Jobyna Ralston
(1967.11.21 - 1967.01.22)
Amerykańska aktorka kina niemego Jobyna Ralston przyszła na świat 21 listopada 1899 r. w South Pittsburg. Za namową rodziców, w wieku 15 lat wstąpiła do Ned Wayburn's Company, gdzie ćwiczyła taniec. Wkrótce zaczęła występować na Broadwayu. By pomóc chorej matce i zdobyć pieniądze na lekarstwa, zdecydowała się na grę w filmach. W 1923 roku wygrała prestiżową nagrodę WAMPAS Baby Stars. Niebawem zaczęła grywać role w komediach u boku wielkich gwiazd komediowych. W 1927 roku zagrała w głośnym filmie „Skrzydła”. Był to pierwszy film, który dostał Oscara. Prywatnie była dwukrotnie mężatką. Jej drugim mężem był jej partner z filmu „Skrzydła” Richard Arlen. Małżeństwo nie trwało jednak długo, mimo narodzin syna w 1933 roku. Kiedy zaczęto kręcić filmy dźwiękowe, wystąpiła tylko w kilku z nich. Potem odeszła na emeryturę. Przez następne 20 lat ciężko chorowała, głównie na reumatyzm i na raka. Zmarła 22 stycznia 1967 r. w Los Angeles. Kalina Beluch

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jobyna_Ralston

Filmografia
1922 Trzej muszkieterowie 1924 Ach te dziewczęta 1924 W gorącej wodzie kąpany 1925 Niech żyje sport! 1927 Braciszek 1927 Skrzydła