Z³ota dama

Ocena: 4.25 (4 g³osów)
"Dama w Z³ocie" czyli portret Adeli Bloch-Bauer namalowany przez najbardziej znanego austriackiego malarza Gustava Klimata ma ciekaw± historiê. To w³a¶nie on znany jest jako najdro¿ej dotychczas sprzedany obraz na ¶wiecie. W³a¶nie o tym dziele sztuki, o modelce, malarzu i ich czasach chce uzupe³niæ wiedzê czytelnik bior±cy do r±k ksi±¿kê "Z³ota dama" napisan± przez Anne-Marie O'Connor. Niestety nie jest to dane, poniewa¿ z oko³o czterystu stron, zaledwie 100 jest po¶wiêconych temu tematowi. Kolejnych 200 opowiada o wojennych losach ¿ydowskich wiedeñskich rodzin, w tym o spadkobiercach mê¿a Adeli. Ostatnie 100 stron to opis prawniczej walki o odzyskanie piêciu obrazów od austriackiego rz±du przez owych spadkobierców. Autorka odbiega od g³ównego tematu tak czêsto, wplataj±c historie osób zupe³nie nie zwi±zanych ani z obrazem, ani z autorem, ani z modelk±, a nawet ze spadkobiercami, ¿e nat³ok informacji sprawia wra¿enie, i¿ opisano po prostu wszystko, do czego dotar³a pisarka, bez jakiegokolwiek filtru nadaj±cego sens opowiadanej historii. Moim zdaniem ksi±¿ka powinna mieæ tytu³ "Historia wy¿szej klasy wiedeñskich ¯ydów w pierwszej po³owie XX wieku", gdy¿ jest tak pro judaistyczna, ¿e nawet krótki rozdzia³ dotycz±cy Marka Twaina nie mówi o jego pisarskiej twórczo¶ci, a jedynie o nastawieniu pisarza do spo³eczno¶ci ¿ydowskiej. To ksi±¿ka nacechowana ideologicznie, ale ta ideologia to niestety nie sztuka. Tym bardziej odwo³ywanie siê do Holokaustu w celu odzyskania dzie³ nie jest s³uszny bior±c pod uwagê to, co z obrazami zrobi³a grupa spadobierców mieszkaj±cych obecnie w Stanach Zjednoczonych. Ich motywem nie by³ rodzinny sentyment ani sztuka. A przecie¿ sama Adela (której ma³¿eñstwo by³o bezdzietne), umieraj±c w wieku 31 lat, napisa³a w swoim testamencie: "Poprosi³am mojego mê¿a, by po jego ¶mierci moje dwa portrety i cztery pejza¿e namalowane przez Gustava Klimta trafi³y do Galerii Austriackiej w Wiedniu". Rodzi siê pytanie, co jest istotniejsze: prawne pó¼niejsze zapisy czy dziedzictwo kulturowe danego kraju. Ogromn± wad± ksi±¿ki jest brak pomys³u na narracjê. Czasami jest to reporterski zapis, momentami fabularyzowana faktografia, któr± zaburzaj± jednak subiektywne opinie autorki. Oj, jak ¼le czyta siê pani± O'Connor! Nie polecam.

Informacje dodatkowe o Z³ota dama:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-06-15
Kategoria:
Doda³/a opiniê: violabu

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Z³ota dama

Kup ksi±¿kê Z³ota dama

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca