmitt na kartach swojej książki porusza także niezwykle istotny temat uczuć, wśród których najważniejszym dla dojrzewającego chłopaka jest miłość. Jun, który nie zaznał miłości rodziców, sam również nie potrafi kochać. Sytuacja radykalnie się zmienia, kiedy poznaje piękną dziewczynę i zaczyna spędzać z nią wolny czas. Jun postanawia związać się z miłością swojego życia, jednak sytuacja przerasta chłopaka, kiedy dziewczyna oświadcza mu, że w przyszłości chciałaby mieć gromadkę dzieci. Jun, który każdego dnia w szkole Shomintsu przechodzi przemianę, odkrywając nowe pokłady sił i energii, dojrzewa w końcu do podejmowania rozsądnych decyzji oraz ostatecznie postanawia uszczęśliwić swoją dziewczynę w każdej możliwej sferze życia.

Mikropowieść Erica-Emmanuela Schmitta, pomimo swojej prostoty, tak naprawdę zajmuje się opisem zawiłych spraw, takich jak ludzka psychika, emocje czy odnajdywanie i dążenie do wyznaczonego celu. Na niespełna siedemdziesięciu stronach książki Schmitt ukazał przemianę zbuntowanego nastolatka we w pełni świadomego i odpowiedzialnego młodego mężczyznę, a w przyszłości – głowę wielodzietnej rodziny. Autor na kartach powieści nie ma czasu rozważać spraw nieistotnych. Akcja toczy się w zawrotnym tempie, lata uciekają, a zdarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie.

„Zapasy z życiem” to wciągająca lektura, do której czytelnik powróci wielokrotnie. Schmitt unika w niej pustych frazesów czy oklepanych stwierdzeń. Za to w książce pojawia się jasny i czytelny przekaz myśli autora, ubranych w oryginalny, bo orientalny strój. „Zapasy z życiem” to książka zarówno dla wielbicieli twórczości Erica-Emmanuela Schmitta, jak i wszystkich, zagubionych, stojących na rozdrożu, szukających rady, by dobrze pokierować swoim życiem.

Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Urocza, mini-opowieść w stylu Schmitta, trochę moralizatora, trochę gawędziarza, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mały chłopiec poznaje trenera sumo choć początkowo wzbrania się przed tym. Jego życie diametralnie się zmienia, zaczyna treningi. Trener miał rację mówiąc wcześniej chłopcu, że widzi w nim "grubego gościa".
Postać chłopca bardzo zabawna, posługuje się soczystym, trochę nawet wulgarnym językiem. Jest nad wyraz dojrzały wskutek życia, które "dało mu w kość", ale przy tym inteligentny choć też cyniczny.
Jego życie zmienia tor, odkrywa w sobie siłę...po prostu warto zapoznać się z książką, barwną, ciekawą, tętniącą ciekawą historią, która, kto wie, może gdzieś się naprawdę wydarzyła.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura piękna,
Ujmująca, ciepła i wzruszająca książka o pokonywaniu uprzedzeń, poszukiwaniu własnego "ja", dążeniu do zaakceptowania samego siebie (co przecież w ówczesnym świecie ogarniętym "manią wielkości" jest niezwykle trudne), a także o wierze, nadziei i miłości.
Choć tak krótka ma w sobie niezwykle głębokie przesłanie i naprawdę warto ją przeczytać, by je zrozumieć.
Tindomerel plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
Dostałam tę książkę od bliskiej osoby, jedna z piękniejszych historii Schmitta, podnosi na duchu i skłania do refleksji.
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
"Zapasy z życiem" to moje kolejne spotkanie z twórczością francuskiego autora Erica Emmanuela Schmitta. Czy było udane?

Jun, to chłopak chudy do tego stopnia, że twierdzi, że brakuje mu trzeciego wymiaru - wypukłości. Sprzedaje na ulicznym stoisku rzeczy, których nigdy sam nie chciałby kupić. Denerwuje go przechodzący regularnie obok jego stoiska Shomintsu, mistrz sumo, który mówi chłopakowi, że widzi w nim grubego gościa. Jun czuje się upokorzony, widząc jasno, że mężczyzna z niego kpi, a los wystarczająco go już doświadczył - ojciec popełnił samobójstwo, a matka zawsze przejmowała się bardziej obcymi niż swoim własnym synem.

Los chłopca poprawia się, gdy przyjmuje zaproszenie, jak się okazuje mającego dobre zamiary Shomintsu, na oglądanie zawodów sumo. I choć nigdy by w to nie uwierzył, coś go w tym sporcie urzekło, choć kiedyś śmiał się z tłuściochów wypychających się poza matę. Zaczął trenować pod okiem najlepszych i starał się dojść do perfekcji. Jednak to długa i żmudna droga. Nie mógł za nic przytyć, co w tym sporcie wydaje się konieczne. Mistrz sumo pokazuje jednak chłopakowi, że wszelkie blokady wykreowane przez strach, obawę, że czemuś nie podołamy naprawdę działają. Należy się ich pozbyć i iść prosto do celu. Czy chłopakowi się to uda? Czy spotkanie na swojej drodze Shomitsu coś zmieni? Czy Jun poczuje się kiedyś prawdziwie i w przenośni ,,grubym gościem"?

"Zapasy z życiem" to niewielka objętościowo pozycja z wyraźnie zarysowanym przesłaniem - bardzo wartościowym aczkolwiek dość oczywistym. Jednak moim zarzutem jest to, że przeszłam niejako obok tej historii, że nie jest ona dobrze osadzona i niestety dość przewidywalna, chwilami nawet banalna.

Bardzo podobał mi się natomiast pomysł na korespondencję matki Juna do syna. Nie było by w tym może i nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że kobieta była analfabetką. Moment, w którym Jun decyduje się "odczytać" listy matki jest wzruszający i jestem pewna, że tym sformułowaniem nie przesadziłam.

Pomysł na tytuł i okładkę dający do myślenia, niejako gruntujący przesłanie książki. Mówi, że dopóki walczysz, jesteś w grze i możesz być zwycięzcą, a jednocześnie podkreśla wagę umysłu.

"Celem nie jest koniec drogi, tylko posuwanie się naprzód".
katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Wspaniała opowieść niosąca wiele przesłania, mądrości, morału. Nastolatek buntownik mieszkający na ulicy z własnego wyboru musi stawić czoło własnym emocjom, poznać siebie i swoją duszę, by wygrać walkę o hmm... życie. Krótkie, lecz bardzo pouczające. Wg mnie ta książka zasługuje na najwyższą notę.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,dramaty, opowiadania,
To niesamowita opowieść o chłopcu, który zarabia na życie sprzedając przedmioty z przemytu. Ma poczucie, że nie jest nikim ważnym i nie bardzo zasługuje na to żeby być kochanym. Dzieje się tak dopóki w tym wymizerniałym chudzielcu trener sumo nie zauważa ,,grubego gościa''. Opowieść o tym, że każdy z nas bardzo potrzebuje, żeby w niego uwierzyć!
I jeszcze jedno to opowieść o tym, że:,, Dziewczyny wiedzą rzeczy, których chłopaki nie wiedzą''!
POLECAM!
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Opowieść niesamowita, pełna siły i wiary. Jest to historia chłopca, który nie lubi siebie, który nie toleruje swojej osoby, ma alergię na ludzi, alergię ogólną na wszystko. Dzięki Shomintsu, dziwiąc się sam sobie, zaczyna on walczyć ze swoimi uprzedzeniami. Nie spodziewałam się, że tak pięknie skończy się ta książka, zakończenie jest po prostu boskie i chwyta za serce. Jedyna wada książki - jest za krótka.
Gorąco polecam!!!
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Któż nie zna Schmitta? Tutaj dał popis znawstwa Japonii:)
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mądra w swojej prostocie. Nie wymaga dużego skupienia, wymaga natomiast zadumy po przeczytaniu.
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2015-03-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wypożyczone (2015),
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2012-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasjopea Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Zapasy z życiem Rekordowa rodzinka
Matthew Ward
Okładka - Zapasy z życiem Czytanie świata. Eseje
Umberto Eco
Okładka - Zapasy z życiem Ostatnie słowo
Hanif Kureishi
Okładka - Zapasy z życiem After. Ocal mnie
Anna Todd
Okładka - Zapasy z życiem Przebaczenie
Lawrence Osborne
Fortuna i namiętności. Klątwa
Dante na tropie
Kwintesencje. Pasaże barokowe

osób online: