Jan Wiktor
(1890.11.01 - 1967.02.17)
Pisarz, dziennikarz i polityk Jan Wiktor przyszedł na świat 1 listopada 1890 r. w Radomyślu. Jako publicysta zadebiutował w 1912 w radykalnej prasie w Galicji. Pracował w „Gazecie Podhalańskiej” i brał udział w akcji w czasie plebiscytu na Spiszu i Orawie. Był posłem do Krajowej Rady Narodowej i na sejm I kadencji (1952–1956). Został odznaczony m.in. Złotym Wawrzynem Akademickim (1937) oraz wyróżniony Nagrodą Państwową I stopnia (1964). W 1953 podpisał tzw. apel krakowski – poparcie dla PRL po aresztowaniu duchownych. W 1958 r. został członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. Znany był jako piewca piękna Pienin, jego największe dzieła powstawały podczas jego pobytów w Szczawnicy. W krajobraz tych gór wpisał akcję wielu dzieł, m.in. swojego najwybitniejszej powieści, „Orka na ugorze”. W 1953 r. w związku z 40-leciem pracy literackiej odznaczony został Orderem Sztandaru Pracy II klasy. 22 lipca 1964 z okazji 20-lecia Polski Ludowej otrzymał nagrodę państwową I stopnia. Doceniono jego zasługi w popularyzacji Pienin, nazywając jego nazwiskiem jeden z pienińskich rezerwatów przyrody – Wąwóz Homole. W okresie PRL był też przez pewien czas patronem I LO w Dębicy. Zmarł 17 lutego 1967 r. w Krakowie. Kalina Beluch

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Wiktor

Bibliografia
1920 Oporni 1933 Wierzby nad Sekwaną 1935 Orka na ugorze 1937 Zapomniany lotnik 1947 Skrzydlaty Mnich 1948 Zbuntowany 1953 Papież i buntownik 1956 Pieniny i ziemia sądecka 1959 Miłość wśród płonących wzgórz 1963 Strzecha w cieniu drapaczy chmur