Alina Centkiewicz
(1907.12.05 - 1993.03.11)
Pisarka Alina Centkiewicz przyszła na świat 5 grudnia 1907 r. w Hłuszkach (Ukraina). W 1918 roku jej rodzina przeniosła się do Warszawy. W 1925 ukończyła gimnazjum żeńskie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Swoją pierwszą podróż (do Brazylii) odbyła w 1923 r. wraz z ojcem, który pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Opieki nad Emigracją. Na studia prawnicze wyjechała do Grenoble. 4 grudnia 1926 r. w czasie jednej z wycieczek w Alpy poznała swego przyszłego męża. W 1929 roku uzyskała dyplom magistra prawa i wróciła do Warszawy, by opiekować się chorymi rodzicami (sparaliżowany ojciec). Po ukończonym kursie bibliotekarskim przy Uniwersytecie Warszawskim, zaczęła, w 1932 roku, pracować jako Kierownik Biblioteki Państwowego Banku Rolnego w Warszawie. W 1939 r. wzięła ślub z Czesławem Centkiewiczem. Po powstaniu warszawskim trafiła do obozu w Ravensbrück, a pod koniec wojny do Stuttgartu. W 1946 r. powróciła do kraju i odnalazła męża. Zamieszkali w Jeleniej Górze. W latach 1946–1950 pisarka była wiceprzewodniczącą Ligi Kobiet w Jeleniej Górze i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 1948 roku należała do PZPR. W 1949 wyszła drukiem pierwsza napisana wspólnie z mężem książka „Odarpi syn Egigwy”. W 1950 r. osiadła w Legionowie, gdzie została wybrana radną. W drugiej połowie 1955 r. przeprowadziła się wraz z mężem na Saską Kępę w Warszawie. W 1958 roku była pierwszą Polką (szóstą kobietą na świecie), która stanęła na Antarktydzie. W 1970 roku została Damą Orderu Uśmiechu. Zmarła 11 marca 1993 r. w Warszawie. 26 września 2012 otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowa.. Kalina Beluch

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alina_Centkiewicz

Bibliografia
Książki (wspólnie z mężem) 1949 Odarpi, syn Egigwy 1950 Zdobywcy bieguna północnego 1952 Na podbój Arktyki 1953 W lodach Eisfiordu 1953 Radiostacja zamilkła 1954 Znowu na Wyspie Niedźwiedziej 1954 Arktyka, kraj przyszłości 1955 Niezwykła podróż 1956 Bohaterski szturman 1956 Na białym szlaku 1959 Pułkownik Orvin mylił się 1959 Wyspy Mgieł Wichrów 1960 Tajemnice szóstego kontynentu 1960 Opowieści spod bieguna 1961 Kierunek – Antarktyda 1962 Fridtjof, co z ciebie wyrośnie? 1963 Zaczarowana zagroda 1964 Mufti – osiołek Laili 1964 Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei 1965 Czy foka jest biała 1965 Piotr w krainie białych niedźwiedzi 1966 Człowiek, o którego upomniało się morze 1969 Okrutny biegun 1970 Osaczeni wielkim chłodem 1974 Nie prowadziła ich Gwiazda Polarna 1977 Tumbo nigdy nie zazna spokoju