Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-10-09
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Game over

Człowiek się nie zmienia, człowiek czasem - po prostu - daje się tylko poznać z innej strony – pisał Władysław Grzeszczyk. Nie zmienia się też nigdy despotyczna i bezwzględna Miranda Priestly, w której słowniku nie ma takich słów jak: wyrozumiałość, litość czy druga szansa. Dla niej liczy się perfekcjonizm, najwyższa jakość, nie bacząc na koszty, które są przy tym ponoszone. Jej uśmiech zwiastuje nieszczęście i przypomina raczej wyraz twarzy wygłodniałej harpii, która ma rzucić się na swoją ofiarę. Dla niej nie istnieje słowo „zaraz” – zastąpiła go określeniem „natychmiast”, a pracując u jej boku, należy liczyć się z rychłym poszukiwaniem pracy (Miranda zmienia asystentki częściej niż bieliznę), a także z nocnymi telefonami i listą pozornie nierealnych spraw do załatwienia.

Nic dziwnego, że po rozstaniu z biurem pani Priestly, zwolnieni pracownicy są w ciężkim stanie fizycznym, cierpią na bezsenność i/lub senne koszmary, rozpadają się ich związki, zaś oni sami z trudem podnoszą się z upadku. Dlaczego zatem wciąż ustawiają się kolejki chętnych do pracy u Mirandy? Dlaczego młode dziewczyny oddałyby wszystko, żeby pracować dla niej? Może dlatego, że jest najlepsza, a praca u niej otwiera nieskończone możliwości – to zarówno szansa na poznanie ludzi z pierwszych stron gazet, jak i na obcowanie z pięknem markowych ubrań, unikatowymi kolekcjami oraz kosmetykami z najwyższej półki. Czy to właśnie skłoniło Andy Sachs do oddania jej kilkunastu miesięcy swojego życia?

O koszmarze, jakim była praca dla Mirandy, mieliśmy możliwość czytać w bestsellerze Lauren Weisberger Diabeł ubiera się u Prady. Dla wszystkich czytelniczek, które wytrwale czekały na dalsze losy Andy, autorka ma prawdziwą niespodziankę – książkę Zemsta ubiera się u Prady. Powrót diabła, czyli kontynuację poczytnej powieści. Opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros książka opowiada dalsze losy Andy, niemal dziesięć lat po burzliwym rozstaniu z Mirandą. Dla osób, które pamiętają pierwszą część brawurowo napisanej powieści, mam niemiłą wiadomość – należy przygotować się na rozczarowanie. Choć autorka nie zmieniła swojego stylu, to zdecydowanie brakło jej pomysłów na ciąg dalszy opowieści o Andy, co tylko potwierdza że siłą napędową Diabła…, był… sam diabeł - Miranda. I choć ponownie wkracza ona z butami (i są to nie byle jakie szpilki) w życie Sachs, to jednak nie wywołuje już takich emocji.

Czego po latach Miranda może chcieć od swojej byłej asystentki? Otóż Andy po odejściu z „Runway” pracowała przez kilka lat jako niezależna dziennikarka, by stać się redaktorem pomocniczym ślubnego bloga I żyli długo i szczęśliwie, a następnie wprowadzić na rynek własne czasopismo poświęcone ekskluzywnym ślubom. Doskonałe wyczucie rynku i potrzeb klientek poszukujących niebanalnych inspiracji, a także talent dziennikarski i organizacyjny Sachs pozwoliły "Plunge” zaznaczyć swoją obecność na wydawniczym rynku. Wspólnie z przyjaciółką, niegdyś dawną rywalką Emily, ciężko pracowały na sukces swojego pisma, żadna jednak nie spodziewała się, że zostaną zauważone przez jedną z największych i najbardziej prestiżowych firm wydawniczych na świecie, Elias-Clark. Oferta kupna pisma, włączenia go do „stajni” Eliasa-Clarka jest prawdziwą nobilitacją i stanowi dowód wielkiego uznania. Tyle tylko, że szefową wszystkich czasopism wydawnictw jest nie kto inny, ale właśnie Miranda. Astronomiczna kwota, za jaką grupa wydawnicza chce odkupić pismo, jest kusząca, ale Miranda stawia jeden warunek – cały starszy personel redakcyjny musi przepracować w firmie pełny rok kalendarzowy, by pomóc w sprawnym przejęciu pisma.

Czy Andy ponownie zdecyduje się na wejście w paszczę lwa? Teraz, kiedy jest już mężatką, a u jej boku stoi ukochany Max Harrison, wnuk legendarnego przedsiębiorcy, Andy nie powinna się bać niczego, a już najmniej - byłej szefowej. Co jednak zrobić, kiedy sam dzwonek telefonu zwiastujący Mirandę, sam jej widok na bankiecie sprawia, że kobiecie miękną nogi, a płuca jakby zapominają o swojej funkcji? Choć Miranda w stosunku do Andy i Emily wydaje się ucieleśnieniem słodyczy, trudno jej zaufać.  Nawet, kiedy zachwyca się ciążą, kiedy w prezencie z okazji urodzin dziecka wysyła Andy piękny kocyk, wciąż wyczuwalny jest fałsz – wszak diabeł nigdy nie zmieni swojej natury, może jedynie przybrać bardziej ludzką twarz na potrzeby chwili. Miranda zaś chce „Plunge” i zrobi wszystko, żeby zdobyć to pismo. Nawet wbrew Andy…

Trudno wytłumaczyć, dlaczego po lekturze książki Zemsta ubiera się u Prady. Powrót diabła pozostaje niedosyt. Być może spojrzenie przez pryzmat pierwszej części czyni oczekiwania nadmiernie wygórowanymi? A może autorka zbyt wiele miejsca poświęciła Andy, nie zauważając jednak, jak bardzo dwoistą osobowość ma dziewczyna? Ta, która wytrzymała tyle miesięcy, pracując pod kierownictwem Mirandy, ma załamać się, czytając liścik matki Maxa, jasno dający do zrozumienia, co przyszła teściowa sądzi o mezaliansie? Przebojowa bizneswoman, zarządzająca sprawnie wieloma pracownikami, niczym niedoświadczona panienka unika nocy poślubnej, strojąc fochy w zemście za ów liścik? Andy jako kobieta, która spędza czas na ploteczkach z innymi matkami? Zabrakło spójnej wizji bohaterki, zabrakło ostrego przeciwstawienia się Emily, zabrakło pomysłu na zakończenie. Szkoda, ale tak to już jest z bestsellerami, że każda próba ich kontynuowania jest mocno ryzykowna…

martellina plusminus Linia koment

"Zemsta ubiera się u Prady" to kontynuacja niezwykłej historii Andy Sachs, która po ciężkiej pracy u najbardziej bezlitosnego pracodawcy jakiego można sobie wyobrazić, nareszcie znajduje prawdziwą miłość i udaje jej się stworzyć wspaniałe czasopismo. Jest to jedna z tych książek, które potrafią na chwilę oderwać czytelnika od rzeczywistości i zapomnieć o swoich prywatnych troskach. Podczas ponad czterystostronnicowej przygodzie z główną bohaterką zdąrzyłam się wiele nauczyć i inaczej teraz patrzęna swoje problemy. Ta lektura przynosi wiele życiowych mądrości, które mogą  się przydać w przyszłości. Posiada również sporo zaskakujących zwrotów akcji i niespodziewanych rozwiązań. Całość zwieńczona jest barwnym bukietem słów, dzięi któremu czytanie staje się jeszcze bardziej przyjemne. Z sentymentem wspominam tę książkę i myślę, że idealnie nadaje się na długie i nudne wieczory po męczącym dniu w pracy, czy też szkole.

jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Kontynuacja książki "Diabeł ubiera się u Prady" czyli dalsze losy Andy, która zakłada własny magazyn ślubny, wychodzi za mąż, spodziewa się dziecka i oczywiście kłopotów.
Na horyzoncie pojawia się była szefowa Miranda, która nie odmówi sobie przyjemności zemsty na byłej asystentce, oczywiście udając, że jej zupełnie nie pamięta.
Miranda zrobi wszystko, aby odkupić świetnie prosperujący magazyn Andy, a jej mąż główny udziałowiec usilnie ją do tego namawia. Między małżonkami dochodzi do spięcia.
Czy małżeństwo Andy przetrwa ten kryzys?
Czy kobieta wpadnie w sidła manipulacji?
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,Mam,
Przyznam, że książką jestem trochę rozczarowana. Jeśli ktoś spodziewał się szałowej kontynuacji Diabła i tytułowej zemsty- to zawiedzie się jak i ja. Książka opowiada dalsze losy Emily i Adrei po odejściu z Runaway'a. Wydawało by się, że wspólne czasopismo, które prowadzą i fakt, że ich znienawidzona była szefowa Miranda chce ich magazyn kupić daje okazje do rozwinięcia wielu ciekawych wątków. Tymczasem książka kończy się zanim tak naprawdę się porządnie zaczęła.
Huana plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Trochę długa przerwa miedzy pierwszą a drugą częścią, więc ciężko od razu wskoczyć w każdy wątek.
Niby wszystko fajnie, ale jednak pierwsza część była z "większym jajem". Tym razem zbyt łagodnie jak dla mnie.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Dla wielbicieli Andy Sachs oraz jej koszmarnej szefowej Mirandy Priestley, która po dziesięciu latach postanawia przejąć ekskluzywny magazyn ślubny. Tak się składa, że założony przez jej dwie byłe asystentki. Wychodzi z tego ciekawa powieść, chociaż mam obawy, czy po kilku latach powinien powstać ciąg dalszy. Lektura lekka, łatwa, przyjemna, ale filmowej kariery - jak to miało miejsce w przypadku "Diabła..." - jej nie wróżę.
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka jest pisana bardzo fajnym językiem. Zakończenie jest nieco zaskakujące, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Czuje lekki niedosyt z powodu ciągłej zaciętości Mirandy, ale poza tym bomba :)
dayna15 Linia koment
Sumire Linia koment