Recenzja książki: Skandynawski sekret. 10 prostych rad, jak żyć szczęśliwie i zdrowo

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nieustannie bombardowani jesteśmy informacjami o tym, że szybki tryb życia, brak oddechu i chwili relaksu oraz niezdrowa dieta przyczyniają się do spadku naszej odporności, a w konsekwencji - do wielu groźnych chorób i utraty zdrowia. Szukając rozwiązań trapiących nas problemów, trafiamy na gotowe zestawy zasad, mające rzekomo uczynić nas szczęśliwszymi i zdrowszymi. Na tej fali przez pewien czas utrzymywała się „moda” na hygge – duńską zasadę szczęśliwego życia. Ale hygge jest już passe. Teraz czas na kolejną modę związaną ze zdrowym stylem życia - na lagom – szwedzką zasadę umiaru.

Skandynawski sekret. 10 prostych rad jak żyć szczęśliwie i zdrowo to pięknie wydany poradnik, zawierający zasady… cóż, w większości wszystkim nam dobrze znane. Autor, szwedzki lekarz, dr Bertil Marklund, przedstawia czytelnikowi dziesięć prostych kroków, niezbędnych by osiągnąć lub utrzymać zdrowie i żyć naprawdę długo. Z rękawa nie wyciąga jednak asów, a z magicznego kapelusza - białego królika. Mówi raczej o wszystkim, o czym czytelnik dobrze już wie. Że warto uprawiać sport. Że trzeba żyć spokojnie. Że należy spać siedem godzin na dobę. Że rozsądne opalanie jest zdrowe. Że należy zdrowo się odżywiać. Że trzeba dostarczać organizmowi napoje w wystarczającej ilości i jakości. Że należy walczyć z nadwagą. Że trzeba dbać o zęby. Że lepiej być optymistą niż pesymistą. Że warto dbać i pielęgnować przyjaźnie.

Wszystkie serwowane przez doktora Marklunda informacje prezentowane są w sposób niezwykle jasny, prosty i przejrzysty. Własne obserwacje, poczynione na przestrzeni czterdziestu lat pracy lekarskiej, zestawia autor z wynikami licznych badań naukowych i wszystko to w sposób bardzo zwięzły i jasny przedstawia czytelnikowi. Skandynawski sekret czyta się jak zestawienie porad dobrego przyjaciela, nie zaś jak typowy, bogaty w naukowy żargon poradnik. W publikacji znalazły się jedynie konkretne informacje, bez zbędnego gadulstwa, bez zbędnych wstępów i rozwlekłych podsumować. Tylko to, co najistotniejsze, zaserwowane w dawce, którą Szwedzi określają mianem lagom. Czyli - „w sam raz”.

Wydawca poświęcił sporo uwagi szacie graficznej i stronie edytorskiej publikacji. Poręczny format pozwala zabierać książkę ze sobą, przechowywać ją w torebce i sięgać po nią, gdy zajdzie taka potrzeba. Układ tekstu, zróżnicowane pod względem kroju czcionek i wielkości znaków liternictwo sprawia, że książka jest bardzo czytelna, a poszukiwanie informacji okazuje się niezwykle łatwe. W publikacji zamieszczono także sporo tabel i wykresów, systematyzujących bądź objaśniających prezentowane treści. Skandynawski sekret wzbogacono także o liczne fotografie, bardzo luźno związane z omawianymi zagadnieniami. Barwne, lecz utrzymane w stonowanej kolorystyce zdjęcia wzbogacają poradnik i są miłym dla oka elementem całej publikacji.

Skandynawski sekret to książka, która ma uświadomić czytelnikowi, że dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie powinno być w życiu priorytetami. Dzięki radom prezentowanym przez doktora Bertila Marklunda nowe nawyki bez większych przygotowań można wdrażać natychmiast o zakończeniu lektury. Skandynawski sekret to także świetny pomysł na prezent dla najbliższych, zabieganych członków rodziny bądź przyjaciół.

Kup książkę Skandynawski sekret. 10 prostych rad, jak żyć szczęśliwie i zdrowo

Zobacz opinie o książce Skandynawski sekret. 10 prostych rad, jak żyć szczęśliwie i zdrowo