Recenzja książki: Antygona

Recenzuje: Damian Kopeć

Antygona - wszystko o tym dramacie, co niezbędne w szkole

Lektury nie cieszą i nigdy nie cieszyły specjalną popularnością. Bo są... i tu płynie litania narzekań, lamentów, krytycznych uwag i wspaniałych pomysłów. Warto by według niektórych czytać tylko Harry'ego Pottera, komiksy, powieści przygodowe czy sensacyjne. Zagłębiać się niezbyt głęboko w wartką akcję czy lekkie, zabawne czytadła. Tak, żeby nie męczyć umysłu, nie wymagać od siebie zbyt wiele, a żeby wiedza płynęła szeroką strugą do głowy. Bezboleśnie i bez wysiłku. Celem lektur jednak nie jest tylko dobra rozrywka, a zapoznanie się z kanonem literatury. Z wycinkiem tego, co oferuje nam dorobek ludzkości w tej dziedzinie. Do tego właśnie kanonu należy Antygona Sofoklesa, wartościowy przykład tragedii greckiej. Owszem, bez jej znajomości można żyć, podobnie jak bez znajomości przygód Harry'ego Pottera. Ale czyż nieznajomość wybitnych dzieł literackich, muzycznych czy malarskich powinna nas napawać swoistą dumą?

Seria "Lektury dobrze opracowane" nie ma zastąpić samego czytania lektur. Jest całościowym ich opracowaniem, pomocą w analizie. Począwszy od samego tekstu uzupełnionego o niezbędne przypisy i krótki opis wydarzeń na marginesach, po liczne dodatki.

Mamy zatem w książce opisaną postać Sofoklesa i krótko omówioną specyfikę jego twórczości. Mamy informacje o greckim dramacie antycznym, narodzinach i rozwoju tragedii greckiej. Omówienie jej cech, roli chóru i aktorów, a nawet budowy teatru antycznego. Dowiadujemy się o inspiracjach tego konkretnego dramatu. Dostajemy gotowy plan wydarzeń i streszczenie, które mogą być pomocne w szybkim przypomnieniu sobie szczegółów. Przydatne będą też opisy czasu i miejsca akcji, charakterystyki bohaterów (ważniejsze ich cechy są wyróżnione wytłuszczeniami). Kolejne podrozdziały zawierają analizę konfliktu ukazanego w tej tragedii, a całość uzupełnia spis ważniejszych fragmentów oraz spis treści.

Jakie są zalety tej książki, i zarazem całej serii? Przejrzysty układ graficzny; wygodny, poręczny format, niska cena przy całkiem przyzwoitym poziomie edytorskim. Książka jest klejona, ale używana rozsądnie nie wykazuje tendencji do gubienia kartek.

Dostajemy do wykorzystania wyczerpujące opracowanie lektury. Teksty napisane żywym, barwnym językiem. Pełne ciekawostek, zrozumiałe i ciekawe, nieprzegadane. Kiedy trzeba ważne rzeczy są po prostu wypunktowane. Mamy do dyspozycji to, co najważniejsze i najczęściej wykorzystywane w czasie zajęć lekcyjnych: biografię autora, streszczenie książki, charakterystykę głównych bohaterów i problematykę utworu. Wszystko zgromadzone w jednym miejscu i z pewnością bardziej wiarygodne niż informacje zawarte na niektórych stronach internetowych (często spotyka się tam np. błędy w streszczeniach).

Książka robi dobre wrażenie. Odpowiednio wykorzystana powinna służyć młodym ludziom z pożytkiem. Zgromadzenie najważniejszych wiadomości razem to duże ułatwienie, zastanawiam się tylko czy zawsze korzystne. Kiedyś trzeba było szukać informacji samemu, korzystać z biblioteki. Grzebiąc i poszukując sporo się uczyliśmy. Teraz dostajemy do ręki takie całościowe, wygodne opracowania, nie wymagające dużego wysiłku w korzystaniu. Niechaj zatem dobrze służą one młodym poszukiwaczom wiedzy.

Kup książkę Antygona

Zobacz opinie o książce Antygona
Autor
Antygona
Sofokles
Król Edyp
Sofokles0
Okładka ksiązki - Król Edyp

Król Edyp Sofoklesa (V wiek p.n.e.), jeden z największych dramatów wszech czasów, przez Arystotelesa uznany za „najpiękniejszą tragedię”, mimo...

Elektra
Sofokles0
Okładka ksiązki - Elektra

"Elektra" - to tragedia, której założenia tkwią w micie zemsty syna na matce za krew ojca....

Z żarów twej duszy mroźne mieciesz słowa.

A ugodzony wznak na ziemię runie Ten, który w namiętnym gniewie Miasto pogrzebać chciał w ognia całunie