Recenzja książki: Zielony trabant. Audiobook

Recenzuje: mrowka

„Zielony trabant”, druga powieść duetu Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska, to książka do połknięcia w jeden wieczór. Lektura, która czyta się sama, przyjemna, lekka i bardzo ciekawa. Chociaż moim zdaniem to bardziej kobieca obyczajówka niż kryminał: a jeśli ten ostatni, to z mocno zachwianymi proporcjami – do strony dziewięćdziesiątej pojawia się zaledwie zarys przyszłej sprawy dla śledczych. Mało tego: nawet kiedy dzieje się w „Zielonym trabancie” coś sensacyjnego – to i tak przegrywa z podstawowym motywem fabuły. Autorki spychają na dalszy plan przestępstwa a nawet zbrodnie: z jednej strony to całkiem nieźle, bo można tę książkę czytać spokojnie – żadne okrutne sceny nie zakłócą odbioru. Z drugiej – jeśli to ma być powieść kryminalna, to wielbiciele gatunku będą mocno zaskoczeni.

 

Dwie siostry – Lilka i Ewelina – dziedziczą hotel, a właściwie podupadły hotelik, z którym właściwie nie wiadomo co zrobić. Lilka che się oderwać od przyziemnych problemów – niedawno odkryła, że jej mąż ją zdradza. Pocieszenia nie znajdzie u despotycznej i rozkapryszonej matki – aktorki. Na szczęście jest przy niej przyjaciółka, Jagoda, która z radością zaangażuje się w nawet najbardziej szalone projekty. Lilka i Jagoda z entuzjazmem przystąpią do odnawiania hotelu – nie wiedzą jednak, z jak wielką ilością spraw przyjdzie im się zmierzyć. Tymczasem trzydziesztoletni Kamil wszystkie pieniądze inwestuje w modele samochodzików wyścigowych. Znajomość z Zebrą, przedstawicielem przestępczego półświatka, nie może mu wyjść na dobre. Gacek i Szczepańska prowadzą dwie równoległe opowieści, które w pewnym punkcie niespodziewanie się spotykają. Pierwszej, hotelowej i obyczajowej, poświęcają mnóstwo uwagi. Druga, kryminalno-gangsterska traktowana jest natomiast po macoszemu. Nie pozostawia się tu czytelnikom pola do wyobraźni: odbiorca staje się świadkiem wydarzeń i wie więcej, niż bohaterowie książki. Wydaje się momentami, że jest biernym obserwatorem kryminału, który rozgrywa się dla powieściowych postaci. Gacek i Szczepańska budują trzy piętra swojej historii: pierwsze to gangsterskie porachunki, oglądane przez bohaterów (znajdujących się na piętrze drugim – tę grę śledzą odbiorcy piętra trzeciego, czyli właściwi czytelnicy.

 

Gdybym więc chciała tradycyjnego kryminału, rozczarowałby mnie „Zielony trabant”. Jako gatunkowa hybryda jednak – cieszy i przyciąga uwagę. Jako czytadło jest ta książka po prostu znakomita. Gacek i Szczepańska sprawdziłyby się przy pisaniu scenariuszy do seriali obyczajowych – tym razem to komplement. Obie autorki potrafią obserwować rzeczywistość i nieźle budować powieściowe sytuacje – pobrzmiewają tu gdzieś w tle echa drugiej części „Wielkiego Diamentu” Chmielewskiej, ale i tak przy kreowaniu swojego świata duet Gacek-Szczepańska daje się poznać od dobrej strony. Próbują autorki podpierać się humorem czy optymizmem – a może raczej – źródła czytelniczego zainteresowania upatrują w prezentowaniu bohaterek, którym wszystko, przynajmniej w odautorskich deklaracjach, idzie nie tak. Nie zawsze jest to śmieszne, a tego typu rozwiązania są przecież we współczesnych powieściach obyczajowo-kryminalnych doskonale znane: zapewnia jednak taka strategia nastrój lekkości i podsyca ciekawość odbiorców.

 

Moim zdaniem Szczepańska i Gacek bardziej stawiają na miłość, na damsko-męskie relacje, na flirt i płynące z tego wszystkiego niewytłumaczalne poczucie szczęścia, niż na komizm. I dobrze, bo są w tym świetne. Z historii, z której miał się zrodzić kryminał, powstało niezłe czytadło, do którego chce się wracać. A chociaż momentami wydaje się, że proporcje powieści wymknęły się autorkom spod kontroli, czyta się tę książkę z przyjemnością. Przytyk w stronę korektorki: w tytułach czasopism wszystkie człony (poza spójnikami i przyimkami) zapisuje się wielkimi literami.

 

Izabela Mikrut

Kup książkę Zielony trabant. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zielony trabant. Audiobook
Książka
Zielony trabant. Audiobook
Gacek Katarzyna, Szczepańska Agnieszka
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy