Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zmyślona

Katarzyna Michalak

Ocena ( 30 osób )
5.2
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-08-11
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7359-855-3
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tala_1986

Miłość cierpliwa jest, [...] nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości,... [...]*

 

"Zmyślona" to malutka leśniczówka, ukryta wśród borów kilkadziesiąt kilometrów od Poczekajki. To tutaj ukrywa się główny bohater trzeciego już tomu serii opowieści Katarzyny Michalak. Jest to młody leśniczy – Patryk; przyrodni brat Hanki i - jak się okazuje - bardzo dobry przyjaciel Łukasza z czasów sierocińca.

 

W jego ciche i uporządkowane życie w głuszy wkracza, jak małe tornado, dwójka adoptowanych dzieci jego siostry wraz ze swoją opiekunką. Adaś i Lusia od razu podbijają serce naszego bohatera, który, chcąc – nie chcąc, zgadza się nimi zaopiekować do czasu wydobrzenia Hanki. Również ich opiekunka, Dominika, po pewnym czasie zdobywa serce Patryka. Jednak pomiędzy kochankami staja murem niechlubna przeszłość dziewczyny.

 

W książce spotkamy również naszych ulubionych bohaterów z „Poczekajki” i „Zachcianka”, którzy będą występowali jako postaci drugoplanowe, a ich historie będą tłem i wątkiem splatającym akcję książki w spójną całość. To właśnie z powodu tragicznych wypadków, które rozegrają się w życiu Patrycji i Łukasza pod opiekę Patryka trafi również ich córeczka, Anielka.

 

Parafrazując opis na tylnej okładce książki: czytelnik nie jest w ogóle przygotowany na to, co przyjdzie mu przeczytać. To już nie jest tak wesoła i beztroska opowieść, jak jej poprzedniczki. Dużo więcej jest w niej bólu, zazdrości, zawiści oraz gniewu. Jedynym, co równoważy negatywne uczucia, jest czysta dziecięca miłość, która nie zwraca uwagi na uczynki dorosłych i nie jest niczym splamiona. To właśnie dziecięcy bohaterowie tej książki i ich prześmieszne teksty wnoszą do książki promyk humoru. „[…] Wiesz co, wujku? Ty porozwiązuj trochę tych krzyżówek, bo Ci mózg zanika. […]”[1]

 

Autorka bardzo realistycznie opisuje uczucia, które targają bohaterami książki. Kolejne sceny opisane są z chwilami wręcz przerażającą perfekcją. Zresztą sami bohaterowie w swoich cierpieniach bądź radościach są bardzo realistyczni.

 

Jeżeli chodzi o akcję „Zmyślonej”, to jest tu dużo więcej jej zwrotów niż w poprzednich częściach. Nie znajdziemy tu także żadnych wątków fantastycznych. Tym razem autorka położyła nacisk na realizm historii, a nie na jej ubarwianie. Są tu momenty, w których nie sposób się nie roześmiać, czy też zapłakać nad nieszczęściem bohaterów.

 

Książka napisana jest tak sprawnie, jak jej poprzedniczki. Język jest prosty i niewymuszony, możemy również spotkać zwroty z bardzo potocznej mowy. Dzięki temu powieść czyta się z zapartym tchem i nie ma się świadomości umykających stron. Dopiero po zakończeniu odczuwa się niedosyt i chęć przeżycia kolejnych przygód wraz z bohaterami powieści.

 

 

[1] Katarzyna Michalak, „Zmyślona”, wyd. Albatros A. Kuryłowicz, 2010, str. 101

*1 Kor 13,1-13

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Ostatnia część serii poczekajkowej już za mną. Jest to najsmutniejsza część z tej serii, ale też wydaje się być najprawdziwsza. W poprzednich dwóch tomach mieliśmy do czynienia głównie z dość wesołymi historiami młodej pani weterynarz, natomiast tu mamy tragiczne wydarzenia dojrzałej kobiety i jej rodziny. Pojawia się prawdziwe życie, na domiar tego w najczystszej i momentami najbrutalniejszej postaci. Ale nie brak też humoru, chociażby za sprawą sytuacji z udziałem dzieci.

Powieść o bezgranicznej miłości. Książka wzruszająca, chwytająca za serce, nieprzewidywalna, pełna emocji i uczuć.
ROptymista + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Proza Katarzyny Michalak jest bardzo kontrowersyjna. Jedni ja ubóstwiają inni zaś najchętniej spaliliby wszystko, co napisała. Jeżeli chodzi o mnie, to "Słoneczna trylogia" raziła w oczy swoją stereotypowością, idiotycznymi błędami popełniającymi przez panią weterynarz i zachowaniem Patrycji. Plusy są takie, że całkiem miła była narracja, a fabuła została poprowadzona porządnie. Cóż, chcecie - czytajcie, nie chcecie - nie czytajcie. Na mnie trylogia nie zrobiła wrażenia.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/09/soneczna-trylogia.html
Maryszka + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
No cóż, Kasia jak zwykle nie zawiodła. Co prawda, sama historia już mniej zachwyca, ale za to postacie dzieci i sytuacji z nimi związanych - wszystko rekompensują.
Poruszane w niej wątki bywają mroczne i tajemnicze, dlatego też nie wepchnęłabym tej książki na półkę jedynie romansów.
Wywołuje ona ciarki, uderzenia gorąca i przekleństw wypowiadanych w powietrze. Bez melisy będzie trudno :).
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Ostatnia część perypetii pani weterynarz. Chociaż dużą rol odgrywa tu Patryk - przyrodni brat Hanki i bardzo dobry przyjaciel Łukasza z czasów sierocińca. Pod jego opieką (oraz Dominiki) dzieci pozostałych bohaterów będą nas bawić, ale też zmuszać do przemyśleń. Zapytacie - któż oddaje dzieci innym? dlaczego? co się dzieje? Niestety nie zdradzę zakończenia.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Wzruszająca i zabawna, ironizująca, ale bardzo awanturnicza powieść.
Brak opisów postaci, Autorka skupia się na wydarzeniach. Połapałam się, że tasuje czasem wkomponowując zdarzenia, nowego bohatera w niespodziewanym momencie czyli tam gdzie już mogłabym przewidzieć fabułę i na pewno znudziłabym się tym.
Ojejku... Alkoholików od zatrzęsienia... Hanka- pijak, Patryk- były pijak, ich rodzice i Dominiki- pijaki, brat Gabriela- pijak, mama jego pod koniec życia- pijak... Niektórzy z nich doprowadzili do własnej śmierci przez pijaństwo ( 3- ech przynajmniej naliczyłam).
Książka ma być miłym spędzeniem czasu. Od początku miało być familijnie, ale ugrzęzłam w momencie próby pobicia ciężarnej... Nie poddałam się i pogodziłam się, że awantur będzie więcej. Zrzucanie ze schodów, drapanie po twarzy, targanie za włosy, nawet strzelanina. Kłótnie, spory i zwady. Połowa książki jest utrzymana tylko jedną intrygą- kto jest winien śmierci dziecka- sprowokował fotografiami rozpad dwóch małżeństw- wiedziałam od początku :sprawy". Będzie pogrzeb, katatonia, sąd, szpital i interwencja policji...
Książka jest pełna napięcia. Dzieci- gdzie w tym całym galimatiasie, wulgarnych awantur, nie rzadko, pełnych agresji słownej i fizycznej są dzieci?!
Autorka starała się uwypuklić to, że jesteśmy odpowiedzialni za cuda które otrzymujemy w darze- dzieci. Pokazuje jak piękna jest miłość do nich jednak "dorośli" w tej powieści zachowują się histerycznie i skrajnie. Nie znam i nie znałam takich ludzi więc tytuł książki jest adekwatny do treści- "ZMYŚLONA".
Cała historia zatacza koło. Zakończenie nie zmienia za wiele w życiu bohaterów w tym sensie, że gdybyśmy ulegli amnezji- jak jedna z bohaterek tej książki- żylibyśmy jak przedtem. Wszyscy zapominają o wzajemnych urazach, wybaczają i ich relacje "resetują się" do stanu sprzed rozpoczęcia całego wątku awanturniczego. Oprócz pojawienia się 1 narodzin i 1 grobu. Myślę że to jak najbardziej celowy zabieg Autorki- można pisać w nieskończoność niczym brazylijski serial historię w odcinkach w tym samym stylu, przy użyciu tych samych postaci i "scenerii".
Na dodatek książka jest powiązana z "Poczekajką"- a ja nic nie wiem o wczesnych książkach napisanych przez Autorkę... Ale czuć, że to początki pisania. Są fragmenty zdań, przez które powstały kolejne książki Michalak.
W cale nie łatwo się czyta do pewnego momentu, kiedy wejdzie się w rytm, styl Autorki. Trzeba się skupić, bo jest to wspomniane przeze mnie "tasowanie" bez konkretnego opisu wyglądu bohaterów- troszkę to utrudnia wyobrażanie sobie ich.
Jak zawsze zrażają mnie wulgaryzmy.
Spodoba się fanom Michalak, szukającym potocznej mowy w piśmie, nie zrażonym wulgaryzmami, chcącym doświadczyć dramatu podanego z ironią, powieści pełnej napięć- AWANTURNICZEJ z intrygą w tle ( jedną od połowy książki).
Zapomniałabym! Książka zawiera ( jest to dla mnie naturalne przy twórczości Michalak) element parapsychologii/ metafizyki- pobyt w zaświatach.
P.S.: Korektor przegapił na str. 86 podwójne wyrażenie w zdaniu bezzasadne ( "polskiej sceny")- znaczy, że... przeoczył:-).
kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2015 :),Mam,
Trzeci tom historii bohaterów znanych czytelnikom z Poczekajki i Zachcianka: Patrycji, Łukasza, Hanki i Gabriela. Losy tej czwórki splotą się w pewnym momencie z losami młodego mężczyzny Patryka, za sprawą uroczych dzieci: Lusi, Adasia i Anielki, a także ich opiekunki - Dominiki.

Trójka kilkuletnich urwisów wkroczy w uporządkowane życie Patryka z siłą huraganu. Z dnia na dzień, zupełnie nieprzygotowany do tej roli mężczyzna, będzie musiał sprostać opiece nad nimi. Okaże się to naprawdę trudnym wyzwaniem, gdyż dzieci, jak to dzieci, mają tysiąc pomysłów na minutę. Wyczyny z piekła rodem, nie raz i nie dwa przyprawią Patryka o palpitację serca i wybuchy serdecznego śmiechu.
Zmyślona jest piękną opowieścią o prawdziwej Miłości, takiej, która przeciwstawia się złu, przezwyciężając wszystkie przeszkody. Ta Miłość, tak jak cała historia o Patrycji i jej najbliższych, miała swój początek w domku koloru słońca. Tam trwa. I właśnie tam się kończy...
andzia13 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
W Zmyślonej poznajemy dalsze losy bohaterów Poczekajki i Zechcianka. Wydawać by się mogło, że po tylu strasznych wydarzeniach w ich życiu w końcu pojawi się spokój. Tak, nadzieja umiera ostania..

Cudowne życie w Zmyślonej, cisza i spokój. Do czasu. Patryk właśnie zdecydował się na mały urlop od letników, których przyjmował co roku w swojej posiadłości. Jednak nie jest to taka prosta sprawa bo nagle pojawia się dwójka dzieciaków, i to nie byle jakich. Okazuje się, że to dzieci jego przyrodniej siostry Hanki, która wylądowała na odwyku a o pozostaniu dzieci z ojcem nie było mowy. Lusia i Adaś pewnie byliby o wiele większym kłopotem gdyby nie opiekunka, która przyjechała z nimi, piękna Dominika. Od początku wpadła Patrykowi w oko. Potem do "czarciej dwójki" dołącza także mała Anielka, córka Łukasza. Po ciężkiej tragedii jaka dotknęła ich rodzinę nie pozwala im się pozbierać. I kiedy tak "wujek Patryk" pomaga jak może swoim znajomym i zaczyna się już przyzwyczajać do roześmianej gromadki na horyzoncie pojawiają się kłopoty.. i to w postaci samego hrabiego Gabriela. Czy Patryk podoła powierzonym mu obowiązkom? Czy ocali tych, których kocha?


Książka bardzo mi się spodobała gdyż styl autorki jest świetny. Uwielbiam jej warsztat, gdyż wszystkie pozycje Kasi Michalak są bardzo przyjemne i wciągające. Także Zamyślona nie jest wyjątkiem. Czyta się ekspresowo a kiedy już zaczniemy nie można przestać. Podobały mi się relacje między bohaterami, to z jaką uprzejmością się do siebie zwracają i jak sobie pomagają. Oczywiście nic nie przebije prześmiesznego rodzeństwa; Adasia i Lusi. W książce mimo strasznej tragedii jest też dużo humoru. Do tego wszystkiego piękna okładka, która już sama w sobie niesamowicie zachęca do czytania i książkowy kac gotowy.

Życie jak z bajki, oczywiście nie bez problemów ale jednak. Kto nie chciałby zaszyć się w Zmyślonej? Osobiście nie wychodziłabym w ogóle, ale niestety książka tak mnie pochłonęła, że nawet nie zauważyłam kiedy byłam na ostatniej stronie. Dzisiaj mamy taki piękny słoneczny dzień i do tego niedziela. I tę książkę polecam właśnie na takie dni by spotęgować szczęście jakie w nas jest. Idealna lektura. Polecam gorąco! :)

*Recenzja pochodzi z mojego bloga: Hope In Books
agness plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Trzecie spotkanie z Patrycją i jej bliskimi. Pojawią się nowi bohaterowie, dorośli i dzieci. Autorka jak zawsze zachwyciła swoją wyobraźnią. Losy Patrycji i Łukasza oraz Hanki i Gabriela nie układają się pomyślnie. Życie ich nie oszczędza. Dlatego też ich dziećmi musi zająć się ktoś inny, aby uchronić je od cierpienia. Pada na Patryka, przyjaciela Łukasza a brata Hanki. W Zachcianku zjawia się także Nika (Dominika) - opiekunka dzieci Hanki. Nie będzie łatwo, oj nie. Dzieci będą dla Patryka źródłem trosk jak i wielu radości. Przed nim stoi ciężkie zadanie, rozwikłać tajemnice bliskich mu małżeństw i doprowadzić do tego, aby życie znów toczyło się właściwym rytmem.
"Zachcianek" pełen jest emocji, wzruszeń i niespodziewanych zwrotów akcji. Wydarzenia sprawiły, że pojawiły się w moich oczach łzy wzruszenia. Nie brakuje tu tragicznych wydarzeń, ale całość okraszona jest lekkim humorem, a to za sprawą tak dobrze skonstruowanych postaci dzieci - przecudowne, mnóstwo radości, wlewają one mnóstwo optymizmu do książki. Autorka skłania czytelnika do refleksji na życiem. To świetny rozczulacz. Aż chce się zamknąć oczy i pozostać w tym Zachciankowym świecie
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Po Poczekajce i Zachcianku przyszedł czas na kolejną część cyklu Zmyślona. Skoro Zachcianek zaskoczył mnie pozytywnie pomijając humor, kilkoma bardzo ciekawymi wątkami, które sugerowałyby świetną kontynuację w Zmyślonej. Tak ta druga powaliła mnie całkowicie na łopatki.

Wszyscy bohaterzy, którzy pojawią się na kartach tej historii przeżyli koszmar mniejszy lub większy.
Adaś i Lusia ,,stracili" matkę - Hankę, która poprzez obłęd popadła w alkoholizm. Gabriel za wszelką cenę chce odzyskać dzieci i zrobić na złość swej żonie.
Anielka - córka Łukasza i Patrycji, pozostała sama po tym jak jej rodzice stracili w pewnym wypadku malutkiego synka Bartusia.
Kłótnia Patrycji i Łukasza doprowadza do tragedii brzemiennej w skutkach.
Leśniczówka w Zmyślonej do tej pory zamieszkała jedynie przez Patryka i Pepsi-psa, ożywa gwarem małych dzieci i ich młodej opiekunki Dominiki, którzy uciekają przed Gabrielem. Dominika również skrywa pewną tajemnicę, zastraszana prze Gabriela, boi się również o własne życie.

Wszystkim będzie starał się pomóc Patryk. Zaopiekuję się małą Anielką, wstrząśnie Łukaszem, który załamał się po tragedii i w żaden sposób nie stara się pomóc Patrycji, tylko czeka na najgorsze, a wbrew pozorom najbardziej cierpi ich mała córeczka nad wyraz dojrzała.

Dużo wniosą również zwierzęta z Zmyślonej, które po trosze pomogą zapomnieć małym mieszkańcom leśniczówki o cierpieniu.

Zmyślona jest całkiem inna nic dwie poprzednie części. Tu nie jest pięknie i kolorowo. Z każdej strony wydziera się smutek, żal, złość - wszelkie negatywne emocje, jakie tylko można sobie wyobrazić. Tym razem autorka zrobiła zwrot o sto osiemdziesiąt stopni. Tu nie będzie uśmiechu (no może tylko przy okazji rozmów między Adasiem i Lusią).

Lektury Zmyślonej nie dało się czytać w takim tempie jak inne tytuły autorki. Tę część celebrowałam. Każde użyte tu słowo ma swoją wartość, ma swój cel, tu nie ma zbędnych zdań. Ta książka dociera do głębi, powoduje zaszklenie się oczu, jednak daje również nadzieję oraz sugeruje walkę o życie.
Stenka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwania czytelnicze 2014,
Odpoczywam przy tego rodzaju książkach, potrzebne mi są , aby się wyciszyć i zapomnieć o swoich problemach
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Trzecia część serii "Poczejka" i moim zdaniem najlepsza. Gabriel staje się coraz bardziej czarnym charakterem. Oprócz dotychczasowych głównych bohaterów pojawia się urocza czwórka a właściwie piątka. Hanna z Gabrielem adoptują dwójkę rodzeństwa którymi opiekuje się piękna Dominika (Nika) która zakochuje się w bracie Hanki-Patryku.
Gabriel podąża za wspomnieniem ukochanej- Patrycji czym doprowadza do alkoholizmu żonę. Hanka zostaje zmuszona przez sytuację do pozostawienia swoich dzieci pod opieką Patryka. Sielanka Łukasza i Patrycji zostaje zachwiana przez zdjęcia zrobione (podczas wizyty Gabriela w poczekajce) przez detektywa. Po awanturze urządzonej mężowi przez Patrycję ten wyjeżdża. Tej samej nocy umiera ich synek-Bartuś. Każde z nich obwinia siebie na wzajem za tą śmierć.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
perfekcja, ręka godna złotego pióra, a historia Patrycji, Gabriela, hanki i Łukasza z perspektywy Patryka.... WSPANIAŁA!!! Najbardziej poruszyła mnie przyjaźń chłopaków, Patryka i Łukasza... i cudowne dzieciaki Adaś, Luśka, Anielka... no i Bartuś, choć przez chwilę, no i Haneczka... na zawsze:)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marta79 Linia koment
Przeczytane:2014-10-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,posiadam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Daisy Linia koment
Przeczytane:2015-08-17, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Idalia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
Vodice Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
AsiaSzach Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Yoshka Linia koment
Przeczytane:2014-08-29, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
kasiulek Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
DorotaBZ Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Modii Linia koment
Przeczytane:2013-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2013-11-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Elina44 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
basia02033 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
lumpsum Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Rudzia81 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mirabell3012 Linia koment
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Zmyślona Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Zmyślona Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Zmyślona Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Zmyślona Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Zmyślona Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów