Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu
Kup Teraz

Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

John Flanagan

Ocena ( 53 osób )
5.3
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2009-03-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-60010-88-4
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: DanielP
Horace, Alyss, Will, Jenny i George to sieroty mieszkające w sierocińcu zamku Redmont. Właśnie osiągnęli dojrzały wiek i zbliża się dla nich Dzień Wyboru. Wówczas podopieczni sierocińca muszą wybrać sobie kierunek, jakim chcą obrać w życiu, zawód, jaki będą wykonywać - lecz to nie do nich należy ostateczna dedcyzja, ale do mistrzów wybranych przez kandydatów zawodów. Will ma największy dylemat. Chciałby iść Szkoły Rycerskiej, ale jest zbyt wątłej budowy, w końcu więc jako jedyny zostaje bez kierunku zawodowego. Will z kolei z natury jest bardzo ciekawski i zwinny. To utwierdza jednego z mistrzów w przekonaniu, że dzieciak nadaje się na zwiadowcę i wybiera go jako swojego ucznia. Rozpoczyna się nowy etap w życiu chłopca i już wkrótce będzie on mógł wykazać się swoimi zdolnościami. Czy Will okaże się godny brązowego liścia, znaku ucznia zwiadowcy? Kim naprawdę był jego ojciec? Czym są tajemnicze kalhary?
 
Gdybyś naprawdę pomyślał, to byś nie pytał.
 
Co częste w przypadku fantasy, realia powieściowego świata mocno przypominają europejskie średniowiecze. Pierwszy tom bestsellerowego cyklu Zwiadowcy nie jest, choć to powieść uwielbiana przez młodzież, napisany językiem całkowicie przystępnym dla wszystkich nastolatków. Bywa, że John Flanagan tworzy zupełnie nową terminologię związaną z powieściowym światem i trzeba czasu, by odkryć znaczenie poszczególnych słów. Bywa też, że znaczenia trzeba domyślać się z kontekstu. 
 
Siłą powieści są natomiast z pewnością jej bohaterowie: oryginalni, wiarygodni, intrygujący i zaprezentowani w taki sposób, by każdy czytelnik mógł się utożsamić z którymś spośród nich. George był wyjątkowo inteligenty i oczytany. Horace to duży jak na swój wiek, wysportowany piętnastolatek  - z łatwością więc dostał się do Szkoły Rycerskiej. Will był sprytnym i ciekawskim chłopcem. Miał zadatki na zwiadowcę, potrafił wspinać się na budynki i na drzewa jak nikt inny i nieraz jego występki uchodziły mu płazem. Alyss była urodzoną dyplomatką. Zawsze potrafiła wyczuć, kiedy powinna milczeć, a kiedy zabrać głos. Jenny - urodzona kucharka. Jej wypieki chwalono w całym zamku i szybko stała się ulubienicą Mistrza Kuchni. 

Ruiny Gorlanu to książka idealna na dłuższy wieczór, to świetna propozycja dla nastolatków zaczytujących się fantastyką. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Cartercon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Zaczniesz czytać, to się nie oderwiesz" mówili? mówili! Posłuchało dziecko? Nie! Nie posłuchało. Powiedziało sobie, "A prolog tylko przeczytam" i co, obudziło się z mordą w książce rankiem dnia następnego. Z zakładką w połowie. A tu pięć sprawdzianów. - to chyba mówi wszystko.
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Znów udało mi się trafić na perełkę czytelniczą. Świetnie wykreowani bohaterowie, z którymi zżyłam się już po jednym tomie (ciekawski Will, nieobliczalny Halt, który jest dla mnie wzorem nauczyciela, bo przecież naprawdę dobrze uczy i to nie tylko Willa!), dość schematyczna, ale wciąż ładnie prowadzona fabuła to coś co lubię najbardziej :)
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),Wyzwanie - fantastyka 2016,
Z jednej strony ciekawa fabuła i sympatyczne postacie, a z drugiej strony nie moglam się oprzeć wrażeniu że wszystko jest zbyt proste, momentami wręcz banalne. Pewnie o wiele bardziej podobałoby mi się kilka lat temu, teraz oczekuje już czegoś więcej od czytanych przeze mnie książek... ;)
Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2015,Z biblioteki,
"Zwiadowców" gorąco polecała mi koleżanka. Sięgnęłam więc po nich, lecz książka okazała się nie być tak dobra jak się spodziewałam. Po wszystkich dopiskach na jej okładce, po porównaniu jej do mojego ulubionego "Władcy Pierścieni", miałam nadzieję na przeżycie prawdziwej przygody. Jednak od początku historia nie miała dla mnie tego czegoś, co posiadają najlepsze opowieści. Narracja była mało ciekawa, bohaterowie nieco bez wyrazu. Zwiadowca Halt (który pełnił rolę nauczyciela młodego chłopca - Willa) okazał się nie być taki niezwykły. Był raczej irytująco ponury, co nie kojarzy mi się z tajemniczością. Przez cały czas czytania czekałam na coś co mnie zaintryguje... "Zwiadowcy" nie są dla mnie i raczej nie mam ochoty na kolejne części. Mimo tego, uważam że każdy może po nich sięgnąć i ocenić książkę według swoich upodobań.
magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Świetnie się czytało. Postac Willa od pierwszych stron budzi sympatię, a kariera, która go czeka jest wiadoma, bo po tylule łatwo stwierdzić, kim Will będzie.
Podobało mi się w tej książce wszystko: postacie, fabuła, nauka Willa do zawodu. Chociaż nie, jeden malutki minusik książka ma: o tytułowych ruinach Gorlanu jest niewiele. Niemniej jednak książka jest wspaniała i gorąco ją polecam :)
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
,,Fantasty bez magii" - jak to ktoś określił. Uważam, że w tych trzech słowach można zawrzeć wszystko o pierwszej księdze Zwiadowców. Will od razu zdobył moją sympatię, a jego nauczyciel, Halt, jest moją ulubioną postacią jak na razie. Książka jest dla każdego, bo każdy odnajdzie w jej cząstkę siebie. Mimo że nic prócz wymyślonych krain czy stworów nie pojawia się w niej, dla miłośników fantastyki będzie to idealny prezent.
Annabeth plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ciekawy początek przygód młodego Willa- sieroty która nie wie kim byli jego rodzice.
KittyAilla plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w ciągu roku,
Osobiście, najpierw przeczytałam Drużynę, aby potem sięgnąć po Zwiadowców (zupełnie przypadkowo zaczęłam od spin-offu). Mimo to książkę pochłonęłam w kilka godzin jednego dnia. Uwielbiam styl tego autora i cieszę się na myśl, że przede mną jeszcze 11 tomów! Halt dodaje książce powagi, ale i humoru. Większość informacji uzyskujemy nie z długich opisów, a dzięki ciekawości Willa, co bardzo mi się podobało. Autor nie skupia się jednak tylko na nim, ale i na Horace'ie, którego historia również jest genialnie opisana - od prześladowania w Szkole Rycerskiej aż po rozprawienie się z prześladowcami dzięki Haltowi.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Od tej książki można się uzależnić! (i chociaż przeczytałam tylko jedną część, bo oczywiście w bibliotece nie doczekam się reszty) mówię to w pełnym znaczeniu tych słów.
Nie wiem czemu, ale historia Willa i Halta odrobinę przypomina mi historię Broma i Eragona :)
I szczerze mówiąc nie mogę się już doczekać kolejnych części.
Olesska19 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Zakochałam się w tej książce
samantajurczak plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Ciekawa historia Willa, który marzy o wstąpieniu do szkoły rycerskiej. Jego postura niestety powoduje, że jego marzenie nie zostaje spełnione. Halt (zwiadowca) chce aby Will został jego uczniem. Wystawia go na próbę, która ma potwierdzić predyspozycje chłopca. Will na początku nie był zadowolony ale gdy zorientował się do jakiej grupy ludzi od teraz należy to jego poglądy uległy zmianie. Wydoroślał i wiele się nauczył. Pomógł stoczyć walkę z kalkarami i uratować swojego mistrza, sir Rodneya oraz barona Aralda. Gdy znów ma szansę na wstąpienie do szkoły rycerskiej to ku zdziwieniu wszystkich rezygnuje z niej, ponieważ jest dumny z tego, iż jest zwiadowcą.
1lolka18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka, polecam każdemu miłośnikowi fantasów oraz przygód.
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,
Miałam trochę obiekcji przed przeczytaniem Zwiadowców- jak się okazało zupełnie niesłusznie. Poznajemy Willa- dziecko wychowane w przytułku dla sierot. Chłopca który jak marzy- zresztą każdy w jego wieku- o zostaniu rycerzem. Niestety jego marzenia nie spełniają się- w szkole rycerskiej nie chcą go na czeladnika. Tymczasem, jego inne talenty dostrzega pewien zwiadowca...
Momentami książka może wydawać się trochę infntylna ze zbyt pospolitymi i prostymi opisami, ale pomimo takich niedociągnięć, składa się w przyjemną do przeczytania historię.
ryznarekk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Pożyczyłam tą książkę z biblioteki wczoraj i dzisiaj już oddaję. Przeczytałam ją bardzo szybko, bo w zaledwie pięć godzin. Pewnie jest to skutkiem dużej czcionki i lekkiego stylu pisania, ale też wciągającej fabuły (miła odmiana po "Marzeniach i koszmarach" Kinga, przez które nie przebrnę, bo jednak zbiory opowiadań nie są dla mnie - chyba że mowa o Wiedźminie). "Ruiny Gorlanu" to taki wstęp do wielotomowej sagi i spełnia swoją rolę bardzo dobrze. Co mi się najbardziej podobało w książce? Cóż, moim osobistym guru jest od teraz Halt. Przez jego humorki na miejscu Willa by mnie coś trafiło, ale przecież on to robił przez wzgląd na dobro swojego podopiecznego. Hm, chciałabym mieć takiego nauczyciela i szkolić się w tym, w czym szkoli się Will :)
kacpi71935 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała,epicka książka,trzymająca krew w żyłach.Początek serii o uczniu zwiadowcy Willu i jego nauczycielu Halcie.Razem przeżywają piękne przygody.Tropią,walczą i zwyciężają posługując się tylko łukiem,przeciwko np.wielkim olbrzymom z maczugami.Jak zakończą się ich poszukiwania?Na pewno nie zabraknie strachu i emocji!
lisek1313 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 czytam regularnie w 2013 roku,
Seria która wręcz idealnie pasuje do mojej ulubionej dziedziny fantastyki czyli fantastyka osadzona w Średniowieczu.
Książka rozpoczyna się gdy nasi nastoletni bohaterowie maja przed sobą dzień wyboru - dzień w którym zostaną przydzieleni do poszczególnych czeladników na okres zyskania niezbędnych umiejętności w swoim zawodzie.
Jeden z głównych bohaterów - Will, który jest sierotą marzy o dostaniu się do szkoły rycerskiej, jednak jego postura i siła nie pozwalają mu na to mimo bardzo walecznego serca. Mimo wszystko jeden ze Zwaidowców - Elitarnej Jednostki Zwiadowców Królestwa widzi w nim potencjał na przyszłego zwiadowcę. Tak się też dzieje, podstępem sprawdza czy na pewno tak jest - chłopak przechodzi test. Nie postrzeżenie wdrapuje się do wierzy, nie zauważony przez nikogo. Od tamtej pory zgodizł się dołączyć do jednego z najlepszych Zwiadowców Królestwa - Halta. Mimo wcześniejszych uprzedzeń co do tej grupy ludzi Will po mału zaczyna rozumieć jak naprawdę dobrym trzeba być żeby do tej elitarnej jednostki się dostać. I nie potrzeba tu siły, ale coś co jest o wiele trudniejsze - sprytu!
Książka jest tak świetna, że gdy skończyłem czytać całą serię od razu chce się ją przeczytać jeszcze raz.
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pierwszy tom zapowiada ciekawą serię - mam nadzieję, że całość będzie się rozwijała jak dobry RPG.
Cookiss plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Normalnie nie czytam tego typu fantasy książek, ale muszę przyznać, że książka zaciekawiła mnie od pierwszego rozdziału do tego stopnia, że całą ją przeczytałam w jeden dzień.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Bardzo fajne seria :)
311007Ap Linia koment
Przeczytane:2016-12-07, Na półkach: Przeczytałem,
810611Zp Linia koment
Przeczytane:2017-01-05, Na półkach: Przeczytałem,2017,
saphereaude Linia koment
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka 2017",Mam,
Reev Linia koment
Przeczytane:2017-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dla młodzieży,Fantasy,Mam,
Kai Linia koment
Przeczytane:2017-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2012-09-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,do kupienia,gimnazjum,podstawówka,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
Atyrius Linia koment
Przeczytane:2016-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2016-07-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Azucena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jasiuk Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,
Nuki47 Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Pastuh Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Mam,
Faraons Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
krasu Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
baczmus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2014-12-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
aurora16 Linia koment
Przeczytane:2010-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
radex Linia koment
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Shannon Linia koment
Przeczytane:2014-06-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aniaraven Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
InesLavender Linia koment
Przeczytane:2014-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2010-04-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,przygoda,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Stella_Aga Linia koment
Przeczytane:2011-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2013-12-23, Na półkach: Przeczytałem,
Kemotomek Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
piszek1 Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantasy,
goster Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,II kwartał 2013,Mam,
zwiadowca3428 Linia koment
Przeczytane:2013-10-16, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
moor Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Chcę mieć,
break
Okładka - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu Złotowidząca. Tom 1. Ucieczka
Rae Carson
Okładka - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu Tysiąc odłamków ciebie
Claudia Grey
Okładka - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu Para idealna
Jennifer Echols
Okładka - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu Flirt roku
Jennifer Echols
Okładka - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu Świat bez ciebie
Tammara Webber
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów