Recenzja książki: Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Żyjący w trzynastym wieku przed naszą erą Mojżesz w pełni zasługuje na tytuł doskonałego przywódcy Izraelitów podczas ich wyjścia z niewoli egipskiej oraz wędrówki do Ziemi Obiecanej. Boże plany względem niego widoczne były od samego początku: wydany przez faraona rozkaz zabicia każdego nowonarodzonego chłopca izraelskiego nie dotknął małego Mojżesza. Na prawdziwość powyższego stwierdzenia wskazują również dalsze jego losy: wyciągnięcie z wód Nilu przez córkę władcy, płonący krzak, plagi egipskie, wyjście z niewoli, przejście przez Morze Czerwone, cuda na pustyni, Dekalog i złoty cielec, wreszcie – Namiot Spotkania oraz Góra Nebo – wszystko to składa się na niezwykle barwną i zarazem tajemniczą historię najbardziej znanego Izraelity. Chociaż o jego zasługach powiedziano już tak wiele, publikacja Wydawnictwa Salwator absolutnie nie należy do niepotrzebnych, bowiem – jak wyjaśnia sama autorka – życie Mojżesza może być dla nas lustrem, w którym warto się przejrzeć.

Niewielka książeczka Mojżesz. Na drogach zaufania to kolejny numer Zeszytów Formacji Duchowej, które od osiemnastu lat wydawane są przy Centrum Formacji Duchowej Ojców Salwatorianów w Krakowie. Skierowane do osób żyjących w różnych stanach, pokazują drogi pogłębiania wiary, uczą życia słowem Bożym oraz umożliwiają właściwe ustosunkowanie się do życiowych problemów. Sięgający po książeczkę czytelnik będzie miał okazję spojrzeć na osobę Mojżesza z perspektywy człowieka XXI wieku. Wchodząc w biblijne rozważania o jednym z najważniejszych przywódców, nie tylko dokładniej przyjrzy się Mojżeszowi i jego wędrówce z Izraelitami do Ziemi Obiecanej, ale przede wszystkim zrozumie własne powołanie oraz własną wędrówkę przez codzienność do Niebieskiej Ojczyzny.

W sześciu rozdziałach Danuta Piekarz omówiła dzieje Narodu Izraelskiego, sięgając aż do czasów Józefa i jego rodziny; rozważyła kolejne etapy wędrowania ku wolności; skupiła się na szczytowym momencie, jakim jest przymierze synajskie oraz zatrzymała na Bożej obietnicy, do której odniosła pośrednictwo Mojżesza; wreszcie zwróciła uwagę na niezaprzeczalny fakt, iż zawarte w mowach przedśmiertnych słowo „Pamiętaj!” odnosi się nie tylko do ludzi tamtych czasów i pokoleń, ale również do każdego z nas. Wszyscy bowiem jesteśmy zobowiązani do trwania w bliskości Boga, któremu należy się wdzięczność za otrzymane dobra.

Obok przemyśleń Danuty Piekarz w publikacji znalazły się drobiazgowe przepisy dotyczące kultu, dane geograficzne oraz ściśle związane z omawianym okresem informacje historyczne. Treść wzbogacają refleksje Karola Wojtyły (Rozważania o ojcostwie), biblistów i komentatorów. Zacytowano mnóstwo fragmentów biblijnych Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami). Myśli szczególnie warte zapamiętania zamieszczono na marginesach. Niewielkie grafiki stanowią dowartościowanie sensu wybrania i powołania.

Książeczka Mojżesz. Na drogach zaufania, mimo pozornego ukierunkowania na ludzi wierzących, przeznaczona jest dla wszystkich. Przystępny język przekazu każdemu pozwoli odnaleźć własne miejsce w Bożym planie zbawienia. To, co zostało spisane ku pouczeniu nas, przy odrobinie dobrej woli pozwoli – jak Izraelitom – dotrzeć do przeznaczonej nam Ziemi Obiecanej.

Kup książkę Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania

Zobacz opinie o książce Zeszyty Formacji Duchowej nr 60. Mojżesz. Na drogach zaufania
Nie święty gniew. Co Biblia mówi o złości?
Danuta Piekarz0
Okładka ksiązki - Nie święty gniew. Co Biblia mówi o złości?

Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (Ef 4,26) Często myślimy, że gniew jest zły i grzeszny. Tymczasem w Piśmie Świętym wielokrotnie odnajdujemy...

Za jakie grzechy jestem wolny?
Danuta Piekarz0
Okładka ksiązki - Za jakie grzechy jestem wolny?

Teksty zawarte w niniejszym tomiku to ciekawe i często zaskakujące refleksje nad naszymi postawami w życiu codziennym - nad naszą relacją do Boga i do...