Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zbrodnia i kara

Dostojewski Fiodor

Ocena ( 83 osób )
5.1
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2015-02-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7779-221-6
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Kiedy Fiodor Dostojewski skończył pisać swoją chyba najbardziej znaną powieść miał 45 lat, miał za sobą zesłanie na Syberię, wieloletnią katorgę i miłość swojego życia. Cudem uratowany sprzed plutonu egzekucyjnego, z pewnością był osobą, która umiała docenić wartość życia. Jako jeden z najwybitniejszych rosyjskich myślicieli i pisarzy, tworzył dzieła, które do dziś poruszają miliony czytelników. Głównie za sprawą zawartych w nich uniwersalnych prawd, co w połączeniu z wiernie oddanymi realiami epoki wciąż robi wrażenie.

 

Zbrodnia i kara, jak powszechnie wiadomo, porusza problem indywidualnej etyki, a zarazem kwestionuje prawo wybitnej jednostki do przekraczania ogólnie obowiązujących norm moralnych. Raskolnikow jest postacią, która kontestuje zasady społeczne, uważając, że ma prawo je przekraczać, gdyż doskonale je poznał. Z drugiej strony zdaje sobie boleśnie sprawę z tego, że mimo wszystko przynależy do społecznych struktur i jest czymś nieuniknionym, że musi w konsekwencji poddać się ich prawom.

 

Walka między tym, co indywidualne a tym, co społecznie ugruntowane, staje się przyczyną jego cierpienia, głębokiego poczucia niesprawiedliwości, które w końcu znajduje wyraz w popełnionej przez niego zbrodni. Zabicie starej lichwiarki jest przejawem zarówno rozpaczy, jak i chęci zysku. Stara, mało ważna w jego mniemaniu kobieta posiada w nadmiarze to, czego jemu, biednemu studentowi brakuje, a jest przecież jednostką wybitną, znaczącą więcej niż byle jaka kobiecina. Takie myślenie doprowadza go do przestępstwa, występku przeciwko prawom, których powinien być rzecznikiem. Raskolnikow boleśnie zdaje sobie sprawę z wagi wykroczenia, dlatego uznaje, że jedynym sposobem odkupienia może być poddanie się karze.

 

Dzięki temu będzie mógł pogodzić się ze społeczeństwem, ale i z własnym sumieniem. Boohater przyjmuje więc w ostatecznym rozrachunku prawa ustanowione przez społeczeństwo, uznaje, że jednostka nie może stawać ponad nie. Czy był to wynik przemyśleń samego Dostojewskiego, skazanego na łagry, czy też chęć pokazania, że akceptuje społeczne prawa? Tego nie wiemy. Z powieści wynika jednakże znaczące przesłanie – miłość jest tym, co potrafi zmazać winy, uczynić człowieka lepszym, zmienić zbrodniarza w pełnoprawnego członka społeczeństwa.

 

Zresztą interpretacji tej wielkiej powieści jest wiele. Wiedzą o tym doskonale maturzyści, od lat powtarzający te same slogany. Sięgając jednak głębiej, warto odnieść opowiedzianą tu historię także do współczesności, poszukać podobnych opowieści w przekazach medialnych, posłuchać o więźniach, którzy odnajdując miłość, znaleźli swoje miejsce w świecie na nowo. Może to jest właśnie ów klucz do szczęścia?

 

Na okładce nowego wydania powieści widnieje człowiek z oczami zasłoniętyi czarnym prostokątem, jak zwykło się to robić z podejrzanymi, by chronić ich, czyniąc jednocześnie anonimowymi. Jak jednak pokazuje powieść, anonimowość nie chroni przed wielkimi dylematami moralnymi, z którymi zmierzyć się musi Raskolnikow. Za każdym czarnym paskiem kryje się dramat. Warto o tym pamiętać, odkrywając na nowo jedną z największych rosyjskich powieści. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Anna_Valerious + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-10, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2013,52 książki - 2013 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
Po miesiącu wreszcie ją skończyłam pomimo ciągłego odkładania jej na bok. Wszyscy mnie w tej książce wkurzali, niektórych bohaterów miałam nawet ochotę udusić. Dobrze, że to tylko lektura na raz.
kozunia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,Lektury szkolne,
Książka była dla mnie wyzwaniem - odkładałam ją chyba kilkadziesiąt razy ale gdy dobrnęłam do końca nie żałuję. Z perspektywy oceniam ją pozytywnie, niekiedy jednak wydawała mi się nieco zbyt obszerna.
Vivaldi88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Warsztat Dostojewskiego to prawdziwe mistrzostwo świata.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ZBRODNIA IKARA

Parafrazując słowa znanej piosenki: Zabić, jak to łatwo powiedzieć. Zabić dla zysku, zabić dla korzyści, zabić dla spokoju… Zabić, bo wolno, bo są jednostki, które zabić mogą i są też jednostki, które zabijać można. Zabić, bo chce się być wolnym jak ten Ikar. Wzlecieć ku słońcu. Tylko kto pamięta w takich sytuacjach, że gorączka poczucia winy stopić może wosk i pozbawiając nas skrzydeł, cisnąć o ziemię, gruchocząc o wiele więcej, niż tylko kości i ciało.

W takiej sytuacji znalazł się młody były student prawa, Raskolnikow, którego sytuacja życiowa, miłość i poglądy popychają do zbrodni. Jej ofiarą pada stara lichwiarka, skutkiem są wreszcie wyrzuty sumienia. Problemy finansowe i przekonanie o własnej wielkości przestają mieć znaczenie w obliczu tego, co zaczyna dziać się z nim samym. A przecież zbrodnia była jakże w jego mniemaniu usprawiedliwiona. Była czynem zdawałoby się koniecznym. Jak w takiej sytuacji znaleźć upragnione ukojenie?

Siła wymowy tej powieści jest wielka. Jej głębia i prawdziwość porażają. Trudno się nią nie zachwycić, trudno także nie docenić jej mocy. Dlatego tym bardziej nie rozumiem umieszczeniem jej na liście lektur licealistów. Z jednej strony dobrze się stało, bo mają uczniowie możliwość poznania Dostojewskiego, z drugiej jednak – tak z doświadczenia jak i obserwacji – wiem, że nie są oni w stanie w pełni docenić wielkości „Zbrodni i kary”. Nawet jeśli się zachwycą, nawet jeśli nimi wstrząśnie i przemówi… Do poruszanych tu kwestii, do splatających się w przejmującą całość rozważań trzeba dorosnąć. Dojrzeć. I mam wrażenie, że dojrzewać raz po raz, jak do każdej innej książki Dostojewskiego.

Siłą „Zbrodni i kary” jest nie fabuła, ciekawa przecież i intrygująca, nie jakże bogaty i piękny styl, a psychologia. Cała otoczka zabiegów stylistycznych i treści to jedynie środek do osiągnięcia celu jakim jest zgłębienie psychologii morderstwa. Odebrania komuś życia, jakiekolwiek by ono nie wydawało się nam pozbawione znaczenia. Psychologia zbrodni, ale też i sumienia. Dostojewski, który w przeszłości przebywał na katordze, na wskroś poznał myśli współwięźniów, także tych skazanych za zabicie kogoś. I po mistrzowsku odkrycia te i wyciągnięte wnioski przelał na papier. A to, co udało mu się z tematu wydobyć, znów, po raz kolejny w jego powieściach, nigdy nie straci na aktualności. Bo zmienić może się wszystko, ale nie ludzka natura.

I cóż więcej mogę tu dodać? Po prostu gorąco polecam sięgnąć po „Zbrodnię i karę”. Prawdziwego prekursora popularnych od dziesięcioleci thrillerów psychologicznych, ale o niebo od nich większego, głębszego i ujmującego realizmem. Naprawdę warto. Ba! Nie znać tej powieści po prostu nie wypada.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/12/22/zbrodnia-i-kara-fiodor-dostojewski/
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Jestem pod naprawdę dużym wrażeniem. Dostojewski w sposób niezwykły kreuje charaktery bohaterów, szczególnie Rodiona. Psychika Raskolnikowa jest mocno pogmatwana i zaskakująca. I właśnie to jest największym plusem powieści.
Na początku poznajemy Rodiona jako byłego studenta, który nie wie co ma zrobić ze swoim życiem, większość czasu spędza w swoim pokoju, brakuje mu kontaktów z innymi ludźmi. Muszę przyznać, że najpierw nie mogłam zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Tak samo popełniona zbrodnia była sporym szokiem, ponieważ nie umiałam doszukać się w niej rozsądnego wytłumaczenia. Charakter Raskolnikowa jest niezwykły. W niektórych momentach jest oazą spokoju, doskonale wie co musi zrobić, tylko po to, żeby za chwile popełnić jakiś naprawdę głupi błąd. Mimo, że zaplanował morderstwo z najmniejszymi szczegółami zdarzały mu się wpadki, które później przesądziły o zawiłości śledztwa.
Styl pisania i język Dostojewskiego nie jest bardzo trudny, chociaż z reguły po kilku rozdziałach byłam już zmęczona i musiałam sobie zrobić przerwę. Ale mimo to losy bohaterów pochłonęły mnie bez reszty.
andziaija plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Klasyk, cóż tu się rozpisywać. Cudo, cieszę się, że znajduje się w kanonie lektur szkół średnich, niemniej i tak i tak przeczytałabym z pewnością. Będę wracała, bo jest to prawdziwy majstersztyk.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Fiodor Dostojewski to rosyjski pisarz. Jego najważniejsze dzieła to ,,Idiota", ,,Bracia Karamazow", ,,Biesy", ,,Zbrodnia i kara". W tej ostatniej z niezwykłym podobieństwem opisał on zbrodni dokonaną na jego siostrze.
Rodion Romanowicz Raskolnikow to niezwykle biedny młodzieniec zamieszkujący Petersburg. Jego siostra i matka robią co mogą, aby ułatwić mu życie podczas gdy on nic w tej sprawie nawet nie próbuje zdziałać. Przychodzi mu do głosy straszny pomysł na zabicie starszej lichwiarki Aldony uderzeniem siekiery w głowę. Czy popełni ten straszny czyn?
Muszę przyznać, że książki z epoki pozytywizmu to jedne z najciekawszych lektur. Po dobrej ,,Lalce" tutaj było jeszcze lepiej. Od początku wiemy jak ta książka się skończy, ale i tak jest bardzo ciekawa. Psychika głównego bohatera została niesamowicie dopracowana i szczegółowo opisana. Mogliśmy się w niej zagłębić i obserwować obłęd i chorobę Raskolnikowa. Reszta bohaterów została też dość wyraźnie nam przedstawiona, ale wiadomo, że nie tak dokładnie.
Petersburg został przedstawiony od tej najbiedniejszej strony. Nie znajdziemy się tu w bogatych pałacykach. Na każdym kroku towarzyszy nam brud, śmierć, rozkład i straszliwe czyny jakich dokonują ludzie. To już moje kolejne spotkanie z literaturą rosyjską, które należy do udanych. Jedyny minus to dość ciężki język do którego idzie się jednak przyzwyczaić, należy się tylko skupić.
opinia pojawiła się też na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
aggi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka bardzo mi się podobała. Dostojewski geniealnie oddał psychikę człowieka który popełnił morderstwo. Podobało mi się zróżnicowanie bohaterów i ich wielogłosowość. Dzięki takim postaciom jak Rzumichin, Porfiry, Dunia, czytało się na prawdę fajnie, bo odciągały uwagę od głównego wątku Raskolnikowa który jeśli by miał się ciągnąć przez ponad 400 stron nieźle mógł by znudzić.
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Klasyka pełną parą.
Po prostu obowiązkowa.
olasob17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Bardzo dobra książka! gorąco polecam :)
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Genialna! Przeczytana w dwa wieczory.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
fantastyczna intryga perfekcja w każdym calu... dreszcz przebiegł nie raz po plecach...
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Książki warte przeczytania wg BBC,
Wiem, że to klasyka i w ogóle, lecz ta książka wcale do mnie nie trafiła i czytałam ją w wielkich bólach - nie mam pojęcia, w jaki sposób udało mi się ją skończyć. Tak na dobrą sprawę żaden z bohaterów nie wzbudził we mnie sympatii, Raskolnikow cały czas wydawał mi się nadętym bubkiem, który zamiast wziąć się do pracy, wałęsał się po mieście, a Sonia aż przerażała mnie swoją religijnością, potulnością i anielskością. Język, jakim posługiwał się autor był trudny do zrozumienia i nie ułatwiał odbioru treści. Podsumowując: nigdy więcej Dostojewskiego.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Moja czteroletnia kuzynka po obejrzeniu bajki pyta mnie: Ola, to kto był dobry a kto zły?

Bycie dobrym albo złym to podział banalny, płytki. Nikt nie jest ani dobry ani zły.

Jaaa, jestem dobra- odpowiada mała wzburzona całą sobą

a po chwili dodaje : tylko czasami żle robię!

Ludzki mózg porównywany jest niejednokrotnie w poważnych i mniej poważnych naukowych doniesieniach do komputera. Nie podoba mi się płytkość tego porównania. Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego do czego może nas - ludzi, popchnąć: myśl.

A myśl rodzi się w mózgu.

Człowiek. Kim jest? Do czego jest zdolny? Jakie myśli kryje jego niewypowiedziane słowo? Co może a czego nie jest w stanie zrobić?

Próbujemy sie tłumaczyć, mówimy: znam siebie. Zapędzamy się. Nikt nie zna siebie. Możemy przeczuwać, możemy wysuwać wnioski, postępować w taki albo inny sposób, ale przychodzi taka chwila kiedy działamy zupełnie nie w naszym stylu, mówimy coś czego znając siebie nie powiedzielibyśmy nigdy. Robimy coś czego znając siebie nie spodziewalibyśmy się nigdy. Bo nikt nie potrafi przewidzieć tego co w "pewnej" sytuacji zrobi. Dopóki takowa nie nastąpi.

Zabicie człowieka jest zbrodnią, nie myślimy o tym w kategoriach - czy mógłbym zabić? nie myslimy tak, bo nie musimy tak myśleć. Ale tego czy zabilibyśmy kiedy byśmy musieli- nie wiemy. Ja -nie wiem. Gdybym musiała , gdybym miała wybrać , gdybym została zmuszona, gdybym, gdybym, gdybym...

Bochater Dostojewskiego wybiera zło celem dobra. Nawet więcej, w jego rozumowaniu akt zabicia nie jest złem, jest koniecznością. Cel uświęca środki. Środkiem jest morderstwo.

Sporo osób (w moim otoczeniu) po przeczytaniu dzieła Dostojewskiego było poruszonych, wzburzonych. Wydaje mi się, że to powierzchowny woal, zwiewny. Czyżbyśmy naprawdę sądzili, że człowiek nie jest zdolny do pewnych czynów?

A co z działaniem w tak zwanym afekcie? Tak, to zupełnie co innego. To się tłumaczy, to się usprawiedliwia.

Ale to już zupełnia inna zbrodnia i inna kara.

"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego zrodziła się podczas katorgii autora. Dostojewski to wspaniały badacz ludzkich dusz, obserwator na wielką skalę. Współwiężniowie- byli tez i skazani za morderstwa- stworzyli być może swoiste studium przypadku.

Czy próbował ich zrozumieć? czy chciał ich nam przedstawić abyśmy im współczuli, zrozumieli, odkryli w nich normalność której bark zarzuca się zazwyczaj ludziom którzy popełniają zbrodnie?

Co jest takiego w "Zbrodni i karze" że trudno ot tak po prostu odłożyć książkę na półkę? Zagadka ludziego umysłu a może jej rozwiązanie? Trwoga przed tym co nam w nas nieznane? A może prwada o nas ?

aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Moja ulubiona lektura, wciąga jak nie wiem co. ;p
rebellion plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zdecydowanie jedna z lepszych lektur. Czyta się z zainteresowaniem, co w przypadku lektur niestety nie często się zdarza.
HumbertRoskalnik Linia koment
Przeczytane:2016-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Beznadzieja,Biblioteka,
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2016-04-12, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2004-01-31, Na półkach: Przeczytałem,
ginewra Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
nunachopin Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czekam na,
ksyniu3 Linia koment
Przeczytane:2016-01-21, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016,
krasu Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2007-07-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
AMN Linia koment
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Kalokagatia Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Krakers Linia koment
Przeczytane:2015-12-06, Na półkach: Przeczytałem,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2015-11-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
maja_klonowska Linia koment
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
zaczytanaKlaudia Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Flawsoffancy Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
klaudia92 Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wrobelka Linia koment
Przeczytane:2015-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,kanon,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2015-02-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2008-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
maciexx Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Woda_truskawkowa Linia koment
Przeczytane:2007-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2009-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
JoannaR Linia koment
Przeczytane:2012-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Marzenie!,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
le_papillon Linia koment
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
LaLuna19 Linia koment
Przeczytane:2012-06-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rabiosa7 Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kalisi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
BloodyMary Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Michelle Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Na półkach: Przeczytałem,
hegemo Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013 i wcześniej,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2009-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
xManic Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2006-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
wojna9999 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
library Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Martina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
star_charmer Linia koment
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
asza Linia koment
Przeczytane:2013-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
kselope Linia koment
Przeczytane:2013-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
teano Linia koment
Na półkach: Czytam,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:1997-08-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Klasyczne.,Posiadam!,
agni79 Linia koment
Przeczytane:1996-10-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
Turkawka Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Flavia Linia koment
Przeczytane:2013-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mysha Linia koment
Przeczytane:2013-04-22, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wartych przeczytania wg BBC,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
janilorak Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów