Recenzja książki: Alicja w Krainie Czarów

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Co kilka miesięcy na rynku księgarskim pojawiają się nowe wydania „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Niektóre z tych książek mają po prostu piękne ilustracje, inne zdobi nietypowa, przyciągająca wzrok okładka. Jednak coraz częściej zdarza się, że „Alicja w Krainie Czarów” niemal wchodzi w interakcję z czytelnikiem. Coraz częściej mamy do czynienia z publikacjami trójwymiarowymi, wzbogaconymi o zagadkowe okienka czy wklejone dodatkowe mini-książeczki. Opublikowana nakładem wydawnictwa Wilga „Alicja w Krainie Czarów” wychodzi (czasami nawet dosłownie) z książki i biegnie czytelnikowi na spotkanie. Raz maleńka, innym razem znowu duża – ta papierowa wersja Alicji nie mieści się w ramach zwykłej bajki dla dzieci.

Fabuły dzieła Lewisa Carrolla chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Znudzona Alicja, siedząc wraz z siostrą nad brzegiem rzeki, ni stąd, ni zowąd zauważa białego królika. Dziwny, trzymający w ręku zegarek jegomość pędzi w kierunku króliczej nory. Nie zastanawiając się długo, Alicja stara się dogonić tajemniczego królika i wskakuje za nim do jamy. Tak właśnie rozpoczyna się seria przedziwnych – wręcz magicznych – przygód ośmioletniej dziewczynki.

„Alicja w Krainie Czarów” w ujęciu wydawnictwa Wilga również jest opowieścią opartą o oryginalną książkę Lewisa Carrolla. Historię tę na nowo opowiada Bogumiła Kaniewska. Z pozoru publikacja wydaje się oryginalnym dziełem brytyjskiego pisarza. Jednak po zapoznaniu się z lekturą, czytelnik zauważy, że książka nie jest podzielona na rozdziały, na jej treść składają się wyłącznie najważniejsze opisy i dialogi zaczerpnięte z powieści Lewisa Carrolla. Z jednej strony miłośnicy „Alicji w Krainie Czarów” mogą czuć niejaki niedosyt z powodu braku solidnych fragmentów w najnowszym wydaniu. Z drugiej jednak strony wydawnictwo Wilga przygotowało czytelnikom naprawdę pięknie i bogato ilustrowane wydanie, które przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i zdecydowanie starszym czytelnikom.

A pozachwycać się „Alicją w Krainie Czarów” w tej wersji czytelnik wręcz powinien. Ta licząca zaledwie dwadzieścia cztery strony publikacja niemal każe czytelnikowi stale oglądać ją, przeglądać i wielokrotnie do niej wracać. Liczne „tajne” elementy, znikający Kot z Cheshire, rosnąca i kurcząca się Alicja, ruchome drzwiczki, szafki, medaliony oraz imponująca, trójwymiarowa, niemalże wysypująca się z książki talia kart - to tylko kilka zaskakujących dodatków do ponadczasowego tekstu Lewisa Carrolla. Na szczególną uwagę zasługują także ilustracje autorstwa Zdenka Basica. Trochę niepokojące, zdecydowanie nietypowe, przywodzące na myśl znakomitą ekranizację „Alicji w Krainie Czarów” w reżyserii Tima Burtona z pewnością spodobają się wielbicielom i fanom tego rodzaju estetyki.

„Alicja w Krainie Czarów” bez względu na to, czy wydana nietypowo, pięknie czy tradycyjnie, zawsze urzeka czytelnika swoją magią. Kolorowe ilustracje, zaskakujące, niemalże interaktywne elementy z pewnością przyciągną uwagę czytelników, ale niezaprzeczalny czar „Alicji…” tkwi przede wszystkim w fantastycznej narracji autora oraz w jego nietuzinkowych pomysłach na fabułę i dialogi. „Alicję w Krainie Czarów” - czy to w wersji ilustrowanej, czy też kieszonkowej - trzeba zwyczajnie znać.

Tagi: bóg

Kup książkę Alicja w Krainie Czarów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Alicja w Krainie Czarów
Książka
Inne książki autora
Alicja po drugiej stronie lustra. Audiobook
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Alicja po drugiej stronie lustra. Audiobook

Kontynuacja przygód Alicji autorstwa Lewisa Carrolla, po raz pierwszy wydana w 1871 r. Rzeczywistość, w jakiej znajduje się Alicja po drugiej stronie...

Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła

Wydawnictwo Fundacja Festina Lente przedstawia pierwszą w Polsce (i jedną z pierwszych w świecie) edycję powieści Lewisa Carrolla „Po drugiej stronie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy