Recenzja książki: Miłość, która się spóźnia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zgodnie z zasadami savoir-vivre spóźnianie się nie należy do dobrego tonu. Przybycie na umówione miejsce o niewłaściwej porze wprowadza zamieszanie oraz dezorganizuje wcześniej zaplanowany porządek. Sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy spóźnia się… miłość. W niewielkiej książeczce Michała Adamskiego czytelnik znajdzie uspokajające słowa, według których działanie Boga zapraszającego człowieka do współpracy z sobą okazuje się jak najbardziej na czasie i – wbrew pozorom – nigdy nie jest spóźnione.


Tworzące całość trzy zasadnicze części koncentrują się wokół osoby Boga będącego nieogarnioną Miłością oraz człowieka odczuwającego Bożą Miłość każdego dnia w zwykłej, szarej codzienności, nawet wtedy, gdy „chłodem wieje”. Omawiając problem spóźnionej Miłości, autor rozpatruje dwa zagadnienia: w obiektywnym porządku wiary akcentuje ofiarę Boga-Człowieka oraz prawdziwy dar życia prowadzącego do wiecznej szczęśliwości, natomiast uwarunkowane wieloma zmiennymi ludzkie doświadczenie wiary ryzykuje oskarżaniem Boga-Miłości o Jego spóźnianie się czy wręcz nieobecność na krętych ścieżkach ludzkiej powszedniości. Z postawionego pytania: „Dlaczego tak późno?” dzięki Michałowi Adamskiemu stopniowo wyłania się odpowiedź dotycząca najgłębszych tajemnic nas samych.


Snując swoje rozważania, autor – jak po nitce do kłębka – prowadzi czytelnika do odszukania odpowiedzi na pytanie: jeżeli Bóg jest Miłością, to gdzie ta Miłość podziała się w moim życiu? Podając przykład świadków wiernej miłości w osobach cysterskich męczenników z Algierii, autor wskazuje na (tak bardzo potrzebne) poczucie wewnętrznej wolności (w której wybrał nas i pokochał Jezus Chrystus) tych, którzy uwierzyli. Michał Adamski swoimi przemyśleniami pokazuje, że warto wybrać Tego, przez którego zostało się wybranym. Warto dostrzec Dzieciątko Jezus w samym sobie, modlić się w każdej życiowej sytuacji i popatrzeć na krzyż z perspektywy łotra, by zrozumieć sens Bożego wezwania i odpowiedzieć na nie otwartym sercem. Pociąga to za sobą umiejętność praktycznego miłowania bliźniego oraz zrozumienie miłości zranionej. To z kolei uczy postępować drogą Eucharystii, czyli pokochać Miłość, która się spóźnia.


W tekście znalazły się wypowiedzi Ojców Kościoła, teksty homilii, przemyślenia nieżyjącego już dzisiaj księdza Jana Twardowskiego, dłuższy fragment wiersza francuskiego poety, Charlesa Péguyego, zatytułowanego Przypowieść, ubrane w piękne słowa wyznanie Andrzeja Bursy – jednego z polskich poetów zaliczanych do grona kaskaderów literatury, a także relacje z wydarzeń, w których uczestniczył autor niniejszej publikacji. Nie zabrakło również cytatów zaczerpniętych z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu wraz z siglami oraz przypisów. Opublikowana nakładem wydawnictwa W drodze niewielka książeczka Miłość, która się spóźnia powinna trafić do rąk tych, którzy w historii zbawienia dostrzegają (lub nie) nieustanną obecność Boga miłującego człowieka. Napisana językiem prostym i całkowicie zrozumiałym, nauczy cierpliwości w oczekiwaniu na miłość, która – wbrew pozorom – nigdy się nie spóźnia.

Kup książkę Miłość, która się spóźnia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Miłość, która się spóźnia
Książka
Inne książki autora
Przejść pustynię, czyli Od rozpaczy do nadziei
Michał Adamski OP0
Okładka ksiązki -  Przejść pustynię, czyli Od rozpaczy do nadziei

"Dawniej uciekano na pustynię, by tam odnaleźć Boga. Dziś wydaje się, że pustynia sama wkracza w nasze życie. Jak odnaleźć źródło na pustyni? Jak być chrześcijaninem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy