Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: HANAMI
Data wydania: 2007-07-18
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-60740-01-9
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

HOROSKOP JAPOŃSKI

 

Kultura Japonii jest nam bliska dzięki kuchni, popularnym barom sushi, samurajom, Godzilli, karaoke czy osiągnięciom technicznym itp. Kraj Kwitnącej Wiśni znamy z filmów, dzieł sztuki, ale wciąż nie wiemy o nim zbyt dużo. Nasza wiedza opiera się bowiem na stereotypach, domysłach, uproszczeniach przekazywanych przez media. Tymczasem jest to przebogata kultura, zupełnie odmienna od zachodniej.

 

Autorka w sposób przystępny, choć wypełniony japońskimi terminami, przybliża jeden z ważnych elementów japońskiej kultury – znaki zodiaku. Nie są one jedynie podstawą tworzenia prasowych horoskopów, ale stanowią miarę czasu i sposób określania przestrzeni. Nie jest to zatem kolejny, mocno upraszczający przewodnik po symbolach i horoskopach rodem z Dalekiego Wschodu, ale książka przybliżająca bogatą tradycję, legendy, mity i opowieści związane ze specyficzną (jak dla nas) formą określania czasu. Po przeczytaniu „Zwierząt zodiaku w kulturze Japonii” można wreszcie zrozumieć enigmatyczne zdania z japońskich powieści i filmów, typu: w godzinie szczura, w kierunku koguta, w trzecim roku ery Angen, w miesiącu dzika i tak dalej.

 

Kalendarz japoński oparty jest na chińskim systemie liczenia dni, miesięcy i lat. Znaki zodiaku używane są także do określania godzin, pór dnia oraz kierunków geograficznych. Zatem północ to szczur, wschód – królik, południe – koń, a zachód – kogut. Każdy miesiąc ma również swój zodiakalny odpowiednik: styczeń – tygrys, luty – królik, marzec – smok, kwiecień – wąż, maj – koń, czerwiec – owca, lipiec – małpa, sierpień – kogut, wrzesień – pies, październik – dzik, listopad – szczur, grudzień – wół.

 

Autorka przytacza także liczne przesądy związane ze znakami zodiaku, przysłowia, przypowieści i legendy – często zupełnie nie zrozumiałe w naszym kręgu kulturowym, bo pozbawione morału, do którego tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni. Zaletą książki są przysłowia japońskie zapisane japońskimi znakami, w alfabecie łacińskim, tłumaczeniu wraz z wyjaśnieniem często zupełnie obcych nam wyrażeń typu: nezumi mo tora no gotoshi, co znaczy: Nawet mały szczur potrafi walczyć jak tygrys w obliczu śmierci.

 

Książka zawiera także liczne interesujące ilustracje, które przybliżają elementy materialnej kultury japońskiej. Jest to ciekawa lektura dla… studentów japonistyki. Autorka jest bowiem magistrem kulturoznawstwa UW o specjalizacji japonistyka. Zajmuje się prowadzeniem kursów kulturowych oraz warsztatów kulinarnych kuchni orientalnych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii Saga Winlandzka tom 1
Makoto Yukimura
Okładka - Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii Monster tom 8
Naoki Urasawa
Okładka - Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii Monster tom 7
Naoki Urasawa
Okładka - Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii Monster tom 6
Naoki Urasawa
Okładka - Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii Monster tom 5
Naoki Urasawa
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów