Recenzja książki: Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii śladami starożytności

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Miejscem rozgrywania się wydarzeń umiejscowionych w czasach Starego i Nowego Testamentu jest Ziemia Święta. Stanowiąc cel licznych pielgrzymek, nie tylko zachwyca tajemniczością odwiedzanych miejsc oraz niezwykłością złożonej historii, ale przede wszystkim stanowi dobry sposób na wewnętrzne doświadczenie łączności z Jezusem Chrystusem, który swoją obecnością na tej ziemi uświęcił ją i pobłogosławił. Rozciągając się na terenach Bliskiego Wschodu, Ziemia Święta jest znakiem wybrania narodu izraelskiego przez samego Boga. Książka Ziemia Święta to doskonale opracowany Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii. A ponieważ w przypadku Ziemi Świętej nie da się oddzielić teraźniejszości od przeszłości, całkowicie zrozumiałym jest ujęcie w tytule słów śladami starożytności. Udajmy się więc do miejsc, które warto zobaczyć.


Fabio Bourbon i Enrico Lavagno, specjaliści w dziedzinie cywilizacji starożytnych, archeologii, historii, sztuki oraz historii sztuki, podeszli do opracowania z pełną znajomością tematu. Publikacja została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, a wszelkie informacje przekazano w sposób interesujący i całkowicie zrozumiały. Początek lektury stanowi rys historyczny, obejmujący czas od epoki kamiennej (1,4 miliona lat temu), poprzez okres perski, hellenistyczny, rzymski, bizantyjski, wczesny arabski, krzyżowców, mameluków i ottomański, aż po czasy współczesne. Treść zasadniczą stanowią szczegółowe opisy miejsc, gdzie bez wątpienia da się odczuć Bożą łaskę.


Sięgający po lekturę czytelnik będzie miał okazję poznać urok pięćdziesięciu pięciu zabytków. Znajdą się wśród nich nie tylko te najbardziej popularne (Jerozolima, Jerycho, Betlejem, Nazaret, Tyberiada, Cezarea, Qumran czy wykuta w skale Petra), ale również takie, których nazwa niewiele mówi (Dor, Bet Szean, Qacrin, Nimrod, En Gedi, Mamszit, En Awdat, a także Irak Al-Amir, Sziwta czy Ramla). Opisy wybranych miejsc są szczegółowe: obok informacji geograficznych znalazły się poparte odkryciami archeologicznymi dane historyczne, najważniejsze obiekty, topografie terenu, mapki z koniecznymi oznaczeniami oraz mnóstwo obrazujących poszczególne zabytki kolorowych fotografii (wykaz autorów zdjęć zamieszczono na końcu publikacji). Pomocą służy również Słowniczek, Indeks oraz Bibliografia (niestety, tylko obcojęzyczna). Laminowana okładka oraz format większy od przeciętnego sprawiają, że przewodnik doskonale nadaje się do korzystania z niego podczas chrześcijańskiego pielgrzymowania w miejsca, po których kroczył Jezus Chrystus.


Książka Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii śladami starożytności przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy wybierają się w podróż, by na własne oczy ujrzeć wszystko to, co miało pośredni i bezpośredni wpływ na dokonane dzieła zbawcze. Z publikacją Jedności cel osiągną.

Kup książkę Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii śladami starożytności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ziemia Święta. Przewodnik po Izraelu, Synaju i Jordanii śladami starożytności
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy