Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zwierzaki świata

Martyna Wojciechowska

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-05-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7596-508-7
Liczba stron: 165
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Zwierzęta są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Istniejąc od sześciuset trzydziestu milionów lat, zamieszkują tereny wokół nas. Ich różnorodność i liczba (prawie półtora miliona współczesnych gatunków), doskonalenie metod badawczych oraz wyniki prowadzonych badań przyczyniają się do coraz bardziej szczegółowej wiedzy z dziedziny zoologii. Celem opublikowanej pod patronatem National Geographic bogato ilustrowanej książki Zwierzaki świata jest nie tylko wprowadzenie młodego czytelnika w tajemniczy świat czworonogów, ale również rozbudzenie w nim głębokiej troski o przyszłość planety, na której żyjemy.


Znana dziennikarka i niestrudzona podróżniczka Martyna Wojciechowska zwraca się bezpośrednio do dzieci. Towarzyszące jej sympatyczne zwierzaki – hipopotamowa gwiazda Jessika, Happy – szczęśliwy orangutan z leżącej w odległości dziesięć tysięcy kilometrów od Polski wyspy Borneo, dzielny słonik z Kenii Fusi, biały szczur z Indii o odstających wąsach i wdzięcznym imieniu Balgir oraz mieszkający w Wenezueli sympatyczny mrówkojad Carlito skutecznie wciągają w niesamowite przygody. A przyznać trzeba, że jest się nad czym zastanowić, bowiem młody czytelnik dzięki Zwierzakom świata ma okazję udać się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i nie sięgnąć po propozycję tak prestiżowego wydawnictwa?


Informacje dotyczące poszczególnych zwierząt są szczegółowe i przedstawione w sposób interesujący. Podana zostaje ich ogólna charakterystyka, systematyka, miejsca występowania, sposoby odżywiania oraz ciekawostki. Pomocne w utrwalaniu świeżo nabytej wiedzy okazują się zamieszczone na końcu każdego rozdziału Tematy do rozmowy. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy z zakresu zoologii. Zostały w niej zebrane wiadomości znacznie wykraczające poza obowiązującą podstawę programową z dziedziny przyrody. Tak więc, przewracając kolejne kartki, młody czytelnik dowie się, ile razy na minutę mrówkojad potrafi wysunąć swój długi, sześćdziesięciocentymetrowy język; w jaki sposób orangutany odstraszają inne zwierzęta i przywołują samice; w co wierzy człowiek głaszczący mieszkającego w Świątyni Szczurów białego Balgira; dlaczego słonie mogą przemieszczać się bezszelestnie, a oczy, uszy i nos hipopotamów umieszczone są w jednej linii. Na te - i na wiele jeszcze innych pytań - czytelnik odnajdzie wyczerpujące odpowiedzi w Zwierzakach świata.


Oprócz informacji typowo zoologicznych, w publikacji nie brakuje ciekawostek geograficznych (wraz z mapkami), rytuałów religijnych, faktów kulturowych oraz nowinek modowych oraz kulinarnych. Znaleźć można w niej również adresy stron internetowych, które umożliwiają adopcję zwierząt. Propozycję National Geographic z powodzeniem można nazwać przewodnikiem w wydaniu albumowym: ogromna ilość przepięknych zdjęć dodaje niepowtarzalnego uroku lekturze, dzięki której fascynujący świat zwierząt stanie się bliższy i bardziej przyjazny człowiekowi. Humorystyczny sposób przekazu sprawia, że dziecko będzie wracać do lektury wielokrotnie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - wszystkie stworzenia duże i małe,
Martyna Wojciechowska jest moją ulubioną autorką książek podróżniczych. Z wielką chęcią oglądam jej program w telewizji - "Kobieta na krańcu świata". Rozdziały zostały podzielone na pięć krótkich prawdziwych historii, w których narratorem jest któreś ze zwierząt. Książki Martyny napisane są językiem dla dzieci, prostym , barwnym, pozwalają przeżywać przygody poszczególnych zwierzęcych bohaterów jak swoich najlepszych przyjaciół. Polecam!
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Od małego kochałam zwierzaki i uwielbiałam czytać o nich wszelkie książki. Mama zawsze musiała mi kupować każdą encyklopedię, którą tylko zobaczyłam. Miałam po prostu jakąś manię, ale nie uważam tego za nic złego
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
iwaka Linia koment
Przeczytane:2013-06-07, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów