Recenzja książki: Bogać się! Dziesięć przykazań zarabiania pieniędzy

Recenzuje: Justyna Gul

Kreatorzy swojego sukcesu, panowie swojego bogactwa

Zarówno Tora, jak i doświadczenia żydowskie przekonują, że osiągnięcie długoterminowego sukcesu w biznesie wymaga nauki moralnego, etycznego i uprzejmego zachowania. Powodzenie niemal w każdej sferze naszego życia jest uzależnione od usatysfakcjonowania przynajmniej jednej osoby. Konieczne jest też uprzejme zachowanie względem otoczenia - nawet wówczas, kiedy nie lubimy pewnych osób. To bowiem stanowi podstawę zarówno międzynarodowej dyplomacji, jak i handlu. Musimy również pamiętać, że entuzjastyczne mówienie o pracy wpływa znacząco na zwiększenie naszego poczucia dumy oraz zamiłowania do wykonywanych czynności. Kluczem do osiągnięcia sukcesu na każdym polu działalności jest również zrozumienie, że nie ma nic złego ani niemoralnego w chęci osiągnięcia zysku. Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że chciwy i zachłanny biznesmen zostanie szybko zdemaskowany i wykluczony z rynku, gdyż nikt nie będzie chciał z nim pracować. Dlatego też pogląd głoszący, że zarabianie pieniędzy jest związane z egoizmem, zaprzepaszcza szansę na odniesienie sukcesu.

Z błędnymi przekonaniami dotyczącymi bogactwa, przedsiębiorczości i sukcesu rozprawia się rabbi Daniel Lapin, a jego książka Bogać się! Dziesięć przykazań dotyczących zarabiania pieniędzy to jedna z najlepszych pozycji dotyczących finansów i gromadzenia majątku. Jej celem jest pokazanie, że niezależnie od grupy religijnej, płci czy statusu społecznego, pewne strategie, jakimi posługują się od wieków Żydzi, są wciąż aktualne. Co więcej: może zastosować je każdy, kto jest zainteresowany osiągnięciem dobrobytu.

Autor, ortodoksyjny rabin, poświęcił wiele czasu na badania nad zestawem cech, które pomagają Żydom osiągnąć tak znakomite wyniki w interesach. Książka ujawnia je, dzięki czemu wszyscy czytelnicy zainteresowani odmianą swojego losu mogą wykorzystać przekazaną wiedzę już teraz. Musimy jednak być świadomi tego, że zarabianie pieniędzy praktycznie niczym nie różni się od innych zainteresowań, również wymaga zdobycia umiejętności oraz zanurzenia się w świat nowych możliwości. Rozwój naszych talentów do gromadzenia majątku i jego mnożenia dotyczy tak naprawdę każdego aspektu naszego istnienia. Autor umożliwia czytelnikom poznanie i przyswojenie żydowskiego podejścia w kwestii dobrobytu i odsłania również kilka tajemnic kryjących się za sukcesem żydowskich biznesmenów. Zaznacza jednocześnie, że zanim zaczniemy wdrażać wybrane koncepcje dotyczące bogactwa w życie, musimy obalić fałszywe teorie wysuwane na temat sukcesu, jaki Żydzi odnoszą w interesach. Musimy również zdać sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy zgromadzić majątek, nie wystarczy, że nabędziemy nowe umiejętności - musimy jeszcze popracować nad sobą.

Częścią tradycji żydowskiej jest również poczucie dumy z wykonywanej pracy i to właśnie daje niezwykłą przewagę nad innymi. Rozwijanie w sobie przekonania o moralności i godności pracy w biznesie sprzyja nowym przedsięwzięciom. Rabbi wspomina również, iż judaizm przekazuje dobrobyt z pokolenia na pokolenie swoim wyznawcom. Czyni to, rozbudzając entuzjazm wobec świata biznesu, a tę zakorzenioną wiarę w moralność biznesu widać już podczas lektury pierwszych wersów Tory, w której metal, który można spieniężyć, określany jest jako dobry przez samego Boga.

Bogać się! rabbiego Daniela Lapina znacząco różni się od innych poradników istniejących na rynku przede wszystkim tym, że nie obiecuje łatwej i błyskawicznej drogi do bogactwa. Wręcz przeciwnie - autor zaznacza, że sukces wymaga pracy i wysiłku, podkreślając znaczenie praktyki jako drogi do przyswojenia pożądanych zachowań, a w konsekwencji... do stania się innym człowiekiem. Co więcej, autor potępia powszechny dziś "wyścig szczurów" i (nie zawsze uczciwe) rozgrywki biznesowe, przekonując czytelników, że aby osiągnąć prawdziwy sukces, trzeba przyjąć za pewnik to, że działalność gospodarcza jest szlachetna i moralna. Przyjmij tę prawdę do serca, a pokonasz nawet największe przeszkody stojące na drodze do sukcesu finansowego - pisze autor, namawiając do znalezienia własnej drogi i do dostrzeżenia piękna oraz szlachetności tego, czym się zajmujemy.

Najważniejszy jest jednak fakt, iż stosując zasady i reguły, jakimi kieruje się od wieków naród odnoszący tak ogromne sukcesy w biznesie, możemy nie tylko znacząco poprawić swoją sytuację materialną, ale i przyczynić się do pomocy innym. Wszak Dzięki mistycznej alchemii pieniądza działalność charytatywna przyczynia się do powiększania dobrobytu.

Kup książkę Bogać się! Dziesięć przykazań zarabiania pieniędzy

Zobacz opinie o książce Bogać się! Dziesięć przykazań zarabiania pieniędzy