Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania

Danuta Piekarz

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Salwator
Data wydania: 2013-05-06
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 1426-8515
Liczba stron: 92
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Żyjący w trzynastym wieku przed naszą erą Mojżesz, w pełni zasługuje na tytuł doskonałego przywódcy Izraelitów podczas ich wyjścia z niewoli egipskiej oraz wędrówki do Ziemi Obiecanej. Boże plany względem niego widoczne były od samego początku: wydany przez faraona rozkaz zabicia każdego nowonarodzonego chłopca izraelskiego nie dotknął małego Mojżesza. Na prawdziwość powyższego stwierdzenia wskazują również dalsze jego losy: wyciągnięcie z wód Nilu przez córkę władcy, płonący krzak, plagi egipskie, wyjście z niewoli, przejście przez Morze Czerwone, cuda na pustyni, Dekalog i złoty cielec, wreszcie Namiot Spotkania oraz Góra Nebo – wszystko to składa się na niezwykle barwną i zarazem tajemniczą historię najbardziej znanego Izraelity. Chociaż o jego zasługach powiedziano już tak wiele, publikacja Wydawnictwa Salwator absolutnie nie należy do niepotrzebnych, bowiem – jak wyjaśnia sama autorka – życie Mojżesza może być dla nas lustrem, w którym warto się przejrzeć.


Niewielka książeczka Mojżesz. Na drogach zaufania to kolejny numer Zeszytów Formacji Duchowej, które od osiemnastu lat wydawane są przy Centrum Formacji Duchowej Ojców Salwatorianów w Krakowie. Skierowane do osób żyjących w różnych stanach, pokazują drogi pogłębiania wiary, uczą życia słowem Bożym oraz umożliwiają właściwe ustosunkowanie się do życiowych problemów. Sięgający po książeczkę czytelnik będzie miał okazję spojrzeć na osobę Mojżesza z perspektywy człowieka XXI wieku. Wchodząc w biblijne rozważania o jednym z najważniejszych przywódców, nie tylko dokładniej przyjrzy się Mojżeszowi i jego wędrówce z Izraelitami do Ziemi Obiecanej, ale przede wszystkim zrozumie własne powołanie oraz własną wędrówkę przez codzienność do Niebieskiej Ojczyzny.


W sześciu rozdziałach Danuta Piekarz omówiła dzieje Narodu Izraelskiego, sięgając aż do czasów Józefa i jego rodziny; rozważyła kolejne etapy wędrowania ku wolności; skupiła się na szczytowym momencie, jakim jest przymierze synajskie oraz zatrzymała na Bożej obietnicy, do której odniosła pośrednictwo Mojżesza; wreszcie zwróciła uwagę na niezaprzeczalny fakt, iż zawarte w mowach przedśmiertnych słowo „Pamiętaj!” odnosi się nie tylko do ludzi tamtych czasów i pokoleń, ale również do każdego z nas. Wszyscy bowiem jesteśmy zobowiązani do trwania w bliskości Boga, któremu należy się wdzięczność za otrzymane dobra.


Obok przemyśleń Danuty Piekarz, w publikacji znalazły się drobiazgowe przepisy dotyczące kultu, dane geograficzne oraz ściśle związane z omawianym okresem informacje historyczne. Treść wzbogacają refleksje Karola Wojtyły (Rozważania o ojcostwie), biblistów i komentatorów. Zacytowano mnóstwo fragmentów biblijnych Starego- i Nowego Testamentu (wraz z siglami). Myśli szczególnie warte zapamiętania zamieszczono na marginesach. Niewielkie grafiki stanowią dowartościowanie sensu wybrania i powołania.


Książeczka Mojżesz. Na drogach zaufania mimo pozornego ukierunkowania na ludzi wierzących, przeznaczona jest dla wszystkich. Przystępny język przekazu każdemu pozwoli odnaleźć swoje własne miejsce w Bożym planie zbawienia. To, co zostało spisane ku pouczeniu nas, przy odrobinie dobrej woli pozwoli – jak Izraelitom – dotrzeć do przeznaczonej dla nas Ziemi Obiecanej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania Gdy Bóg przychodzi w ciemnościach
ks. Krzysztof Wons SDS
Okładka - Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania Świadectwo egzorcysty. Audiobook
ks. Gabriele Amorth s. Angela Musolesi
Okładka - Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania Wszystko o Bożym Narodzeniu
Aldo Falanga
Okładka - Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania Oddychaj we mnie. Realność Ducha Świętego
Wunibald Müller
Okładka - Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania Sztuka mądrego życia
Korneliusz Policki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów