Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Zarazki
Kup Teraz

Zarazki

Howard Martin, Stimpson Colin

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2010-03-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788371677076
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Żmudne tłumaczenie maluchom zasad higieny może dorosłym przysparzać nie lada trudności. Z pomocą przychodzi rodzicom bardzo ładnie wydana, kolorowa książeczka o wiele mówiącym tytule „Zarazki”. Ta ciekawa i napisana niezwykle bezpośrednim językiem publikacja z pewnością przekona najmłodszych czytelników do korzystania z mydła przy każdej nadarzającej się to okazji.

Boluś jest fioletowym zarazkiem zamieszkującym klozet. Wiedzie spokojne i dość nudne życie do momentu, gdy zostaje zwerbowany do armii królowej Bakterii. Jego zadaniem jest walka z zastępami króla Przeciwciałusa po dokonaniu inwazji na organizm człowieka. Mały Boluś bardzo niechętnie i z ogromnym strachem staje w szeregach jako żołnierz w malutkiej zbroi i czeka wraz z innymi wojownikami na przybycie człowieka. Kiedy chłopiec – zwany przez zarazki wielkoludem – po skorzystaniu z toalety zapomina umyć ręce, armia zarazków natychmiast atakuje jego organizm. Potworne, obrzydliwe, włochate zarazki wnikają do buzi malucha, przyczepiają do jego zębów i rozpoczynają walkę z przeciwciałami.

Książka składa się serii zabawnych wierszyków opisujących kolejne, coraz bardziej dramatyczne wydarzenia. Oprócz zwyczajnych, bardzo prostych rymowanek, obecne są w publikacji teksty, które rozbawią do łez nawet dorosłego czytelnika. Wśród najzabawniejszych fragmentów należy wymienić okrzyk wojenny zarazków: „Do boju, do boju, nie umyłeś rąk kowboju!” Innych, równie zabawnych okrzyków i komentarzy nie zdradzę, by nie zmniejszać przyjemności czerpanej z lektury – dodam tylko, że tego rodzaju teksty znajdują się na każdej stronie książki, ostrzegając i równocześnie bawiąc czytelnika.

Bardzo istotna jest warstwa rysunkowa „Zarazków”. Obrazki stanowią wielobarwne tło, na którym nadrukowany jest tekst. Wierszyki wkomponowane są w ilustracje w bardzo pomysłowy sposób – czcionka zmienia wielkość, często jest także wytłuszczona. Wyrazy bądź całe zdania zawijają się, tworząc dziwne wzory, przypominające pełzające, czarne robaki, a być może i zarazki. Rysunki są kolorowe, chociaż w świecie zarazków dominują raczej ciemne, ponure barwy – czerń, brąz, szarości i zielenie. Boluś wraz ze swoimi towarzyszami jest stworzeniem, które raczej nie wzbudza w czytelniku sympatii. Jest bowiem małym, fioletowym, owłosionym, jednookim potworem stanowiącym zagrożenie dla ludzkiego organizmu.

„Zarazki” to publikacja kierowana do najmłodszych dzieci. Wraz z rodzicami mogą one poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu – przyczyny chorób i sposoby walki z nimi. Maluchy dowiedzą się, jak ważna jest w życiu higiena, dbałość o czystość poprzez każdorazowe mycie rąk po wizycie w toalecie. Zamiast wielogodzinnym wykładów serwowanych najmłodszym, które często nie odnoszą właściwego i spodziewanego skutku, częsta lektura „Zarazków” z pewnością przyczyni się do osiągnięcia założonych celów w dziedzinie higieny maluchów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów