Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję

David Servan-Schreiber

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7659-017-2
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Przepis na dobre życie

Wikipedia definiuje inteligencję emocjonalną (EQ) jako „kompetencje osobiste człowieka w rozumieniu zdolności rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, jak też zdolności używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób”. Ten rodzaj inteligencji ma olbrzymi wpływ na nasze życie i jest narzędziem, za pomocą którego możemy walczyć ze stresem, lękami, depresjami oraz motywować siebie i innych.


W ślad za Danielem Goldmanem, który wprowadził pojęcie „inteligencji emocjonalnej” do psychologii, na jej dobroczynne działanie wskazuje także dr David Servan-Schreiber w książce „Zdrowiej! Pokonaj lęk, stres i depresję”. Znany w Polsce za sprawą poradnika „Antyrak” autor jest neuropsychiatrą oraz profesorem psychiatrii klinicznej, a jego autorytet wykorzystują liczne organizacje i uniwersytety.


Servan-Schreiber posługując się przypadkami medycznymi ze swojej praktyki lekarskiej udowadnia, że istnieje szereg metod pozwalających zwalczyć nękające nas kłopoty ze zdrowiem i nie mają one nic wspólnego z chirurgiczną ingerencją czy aptecznymi medykamentami.


Autor zwraca uwagę na wciąż rosnący problem nerwic, depresji i zaburzeń maniakalnych. Te najczęściej lekceważone bądź też usuwane za pomocą tabletek kłopoty powodują, że tracimy radość i chęć życia oraz poczucie celowości działania. Alternatywą dla akademickich metod leczenia według dr Servana-Schreibera są np. akupunktura i odpowiednia dieta, ale także integracja społeczna, komunikacja emocjonalna i .. miłość.


Autor szeroko porusza kwestie związane ze wspomnianą już inteligencją emocjonalną, odkrywając przed czytelnikami zaskakujący fakt, iż wysoki jej poziom zwiększa szansę na osiągniecie życiowego sukcesu nawet przy niskim ilorazie IQ. Kiedy już, podbudowani, zagłębimy się w dalszą lekturę, przekonamy się, jak ważne dla naszego zdrowia psychicznego i efektywności są interakcje z innymi ludźmi. To właśnie predyspozycje w tej sferze warunkują osiągnięcie powodzenia, dlatego też warto ćwiczyć sztukę właściwej komunikacji czy asertywność.


Dr David Servan-Schreiber zauważa, że zachowanie asertywne jako jedyne pozwala dawać i otrzymywać w zamian to, czego się pragnie. Odbywa się to oczywiście przy poszanowaniu zarówno własnych możliwości, jak i potrzeb innych osób. Autor nie zostawia nas w tej materii samym sobie. Tłumaczy czytelnikom zasady porozumienia bez przemocy (np. zastąpienie krytyki obiektywną wypowiedzią czy też unikanie osądzania i skupienie się na własnych odczuciach). „Przepisem” na efektywną komunikację ma też być metoda „S.P.A. – C.E.E”, którą rozszyfrujemy podczas lektury, a także nieustanny trening.


Autor „Zdrowiej!...” próbuje skłonić nas do nawiązywania kontaktów, doboru właściwych słów i kierowania własną energią. Książka napisana jest w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia mimo ogromu problemów, które porusza, i ich wagi. Sedno sprawy tkwi jednak w poświęceniu swojego życia na dążenie do doskonałego porozumienia ze sobą oraz z otoczeniem, a jeśli rezultatem mają być szczęście i sukces, to warto podjąć wysiłek. Przynajmniej według Dr Davida Servana-Schreibera.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów