Johann Strauss (syn)
(1825.10.25 - 1899.06.03)

Słynny kompozytor Johan Strauss (syn) przyszedł na świat 25 października 1825 r. w Wiedniu. Jego ojciec również był wielkim kompozytorem, ale syn pobierał nauki w zakresie muzyki w tajemnicy przed nim! Uczył się w młodych latach gry na skrzypcach, na fortepianie oraz kompozycji. Jako dziewiętnastolatek, w roku 1844. Debiutował podczas koncertu w kasynie Dommayera w Hietzingu. Tam dyrygował własną orkiestrą taneczną. Cztery lata później został muzykiem Gwardii Narodowej. W 1849 r. umiera jego ojciec. Strauss napisał utwór (walc) dedykowany ojcu, po czym połączył orkiestrę jego i swoją w jeden zespół. Wyjechał z nim na tournee po Niemczech, Polsce, Rosji i USA. W 1862 r. ożenił się ze śpiewaczką Jetty Treffz. W latach 1863-70 był dyrektorem balów na królewskim dworze. W 1872 r. jego występy uświetniły obchody setnej rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. W 1878 r. zmarła jego żona. Był jeszcze potem dwukrotnie żonaty. W 1895 r. wystawił z okazji swych siedemdziesiątych urodzin w Operze Dworskiej w Wiedniu operetkę "Zemsta nietoperza".
Umarł 3 czerwca 1899 r. w Wiedniu.

Kalina Beluch

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Strauss_%28syn%29