Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Znak ostrzegawczy

Iwona Bińczycka-Kołacz

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-02-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7942-069-8
Liczba stron: 314
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Męka

 

„Znak ostrzegawczy” Iwona Bińczycka-Kołacz

wyd. Novae Res

rok: 2014

str. 314

Ocena: 3,5/6

 

Są książki, na które czeka się z utęsknieniem i które w zupełności spełniają oczekiwania czytelnika. Są powieści, po które będąc w pełni władz umysłowych na pewno byśmy nie sięgnęli. Zdarza się również, że lektury, po które sięgamy zupełnie nas zaskakują, niestety - nie zawsze pozytywnie. Wyczekiwane pozycje okazują się klapami roku, a te, po których spodziewamy się najgorszego mile nas rozczarowują. Jaki jest Znak ostrzegawczy? Dowiecie się ode mnie, czy chcecie przekonać się sami?

 

Opis jednej z nowości wydawnictwa Novae Res bardzo mnie zaintrygował. Czułam, że lektura pozwoli mi na przeżycie czegoś nowego, byłam wręcz pewna, że pozytywnego. Nie czekałam więc zbyt długo i wkrótce po jej otrzymaniu zaczęłam czytać. Trzy dni - taki był plan maksimum na zakończenie książki Iwony Bińczyckiej-Kołacz. Z tych kilkudziesięciu godzin jakie sobie założyłam wyszło ... dużo więcej. Znak ostrzegawczy czytałam małymi kroczkami przez trzy tygodnie. Początkowo nie wiedziałam co jest nie tak. Po zapoznaniu się z kilkoma kolejnymi stronami odkładałam powieść na półkę, albo po prostu zasypiałam. A przecież temat był ciekawy. Dwie kobiety. Przyjaciółki. Od lat się wspierające i pomagające sobie nawzajem. Obie mają swoje tajemnice i nie chcą, by ta druga je poznała. Obie pragną dla siebie zupełnie innego życia niż to, które prowadzą. No i w końcu przychodzi dzień, gdy wiedzą, że muszą coś zmienić.

 

Zarys fabuły - moim zdaniem bardzo dobry. Wiele sobie po tej książce obiecywałam. Niestety, dostałam nieciekawie skonstruowaną akcję, mało wiarygodny tok zdarzeń i nieprawdopodobne wręcz rozwiązania niektórych wątków. Bohaterki wychodzą na naiwne i tandetnie wręcz przewidywalne. W ich życiach dochodzi do licznych zawirowań, czasem nawet tragedii. Na ich obliczu należałoby spodziewać się dwóch reakcji - albo totalnej apatii, albo stawienia czoła przeciwnościom losu. Jednak ani Kamila ani Agata nie postępują zgodnie z moimi przewidywaniami. W zamian za to, niczym znamienite aktorki, wcielają się w rolę z płytkich seriali. Ucieczka. Poszukiwanie samej siebie. Kupowanie domu. Nie kojarzy się Wam to z czymś? Mnie aż za bardzo i szczerze, nie chciałam czytać kolejnej tego typu książki. I naprawdę się takowej nie spodziewałam. Autorka wybrała jednak taką, a nie inną drogę, co sprawiło, że Znak ostrzegawczy nie stanie się moją ulubioną powieścią. Nie będzie nawet lubianą. Niestety.

 

To jednak nie oznacza, że nie powinniście sięgnąć po tę powieść. To, że ja nie lubię tego typu historii nie oznacza, że inni nie powinni ich czytywać. Wiem, że wielu osobom takie schematy odpowiadają. I właśnie tym czytelnikom polecam Znak ostrzegawczy.

 

Sil

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-06, Na półkach: Przeczytałem,

W poszukiwaniu szczęścia


„Istnieje tylko jedna osoba, która kiedykolwiek może uczynić Cię szczęśliwym i tą osobą jesteś Ty.” – twierdzi David Burns, potwierdzając tylko słowa psychologów czy filozofów. Jeśli jednak to jest takie proste, to dlaczego wciąż nie możemy tym szczęściem się cieszyć?


To pytanie powinna zadać sobie Kamila, jedna z dwóch bohaterek wciągającej powieści obyczajowej, autorstwa Iwony Bińczyk-Kołacz. Opublikowana nakładem wydawnictwa Novae Res książka „Znak ostrzegawczy”, to spojrzenie na codzienne życie, na jego blaski i cienie oraz próba identyfikacji błędów, jakie często popełniamy. Powieść zachwyci szczególnie tych czytelników, którzy oczekują pewnej analizy psychologicznej bohaterów, którzy lubią przedzierać się przez kolejne warstwy historii, by odkryć jej drugie dno.


