Recenzja książki: Brat wilk i siostrzyczka cykada

Recenzuje: truskawka2

Brat wilk i siostrzyczka cykada to zbiór ciepłych i wzruszających bajkowych opowieści o życiu świętego Franciszka i jego zakonnych towarzyszy. Franciszek to jeden z najsympatyczniejszych świętych, znany z miłości do przyrody. Jest bohaterem licznych legend związanych ze zwierzętami. Część z nich Armando Moore ujął w książce. Święty Franciszek podobno rozumiał mowę wszystkich zwierząt. Szczekanie psa, wycie wilka, beczenie baranka, ale także śpiew ptaków czy brzęczenie owadów nie miały przed nim tajemnic. Zwierzęta też go zresztą rozumiały. Święty mógł więc uczyć wróble czy cykady śpiewu na chwałę Pana lub napominać niedobrego wilka.

Postawy zwierząt są zadziwiająco podobne do ludzkich. Jakby pod futerkami czy piórkami biły serca takie jak nasze. Jest wilk-zabójca, siejący strach, który przeżywa nawrócenie. Ciekawska cykada. Łakomy rudzik, który kradnie okruchy chleba braciom. Potulny osiołek. Ta książka z pewnością zaangażuje dzieci emocjonalnie.

Ogromną zaletą Brata wilka... jest język. Prosty, dopasowany do dziecięcej wrażliwości, a jednocześnie poetycki. Sprawia, że całość czyta się jednym tchem.

Opowieść jest momentami nieco przesłodzona, jednak tę wadę w pełni rekompensują wspomniany wcześniej piękny język, treść emocjonalna oraz bijące z każdej strony niezwykłe ciepło i przesłanie. Polecam młodym czytelnikom z całego serca.

Kup książkę Brat wilk i siostrzyczka cykada

Zobacz opinie o książce Brat wilk i siostrzyczka cykada