Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zemsta

Aleksander Fredro

Ocena ( 35 osób )
4.2
Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7254-533-2
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Zemsta potrafi być słodka czyli spotkanie z Aleksandrem Fredro

Jedną z lektur obowiązkowych w gimnazjum jest niezapomniana, niestarzejąca się komedia Zemsta Aleksandra Fredry. Myślę, że wielu z nas dorosłych ma w pamięci doskonałe ekranizacje tej zabawnej sztuki, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. Jest to ten przypadek dzieła literackiego, przy którym samo czytanie tekstu wydaje się mniej przyjemne i pouczające niż jego oglądanie. Ale w końcu jest to przecież utwór sceniczny, do podziwiania którego najlepsza jest prawdziwa scena. W ostateczności "scena" na małym ekranie.

W ramach serii Lektura Dobrze Opracowana dostajemy do ręki jedną z najzabawniejszych komedii w historii polskiego teatru. Podstawą opracowania jest oczywiście sam tekst sztuki wzbogacony o liczne przypisy (trudne, rzadko używane lub przestarzałe już słowa) oraz umieszczone na marginesach krótkie opisy ważniejszych fragmentów ułatwiające poruszanie się po tekście i szybkie wyszukiwanie.

Podstawowym uzupełnieniem tekstu jest biografia hrabiego Aleksandra herbu Bończa. Napisana ciekawie i z pasją, ukazująca postać komediopisarza na szerszym tle ówczesnego życia. Oprócz życiorysu dostajemy również wiele innych uporządkowanych i przydatnych dodatków. Dla osób zainteresowanych warto wymienić odpowiednie rozdziały:

  • Plan wydarzeń
  • Streszczenie
  • Geneza
  • Tytuł i motto
  • Czas i miejsce akcji
  • Wykaz bohaterów
  • Charakterystyka głównych bohaterów
  • Gatunek - komedia

Na końcu książki znajduje się spis wszystkich ważniejszych fragmentów zatytułowany Przeczytaj z Klarą! Dzięki niemu możemy dość szybko odnaleźć potrzebny urywek tekstu.

Książka zawiera wszystko to, co istotne i najczęściej wykorzystywane przy omawianiu tej lektury. Podane zwięźle, konkretnie, w sposób przejrzysty i zrozumiały. Jest to znaczące ułatwienie przydatne do zrozumienia zarówno samego utworu, genezy jego powstania, jak i wielu innych zagadnień z nim związanych. Przygotowane specjalnie dla uczniów, dostosowane do ich poziomu i wiedzy. Opracowanie jest wydane w poręcznym formacie i co niemniej ważne, w niskiej, przystępnej cenie.

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Valancy92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Lubię czasem wracać do lektur z liceum, ponieważ zawsze odnajduję w nich to, czego nie zauważałam te kilka, kilkanaście lat temu. I tak było również tym razem :)
"Zemsta" Aleksandra Fredry, moja szkolna zmora sprzed lat, okazała się dziełem fascynującym. Co mnie najbardziej zaskoczyło - przedwojenna komedia pisana wierszem jest... wybitnie śmieszna! Gdyby obedrzeć ją z klasycznej konwencji, której tak konsekwentnie trzymają się współcześni reżyserzy, widzowie bez trudu odnaleźliby w postaciach inteligentne karykatury współczesnych sobie ludzi. Gdyby nie piękna recytacja rubasznych kłótni Cześnika i Rejenta, gdyby nie romantyczna deklamacja prostackich odzywek Papkina i gdyby nie sprowadzanie dowcipnej, inteligentnej Klary do roli pustej laluni, która każdą strofkę zaczyna od romantycznego westchnięcia, ta komedia miałaby szansę być komedią. Niestety, w większości przypadków owa komedia pozostaje trudną lekturą, na którą przychodzą szkoły, rzadziej staje się bazą współczesnych opowieści, napisanych tak, by przeciętny widz był w stanie to zrozumieć. Szkoda, że gdy mamy do czynienia z klasyką, traktujemy ją z szacunkiem i respektem. Zwłaszcza, gdy tą klasyką jest "Zemsta", jedna z najinteligentniejszych i najprawdziwszych parodii ludzkich relacji... Mam nadzieję, że znajdzie się w Polsce reżyser, który odczaruje mit dwustuletniego dzieła i wystawi prostą, porywającą komedię, na którą widzowie będą wbijać drzwiami i oknami. Bo tekst "Zemsty" nie jest niczym innym, jak właśnie prostą, porywającą komedią. Liryczna forma nie tylko temu nie przeczy, ale podkreśla każdy absurd i każde śmieszne zdanie.
Bardzo jestem zadowolona z powrotu do tej lektury i żałuję, że szkoła zabiła we mnie chęć powrotu do niej na tyle długich lat...
gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-13, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,zrecenzowane,
"Zemsta" to niewątpliwie jedna z tych lektur szkolnych, które pomimo trudności w zrozumieniu utworu, są lubiane i doceniane przez uczniów. Historia napisana przez Fredrę jest wartościowa, ale by dostrzec ukryte wartości należy odpowiednio zaznajomić się z tekstem, co dla wielu może być dobrą zabawą, zważywszy na specjalny humor opowieści.
Autor przedstawia spór pomiędzy dwojgiem dorosłych mężczyzn mieszkających w jednym zamku, który podzielony jest częściowo zepsutym murem. Sąsiedzi nawzajem sobie dokuczają i robią na przekór, choć koniec końców godzą się i zaczynają wieść spokojne życie.
Aleksander Fredro czaruje słowem, lecz mimo to, książka ta nie zawładnęła mną i nie przypadła mi zbytnio do gustu, ale uważam, że każdy Polak powinien znać to dzieło.
Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,Lektury szkolne,
"Zemsta" opowiada głównie o odwiecznym sporze pomiędzy dwoma siąsiadami - Cześnikiem i Rejentem. Konflikt ciągnie się przez całą książkę. Nie szczególnie podobała mi się ta historia. W paru chwilach była zabawna, lecz ogólnie nie przypadła mi do gustu. Jednak warto znać treść "Zemsty", nie tylko dlatego, że to lektura szkolna.
Natawki plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ta książka jest bardzo ciekawa i komiczna. Miło ją wspominam :)
DanutaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Zemsta" Fredry to niesamowicie śmieszna komedia , która nas bawi i poucza.
Fredro to pisarz który może nas czasem wiele nauczyć.
Podejdzcie do tej książki nie na serio.
Polecam!!
Simi_48 plusminus Linia koment
,,Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla kup mi luby!''
Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzieła.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52 książki 2014,
Wróciłam do lektury po latach, gdyż wstyd mi było, że zostały z niej jedynie szczątki wspomnień. Porywający wątek, piękny język, jednym słowem wszystko, co książka powinna mieć. Mimo to muszę powiedzieć, że nie zapłakałabym, gdybym już nigdy nie miała jej uświadczyć; stąd też stosunkowo niska ocena.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Każdy zna fabułę "Zemsty": zamek, podzielony między Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, jest kością niezgody między nimi. Elementem dzielącym zamek i zarazem obu właścicieli jest zniszczony mur, przez który kontaktują się ich zakochane dzieci.
Najbardziej znana komedia Fredry bawi ciągle po latach. Ludzkie charaktery, świetne opisane przez doskonałego obserwatora, potrafiącego dostrzec wady i zalety w każdym typie, nieodmiennie śmieszą, ale też skłaniają do zadumy nad przywarami, pieniactwem, zacietrzewieniem i chęcią zemsty, która obraca się przeciw pomysłodawcy.
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-15, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,
Dzieło Aleksandra Fredry mimo, że przez wielu może być uważane za świetne, to mnie nie przypadło do gustu. Dowcip był raczej drętwy, a przez pisanie wierszem mało co rozumiałem.
Po raz kolejny przeczytałem komedię, w której przez wybór rodziny jej najmłodsze pokolenie zostaje przymuszane do ślubu z osobą, której mogą nie lubić.
Tutaj widać spór miedzy dwoma rodami, gdzie dzieci z nich zakochują się w sobie.
Niska ocena z mojej strony za powtarzalną myśl przewodnią i słabe zrozumienie tekstu.
pinkcafe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam książkę, gdyż to była moja lektura szkolna i nie żałuję!
Jedna z najzabawniejszych, a zarazem błyskotliwych powieście! Książkę czyta się łatwo i szybko, bardzo wciąga. Polecam wszystkim!
ryznarekk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
No dobrze, trzeba przyznać, że jedna z bardziej przystępnych lektur. Jest dużo lżejsza niż taki na przykład "Pan Tadeusz", nie trzeba rozszyfrowywać aż tylu zdań, wyrazów... No i ma trochę ciekawszą historię. Mogę się pokusić o stwierdzenie, że konflikt między Cześnikiem a Rejentem był wręcz zabawny - ta ich zawiść i ciągła chęć zrobienia sobie na złość. Trochę się gubiłam w niektórych momentach (możliwe że przez to, iż odpływałam myślami gdzieś daleko), ale luzik - omawianie na języku polskim wszystko wyjaśni.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: 26 Ksiażek 2013,Mam,
Po książkę sięgnąłem z uczniowskiego obowiązku, i gdybym był mniej sumienny wiele by mnie nie ominęło. Z pewnością nie jest to dla mnie lektura tak ważna jak "Robinson...", "Pan Tadeusz". Po "Romeo i Julii" mam jakąś awersje do dramatów, i "Zemsta" niestety mnie w tym utwierdziła.
Debbie plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka spodobała mi się ze względu na specyficzny fredrowski humor. Dialogi zapisane ciekawie, nie nudzą, dzięki nim na sytuacje oraz postacie patrzy się z przymrużeniem oka. Ponadto "Zemsta" świetnie wytyka wady polskiej szlachty, jej zawiść i małostkowość, która przejawiała się w wywoływaniu konfliktów z byle jakiego powodu. Ogólnie książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, poza jednym szczegółem: czasami można było zagubić się w sensie wypowiedzi.
Stefanek Linia koment
Przeczytane:2016-08-19, Na półkach: Przeczytałem,
arbuzik_07 Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2003-05-27, Na półkach: Przeczytałem,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zuz08zuz Linia koment
Przeczytane:2015-04-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2014-04-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Klasyki,Łukasz,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2008-03-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,kanon,lekkie,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2010-05-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2012-08-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Na półkach: Przeczytałem,
nati104 Linia koment
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1995-04-24, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2007-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
azetka79 Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Lektury szkolne,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2005-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
celalala Linia koment
Przeczytane:2012-02-29, Na półkach: Przeczytałem,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2008-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
justim Linia koment
Przeczytane:2007-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2003-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
anett Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2013-09-20, Na półkach: Przeczytałem,
nunachopin Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Fleur Linia koment
Przeczytane:2013-08-21, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2011-11-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytane w przeszłości,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów