Recenzja książki: Zwycięskie CV

Recenzuje: mrowka

„52 wspaniałe pomysły, a każdy z nich może odmienić twoje życie – tak reklamują się twórcy serii, którą polskim czytelnikom uprzystępnia wydawnictwo Rebis. Wszystkie książki z tej serii mają jednolitą szatę graficzną, wszystkie też zawierają mnóstwo technik i podpowiedzi jak szybko i bez zbędnego wysiłku osiągnąć sukces. Pomijając marketingowy aspekt tych zapowiedzi-obietnic, trzeba przyznać, że publikacje Rebisu przynoszą często niebanalne rozwiązania, które warto wykorzystać. „Zwycięskie CV” to kolejna pozycja znanej serii. Podtytuł – „jak napisać przekonujące CV” – nie czerpie już z retoryki sukcesu i doprecyzowuje nieco treść książki.

John Middleton, autor, przedstawia się jako człowiek, który przeczytał około dziesięciu tysięcy życiorysów – w większości nudnych i bezbarwnych. Próbuje podpowiedzieć czytelnikom, jak wykorzystać swój życiorys jako produkt marketingowy. Uświadamia odbiorcom, że zazwyczaj mają tylko osiem sekund na to, by zainteresować swoim CV pracodawcę. Przypomina też, że do niedawna wystarczyło napisać życiorys raz i co jakiś czas jedynie go aktualizować. W dzisiejszym świecie takie zachowanie jest – delikatnie mówiąc – nieprofesjonalne, poucza Middleton. CV trzeba za każdym razem dostosowywać do potrzeb firmy, w której chcemy pracować. Autor pokazuje, jak to zrobić. John Middleton krok po kroku objaśnia, co zrobić, żeby napisać świetny, wyróżniający się życiorys. Tłumaczy zarówno kwestie formalne, ilość stron, rozmiar i rodzaj czcionki czy wygląd CV, nawet – rodzaj papieru, ale też pokazuje, jak dokonać bilansu kariery, by w oczach pracodawcy wypaść jak najlepiej. CV jest naszą powierzchnią reklamową – od nas zależy, czy dobrze wykorzystamy możliwości autoprezentacji. Middleton stara się wskazać najczęściej popełniane przez piszących CV błędy, mówi, co decyduje o odrzuceniu życiorysu, wylicza grzechy główne CV i daje wskazówki, jak je wyeliminować. Radzi, ile miejsca przeznaczyć na poszczególne partie tekstu, ile uwagi poświęcić doświadczeniu zawodowemu czy zainteresowaniom. Mało tego – podaje nawet listę słów „dynamicznych” – określeń, które wyróżnią kandydata i stworzą jego doskonały wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy. Przypomina, jak ważna jest samoświadomość i pewność siebie w planowaniu kariery, a także – przygotowanie jej bilansu. Middleton przedstawia różne rodzaje życiorysów, ich wady i zalety – dzięki temu można wybrać wzór CV, który wyeksponuje nasze umiejętności. Autor radzi też, jak opisywać swoje dokonania – sukcesy i porażki, których nie można pominąć. Uczy nawet, co zrobić, by nie umknęły nam istotne szczegóły związane z doświadczeniem zawodowym. Nie koniec na tym.

Middleton nie ogranicza się tylko do tradycyjnego CV. Porusza też sprawy związane z CV elektronicznym, przygląda się wypełnianiu formularzy, radzi, jak napisać dobry list motywacyjny. Zaznacza, co koniecznie musi znaleźć się w życiorysie, a co można usunąć. Jako specjalista od spraw rekrutacji przytacza wiele przykładów błędów w CV, gromadzi uwagi znajomych – pracodawców, sporządzając dzięki temu listę upodobań rekrutujących. Wielostronne spojrzenie pozwala Middletonowi na tworzenie w miarę obiektywnego wzoru życiorysu. Optymistyczny, medialny tytuł, obietnice sukcesu i dostosowanie książki do wymogów rynku nie powinno nikogo odstraszyć – w publikacji znajduje się wiele przydatnych i istotnych porad, które warto wykorzystać. Nawet zastosowanie się do kilku z nich sprawi, że CV zmieni swój wygląd i pozwoli zdobyć wymarzoną pracę.

Kup książkę Zwycięskie CV

Zobacz opinie o książce Zwycięskie CV