Okładka książki - PRL w stylu pop

PRL w stylu pop

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-10-27
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 9788311142329
Liczba stron: 400
Dodał/a recenzje: Katarzyna Kurowska

Ocena: 0 (0 głosów)

Gdy na rynku księgarskim pojawiło się już mnóstwo publikacji na temat życia codziennego i kultury epoki PRL-u, każda kolejna wydana książka dotycząca tych kwestii prowokuje pytanie, czy zawiera treść, której nie znajdziemy w żadnej poprzedniej? Z pewnym zawodem muszę stwierdzić, że w większości przypadków ich lektura przywołuje wrażenie deja vu, są sparafrazowanymi kopiami dostępnych już opracowań. Tym większym zaskoczeniem okazuje się książka Piotra Łopuszańskiego, opublikowana nakładem wydawnictwa Bellona. PRL w stylu pop to obszerna publikacja, podejmującą nie tylko popularne tematy, jak kultowe filmy i seriale minionej epoki czy kryminały wówczas wydane. Znaleźć w niej można także rozdziały poświęcone czasopismom, literaturze młodzieżowej czy słuchowiskom radiowym.

 

PRL w stylu pop to rzeczywiście subiektywny przewodnik po peerelowskiej popkulturze, ponieważ dobór wymienianych tekstów kultury oraz komentarz do nich opiera się w dużej mierze na osobistych odczuciach autora. Choć Piotr Łopuszański korzystał z wielu wcześniej wydanych opracowań dotyczących kultury PRL-u, próżno szukać w jego książce sparafrazowanych informacji i anegdotek na temat popularnych seriali i filmów. Mamy raczej odautorski komentarz, w którym poznajemy poglądy Łopuszańskiego. Czasem są one niepopularne - ponieważ Łopuszański to jedna z niewielu osób, które doceniają powszechnie krytykowane ekranizacje powieści Joanny Chmielewskiej. Autor odważnie przedstawia swój punkt widzenia, wykorzystując teorie kultury wybitnych badaczy: Umberta Eca czy Jose'go Ortegi y Gasseta i polemizując z autorami innych tekstów recenzenckich, czasem wytykając im błędy. Chętnie podkreśla je też w powieściach uznanych pisarzy:  Chmielewskiej właśnie czy Zbigniewa Nienackiego, choć sam Łopuszański również nie ustrzegł się błędów, stwierdzając na przykład, że pojawiający się w serialu Stanisława Barei „Krzyk ciszy” jest poezją, kiedy to... proza.

 

Mimo tego jednak PRL w stylu pop jest najsolidniejszą i najciekawszą monografią poświęconą kulturze epoki absurdów, jaka dotąd się ukazała. To książka napisana przystępnym językiem - by nie rzec, że pisana całkowicie „na luzie". Z jednej strony Łopuszański pokazuje, że jest oczytanym człowiekiem, zorientowanym dobrze w dziedzinie, o której pisze, z drugiej strony - popkulturową stronę PRL-u przedstawia w sposób najzupełniej subiektywny. Niewątpliwą przewagę nad innymi publikacjami tego rodzaju stanowi szerokie spektrum tematów podjętych w książce, ponieważ dowiemy się z lektury sporo o literaturze, filmach, serialach, muzyce, telewizji i radiu, czasopismach i komiksach, które kształciły i zapewniały rozrywkę młodym i starszym towarzyszom doby Polski Ludowej.  Czego brak? Kilku słów o grach i zabawkach epoki. Może to materiał na kolejną publikację? 

 

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Warszawa literacka w okresie międzywojennym
Piotr Łopuszański0
Okładka ksiązki - Warszawa literacka w okresie międzywojennym

Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi...

Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży
Piotr Łopuszański0
Okładka ksiązki - Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży

Opowieść o Zbigniewie Nienackim i serii powieści o przygodach Pana Samochodzika, o różnicach w wielu wydaniach, o ilustracjach, filmach, a także o... błędach...

Reklamy