Recenzja książki: Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową?

Recenzuje: Justyna Gul

Żyj mądrze, pracuj efektywnie

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad jakością czasu poświęconego na realizację danego zadania. O upływających godzinach myślimy tylko wówczas, kiedy nie zdołaliśmy zrealizować wszystkich obowiązków, kiedy jesteśmy zmuszeni pozostać w firmie po godzinach, by dokończyć to, na co nie wystarczyło nam osiem godzin. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście obowiązków służbowych mamy nadmiar, czy może jest jakaś inna przyczyna tego, że nie jesteśmy w stanie się z nich wywiązać. Przeprowadzone badania dowodzą, że z trzynastu lat spędzanych średnio w pracy w ciągu naszego życia, zaledwie pięć jest związane bezpośrednio z wykonywanymi zadaniami. Cała reszta to mało istotne dla naszego rozwoju czy efektywności czynności, takie jak picie kawy, pogawędki ze współpracownikami czy surfowanie po Internecie.

Czy istnieje zatem metoda, by wspomnianych trzynaście lat wypełnić efektywną pracą, która rzeczywiście będzie przynosiła pożytek w kontekście naszej kariery, zarobków czy poszerzania swoich kompetencji? A może istnieje sposób, by ograniczyć te lata do dziecięciu, aby trzy kolejne można było w pełni poświęcić realizacji własnych pasji, czy też rodzinie? Czy możemy nauczyć się zarządzać sobą w czasie, pracować wydajniej, lepiej, krócej? Okazuje się, że tak naprawdę efektywność naszej pracy można znacznie podnieść, ucząc się właściwego gospodarowania swoim dniem pracy. O tym, co zrobić, aby rzeczywiście coś zmienić w swoim życiu (nie tylko zawodowym), przeczytamy w książce Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową, opublikowanej nakładem wydawnictwa Helion. Adam Pash i Gina Trapani postawili sobie za cel propagowanie sztuczek ułatwiających życie oraz pracę. Okazuje się bowiem, że w czasach istnienia zaawansowanych technologii, która powinna wspierać nas w wykonywanych czynnościach, zostajemy przez tę samą technologię schwytani w pułapkę.

O tym, że wcale nie musimy przyjmować roli ofiary, uzależnionej od telefonów komórkowych, tabletów, stron internetowych, aplikacji i innych gadżetów, że możemy nauczyć się mądrze z nich korzystać, autorzy przekonują na swojej stronie internetowej Lifehacker.com. Książka stanowi podsumowanie zawartych na stronie treści, prezentuje także wyniki przeprowadzonych przez autorów badań. Otrzymujemy również pięćdziesiąt dziewięć sztuczek, które pomogą uporządkować nasze skrzynki pocztowe, uporać się z zaległymi rachunkami, raportami, zadaniami do wykonania, zapanować nad plikami tekstowymi, nie zapominając przy tym o ważnych datach, spotkaniach, imprezach czy szkoleniach. Te sztuczki, to właściwie konkretne rozwiązania, które nie wymagają od nas ani dodatkowych skomplikowanych czynności, ani – w większości – nakładów finansowych. Z racji tego, iż część aktywności wymaga od nas znajomości obsługi komputera, każda z porad została opatrzona informacją o poziomie trudności: łatwy, średni lub zaawansowany.

Lifehackerem, czyli człowiekiem czerpiącym z nowych technologii w celu ułatwienia sobie życia, możemy zostać ucząc się pokonywania trudności napotykanych w codziennym życiu oraz pracy. Autorzy podpowiadają, jak zapanować nad pocztą elektroniczną … opróżniając skrzynkę, skracając czas odpowiedzi czy konsolidując kilka kont pocztowych. Nauczymy się również zarządzania danymi zawartymi w e-mailach i docierającymi z innych źródeł, a ponadto zmotywujemy się do działania, stosując takie rozwiązania, jak korekta listy zadań do wykonania i jej urealnienie, prowadzenie dziennika zajęć i zamianę zadania w grę. Efektywna praca będzie możliwa tylko wówczas, kiedy skupimy swój umysł na konkretnej rzeczy, czynności. Poznamy zatem mechanizmy ułatwiające przeniesienie przypadkowych myśli, spraw zaprzątających uwagę oraz list spraw do załatwienia do pamięci komputera, gdzie można łatwo nimi zarządzać. Dowiemy się ponadto, jak ułatwiać sobie codzienne czynności, oszczędzając czas na nie dotychczas poświęcany.

Lifehacker... to spora dawka przydatnych wskazówek, pomagających nam lepiej zarządzać sobą i swoją pracą. Priorytetyzacja wiadomości i zadań, tworzenie planów pracy, dzielenie projektów na etapy, archiwizowanie korespondencji i innych dokumentów, szybkie wybieranie i odszukiwanie interesujących nas treści – wszystko to pozwoli nam zaoszczędzić czas i stać się bardziej efektywnym pracownikiem, a - co za tym idzie - zadbać o swoją karierę. Dzięki realizacji wszystkich zadań w krótszym czasie zyskany ponadto czas dla siebie oraz dla swoich bliskich. Sam układ książki odzwierciedla tezy w niej zawarte – kolejne rozdziały zostały poświęcone innym aspektom pracy, zaś porady są ponumerowane i opatrzone informacjami odnośnie do poziomu trudności ich zastosowania oraz kosztów. To wszystko sprawia, że łatwo dotrzemy do interesujących nas kwestii, adaptując pomysły autorów i wdrażając je w swoim życiu. A wówczas możemy z dumą stwierdzić, że jesteśmy lifehackerami!

Kup książkę Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową?

Zobacz opinie o książce Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową?
Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki
Adam Pash, Gina Trapani0
Okładka ksiązki - Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową. Kolejne wskazówki

Co za czasy! Zewsząd słychać, że komputery wspomagają nas we wszelkich dziedzinach życia, na każdym kroku czekają nas ułatwienia, a my mimo wszystko pracujemy...