Autorka przedstawia nam dwie bohaterki, a zarazem przyjaciółki: Kamilę i Agatę. O pierwszej z nich można powiedzieć, że ma wszystko, czego kobieta może pragnąć. Mąż rozwijający własną firmę, uroczy domek na obrzeżach Krakowa, interesująca praca, w której może obcować zarówno z dziełami sztuki, jak i z ludźmi, a do tego wspaniały siedmioletni syn, dla którego jest prawdziwym wzorem. Dlaczego zatem nie jest szczęśliwa? Czemu wciąż jest przekonana, że w życiu chodzi o coś więcej?


Głównym problemem Kamili jest tak naprawdę mąż, a właściwie „telemężulek” – jak o nim mówi. Jarek spędza całe dnie w pracy, zaś w rzadkich chwilach odpoczynku wybiera nie kontakt z rodziną, a z pilotem od telewizora. Wychowany przez oschłą i despotyczną hipochondryczkę, nie potrafi dać Kamili ciepła, którego ta desperacko potrzebuje. Tymczasem kobieta oprócz Jarka i Janka nie ma nikogo. Odrzucona przez rodziców, od lat nie utrzymuje kontaktów ani z matką, ani z młodszą siostrą Martyną. Dlatego też wielkim zaskoczeniem jest dla niej wizyta szwagra, Roberta, który ma do Kamili niecodzienną prośbę. Otóż Marta jest chora na kłębuszkowe zapalenie nerek, które odmawiają jej już posłuszeństwa. Konieczna jest jak najszybsza transplantacja narządu, najlepiej pobranego od młodej i zdrowej osoby, takiej właśnie jak Kamila. Przy okazji przeszczepu wychodzi na jaw pilnie strzeżona tajemnica rodzinna…


Sekret, pieczołowicie strzeżony przez matkę Kamili, nie jest jedyną  tajemnicą w życiu pięknej pani przewodnik. W jej sercu wciąż tli się bowiem uczucie do poprzedniego partnera, Gerarda, który był miłością jej życia. Tylko z powodu jego strachu przed zobowiązaniem, niechęci do szybkiego małżeństwa, nie są razem, choć Kamila pocieszyła się zdumiewająco szybko. Teraz, może tego tylko żałować, wspominając mężczyznę, którego już nigdy nie spotka. Czy jednak na pewno?


Choć historia Kamili wysuwa się na pierwszy plan, to tak naprawdę o wiele bardziej poruszająca jest historia Agaty, dziennikarki, która znalazła swoją drugą połówkę w osobie Szymona. Pomimo upływu lat para jest w sobie niezmiennie zakochana, a do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka. Starają się o niego bezskutecznie już trzy lata, a kiedy wreszcie się udaje, kapryśny los daje o sobie znać…


Jak zakończa się te dwie opowieści o kobietach tak różnych, a jednak tak naprawdę pragnących tego samego – kochać i być kochane? Jakie sekrety kryje przeszłość Kamili? Czy Agata poradzi sobie z przeciwnościami losu i czy jej związek z Szymonem przetrwa burze, która rozszalała się nad ich głowami? Na te wszystkie pytania odpowiada Iwona Bińczycka-Kołacz w powieści „Znak ostrzegawczy”. Jej lektura jest jak spojrzenie w lustro, pozwala dostrzec popełniane błędy, nakłania do wyciągania wniosków i naprawiania wyrządzonych krzywd.


Mimo iż zdecydowanie za dużo jest w tej historii egzaltacji, zawiłych wynurzeń i górnolotnych stwierdzeń, to nie bez przyczyny książka została nagrodzona w konkursie na Literacki Debiut Roku. Na uznanie zasługuje nie tylko sama opowieść, ale i niespodziewane zakończenie, może zbyt mało wyeksponowane na tle zawiłej historii Kamili, ale jednak dające do myślenia i wytrącające nas z równowagi. To łamanie schematów i interesująca kreacja bohaterów sprawia, że na kolejne powieści autorki – wierzę, że takie powstaną – warto jest poczekać.


 


 

ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książęk w 2015r.,
Książka, która średnio mi się podobała. Początek był dość nudny, ale potem było już coraz lepiej, a zakończenie, trzeba przyznać naprawdę zaskoczyło i tytuł jest bardzo trafny.
Losy dwóch kobiet, koleżanek Kamili i Agaty. Jedna z nich ma męża, który jej nie docenia i zawsze wybiera telewizję, ale za to ma kochanego synka. Druga zaś pragnie zajść w ciążę i kiedy w końcu się udaje przeżywa bardzo bolesną próbę ( w tym momencie na prawdę łezka kręci się w oku). Jest też pewna tajemnica, którą skrywa przed Kamilą Agata i dlatego są bardziej koleżankami niż przyjaciółkami.Jeśli jesteście ciekawi jak potoczą się ich losy sięgnijcie po książkę.
Martysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dawno nie czytałam tak dobrej i wciągającej książki napisanej świetnym stylem. To książka dla nas - kobiet, którym wiatr zawsze wieje w oczy. Utrata ciąży, problemy z pracą i kilkoma kilogramami, walka z pilotem o względy męża... Autorka wyśmienicie przedstawiła smak codzienności, rozpieszczając czytelników zdumiewającym zakończeniem. Z chęcią poznałabym dalsze losy bohaterek!
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,

Męka


 


,,Znak ostrzegawczy" Iwona Bińczycka-Kołacz


wyd. Novae Res


rok: 2014


str. 314


Ocena: 3,5/6


 


Są książki, na które czeka się z utęsknieniem i które w zupełności spełniają oczekiwania czytelnika. Są powieści, po które będąc w pełni władz umysłowych na pewno byśmy nie sięgnęli. Zdarza się również, że lektury, po które sięgamy zupełnie nas zaskakują, niestety - nie zawsze pozytywnie. Wyczekiwane pozycje okazują się klapami roku, a te, po których spodziewamy się najgorszego mile nas rozczarowują. Jaki jest Znak ostrzegawczy? Dowiecie się ode mnie, czy chcecie przekonać się sami?


 


Opis jednej z nowości wydawnictwa Novae Res bardzo mnie zaintrygował. Czułam, że lektura pozwoli mi na przeżycie czegoś nowego, byłam wręcz pewna, że pozytywnego. Nie czekałam więc zbyt długo i wkrótce po jej otrzymaniu zaczęłam czytać. Trzy dni - taki był plan maksimum na zakończenie książki Iwony Bińczyckiej-Kołacz. Z tych kilkudziesięciu godzin jakie sobie założyłam wyszło ... dużo więcej. Znak ostrzegawczy czytałam małymi kroczkami przez trzy tygodnie. Początkowo nie wiedziałam co jest nie tak. Po zapoznaniu się z kilkoma kolejnymi stronami odkładałam powieść na półkę, albo po prostu zasypiałam. A przecież temat był ciekawy. Dwie kobiety. Przyjaciółki. Od lat się wspierające i pomagające sobie nawzajem. Obie mają swoje tajemnice i nie chcą, by ta druga je poznała. Obie pragną dla siebie zupełnie innego życia niż to, które prowadzą. No i w końcu przychodzi dzień, gdy wiedzą, że muszą coś zmienić.


 


Zarys fabuły - moim zdaniem bardzo dobry. Wiele sobie po tej książce obiecywałam. Niestety, dostałam nieciekawie skonstruowaną akcję, mało wiarygodny tok zdarzeń i nieprawdopodobne wręcz rozwiązania niektórych wątków. Bohaterki wychodzą na naiwne i tandetnie wręcz przewidywalne. W ich życiach dochodzi do licznych zawirowań, czasem nawet tragedii. Na ich obliczu należałoby spodziewać się dwóch reakcji - albo totalnej apatii, albo stawienia czoła przeciwnościom losu. Jednak ani Kamila ani Agata nie postępują zgodnie z moimi przewidywaniami. W zamian za to, niczym znamienite aktorki, wcielają się w rolę z płytkich seriali. Ucieczka. Poszukiwanie samej siebie. Kupowanie domu. Nie kojarzy się Wam to z czymś? Mnie aż za bardzo i szczerze, nie chciałam czytać kolejnej tego typu książki. I naprawdę się takowej nie spodziewałam. Autorka wybrała jednak taką, a nie inną drogę, co sprawiło, że Znak ostrzegawczy nie stanie się moją ulubioną powieścią. Nie będzie nawet lubianą. Niestety.


 


To jednak nie oznacza, że nie powinniście sięgnąć po tę powieść. To, że ja nie lubię tego typu historii nie oznacza, że inni nie powinni ich czytywać. Wiem, że wielu osobom takie schematy odpowiadają. I właśnie tym czytelnikom polecam Znak ostrzegawczy.


 


Sil


 

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
pinkamc Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów